Na konkurs wpłynęło 17 wniosków z Polski i zagranicy - głównie Hiszpanii. Ostatecznie, formalne wymogi spełniło 13 zespołów. Na razie nie przedstawiały projektów ekspozycji. Na ich nadesłanie mają czas do 7 listopada. Zwycięzcę poznamy 6 grudnia.
Duże zainteresowanie
- Warto podkreślić duże zainteresowanie konkursem, gdyż - inaczej niż w konkursach architektonicznych, gdzie zgłaszają się setki firm - na rynku wystaw muzealnych funkcjonuje kilkanaście dużych firm zdolnych podźwignąć tak ogromne zadanie jak kompleksowe zaprojektowanie wystawy Muzeum Historii Polski - powiedziała PAP kierownik działu wystawienniczego Muzeum Historii Polski Monika Matwiejczuk.
Do konkursu zakwalifikowała się m.in. pracownie: Kłaput Project (współautor stałej ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego, autor nowej ekspozycji w Muzeum-Domu Jana Pawła II w Wadowicach i stałej ekspozycji Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie) oraz Platige Image Tomasza Bagińskiego i WWAA Pracownia Projektowa Marcin Mustafa (wspólny wniosek).
Muzeum nad trasą
Konkurs na stałą ekspozycję Muzeum Historii Polski ogłoszono w maju. Ekspozycja ma przedstawiać najważniejsze wątki polskiej historii - państwa i narodu, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki wolności: procesów kształtowania i funkcjonowania parlamentaryzmu, instytucji i ruchów obywatelskich, walki o wolność i niepodległość. Wystawa ma zająć przestrzeń ok. 7 tys. m kw.
Muzeum Historii Polski powołano w 2006 roku. W 2009 r. rozstrzygnięto konkursu architektoniczny na projekt gmachu muzeum. Wygrał projekt pracowni Paczowski ET Fritsch Architectes z Luksemburga. Muzeum Historii Polski ma powstać nad Trasą Łazienkowską w Warszawie.
PAP/agz/hes//bako
Źródło zdjęcia głównego: | Newspix