Kąpielisko nad Jeziorkiem Czerniakowskim zamknięte. Pojawiły się sinice

Autor:
kz/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Kąpielisko jest nieczynne
Kąpielisko jest nieczynne
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.plKąpielisko jest nieczynne

Znak informujący o zakazie kąpieli stanął w okolicy kąpieliska nad Jeziorkiem Czerniakowskim. Jak tłumaczą urzędnicy, powodem są sinice.

O sytuacji jaki pierwszy poinformował serwis Sadyba24.pl. Informacja pojawiła się też na stronie OSiR Mokotów. Wówczas urzędnicy pisali o "podejrzeniach". W środę urzędnicy wciąż oczekiwali na potwierdzenie. "Wystąpienie sinic zostanie potwierdzone po uzyskaniu wyników badań wody. Do tego czasu kąpielisko pozostaje zamknięte. Na obecną chwilę wizualna ocena wody wskazuje na wystąpienie sinic" - napisali na Facebooku.

Czym są sinice?

Sinice, czyli cyjanobakterie, według taksonomii zaliczane są do bakterii. Opisanych zostało ponad 1500 gatunków tych organizmów. Występują nawet w trudnych ekosystemach, ponieważ mają dużą zdolność adaptacji. Znaleźć je można nie tylko w morzu czy jeziorze, ale również w glebie, na skałach, a nawet w gorących źródłach. Chociaż kojarzą się nam negatywnie, to jeżeli ich zagęszczenie nie jest zbyt duże, są ważnym składnikiem ekosystemów wód naturalnych - produkują tlen.

Jak powstają siniceFundacja WWF Polska

Kiedy występują sinice?

Czynniki, które wpływają na pojawienie się sinicowych kożuchów, to:

- temperatura wody powyżej 16-20 st. C; - dostępność soli biogenicznej; - bezwietrzna pogoda; - brak opadów; - niewielkie mieszanie kolumny wody.

Autor:kz/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości