Informację o namalowanych flagach otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się na szczycie budynku przy Sobieskiego 100. We wtorek wieczorem w tym rejonie, po innym budynkiem zajmowanym do dziś przez rosyjskich dyplomatów, zakończyła się demonstracja solidarności z walczącą Ukrainą. Wcześniej ratusz zapowiedział, że dawne radzieckie osiedle ma być schronieniem dla uchodźców z Ukrainy.
W środę rano na miejscu był Artur Węgrzynowicz, reporter tvnwarszawa.pl. Jak zauważył, budynek z lat 70. jest mocno zniszczony. Choć jest w nim około 100 lokali, to nie nadają się one do zamieszkania bez generalnego remontu.
Na razie miasto wezwało ambasadę rosyjską do wydania nieruchomości. Spór o nieruchomość trwał od lat. Mimo sądowych wyroków, Federacja Rosyjska nie wydała jej Polsce. Miasto zapowiedziało, że ma wyroki sądów wszystkich instancji i że wyznaczono komornika. Trwa też tłumaczenie dokumentów, które zostaną następnie dostarczone stronie rosyjskiej.
Szpiegowo to dwa połączone bloki o kaskadowej konstrukcji, wzniesione w latach 70. na mocy umowy z ZSRR, o wymianie gruntów pod przedstawicielstwa handlowe. W czasach PRL kompleks uchodził za luksusowy apartamentowiec, był zarazem hotelem i rezydencją dla radzieckich dyplomatów. Na jego teren miały wstęp tylko upoważnione osoby z ZSRR, a potem Federacji Rosyjskiej.
Budynek opustoszał w latach 90. Ze względu na niedostępność narosło wokół niego wiele legend, a mieszkańcy zaczęli nazywać to miejsce Szpiegowem.
Autorka/Autor: katke/r
Źródło: tvnwarszwa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl