Remontują Dworzec Zachodni. W marcu zmieni się rozkład jazdy pociągów

TVN Warszawa | Komunikacja

Autor:
kk/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Od 14 lutego zmiany w dojściu do Dworca Zachodniego od strony WoliTVN24
wideo 2/3
TVN24Od 14 lutego zmiany w dojściu do Dworca Zachodniego od strony Woli

W połowie marca zmieni się rozkład jazdy pociągów Kolei Mazowieckich. Na odcinku między stacjami Warszawa Centralna - Warszawa Zachodnia ruch będzie odbywał się wyłącznie po jednym torze. Dodatkowo wybrane składy będą rozpoczynały bądź kończyły podróż na stacjach w Śródmieściu i na Woli.

Nowe rozkłady jazdy zostaną wprowadzone w życie 14 marca 2021 roku. Najważniejsze zmiany zapowiadane przez Koleje Mazowieckie mają związek z rozpoczęciem kolejnej fazy remontu Dworca Zachodniego.

Jak informowaliśmy w weekend na tvnwarszawa.pl, kolejarze planują rozpoczęcie w najbliższym czasie budowy przejścia podziemnego oraz tunelu tramwajowego. Dotychczas wykonano już rozbiórki zbędnej zabudowy, a także zdemontowano stare oświetlenie. Przełożono też podziemne instalacje, by uniknąć kolizji podczas prac. Na kolejnych peronach, po zabezpieczeniu terenu i zmianie organizacji ruchu, budowana jest konstrukcja kładki nad peronami. Widać efekty prac przy palach fundamentowych. Roboty obejmują konstrukcję tunelu, budynku wielofunkcyjnego oraz hali dworca. Przygotowywane jest tymczasowe dojście do peronu 8.

Po wprowadzeniu zmian w rozkładach ruch pociągów na odcinku Warszawa Centralna - Warszawa Zachodnia będzie odbywał się jednotorowo. Koleje Mazowieckie podają też, że część pociągów skończy i rozpocznie bieg na stacji Warszawa Główna lub Warszawa Centralna.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Jak zmieni się rozkład jazdy Kolei Mazowieckich?

KM podają, że zmiany odczują pasażerowie pociągów linii R1, R2, R3, R6, R8, R9 oraz R61.

Linia nr R1 Warszawa - Skierniewice

Pociąg "Wiedenka", popołudniowy pociąg "Bolimek" oraz wybrane do/z Grodziska Mazowieckiego będą rozpoczynały i kończyły bieg na stacji Warszawa Główna.

Linia nr R2 Warszawa - Łuków

Większość przyspieszonych będzie kursowała do/z stacji Warszawa Centralna.

Linia nr R3 Warszawa - Łowicz

Na linii rozpoczyna się kolejny etap prac związany z przebudową stacji Ożarów Mazowiecki. Rozkład jazdy ulegnie zmianie również 16 kwietnia, 11 maja oraz 26 maja. Od 16 kwietnia z uwagi na wprowadzenie ruchu jednotorowego od przystanku Warszawa Gołąbki do stacji Błonie część odwołanych połączeń zostanie zastąpionych przez zastępczą komunikację autobusową kursującą na odcinku Warszawa Włochy - Błonie.

Linia nr R6 Warszawa - Małkinia

W dniach 15 - 30 kwietnia oraz 31 maja - 12 czerwca wystąpią duże utrudnienia w kursowaniu pociągów na odcinku Warszawa Wileńska - Zielonka. Ruch pociągów po tym odcinku będzie prowadzony po jednym czynnym torze. Część pociągów zostanie odwołana. Dodatkowo w godzinach szczytowych zostaną wprowadzone kursy w relacji Ząbki - Warszawa Wileńska - Ząbki. Na czas utrudnień pociąg nr 10901 w relacji Warszawa Wileńska - Łochów będzie miał dodatkowe postoje w Szewnicy, Urlach i Barchowie.

Linia nr R8 Warszawa - Skarżysko Kamienna

Na linii wciąż będą trwały prace modernizacyjne. Na odcinku Warka - Dobieszyn ruch pociągów ma być prowadzony po obu torach. Natomiast na odcinku Radom - Dobieszyn przewóz podróżnych nadal będzie odbywał się zastępczą komunikacją autobusową.

Linia nr R9 Warszawa - Działdowo

Część pociągów będzie kursowała w skróconej relacji do stacji Warszawa Gdańska lub Warszawa Wola. Zmiany zostaną wprowadzone od 14 marca i od 26 marca. Ponadto część pociągów "lotniskowych" będzie kursować przez podmiejską linię średnicową.

Linia nr R61 Tłuszcz - Ostrołęka

Na linii wystąpią utrudnienia w ruchu pociągów związanych pracami remontowymi w następujących dniach: 25 i 26 maja w godz. 8:50-16:35 (na odcinku Mostówka - Wyszków), 27 i 28 maja w godz. 7:30-15:30 (na odcinku Przetycz - Wyszków),  1 i 2 czerwca w godz. 7:50-15:35 (na odcinku Gierwaty - Ostrołęka), 7 czerwca w godz. 8:30-16:20 (na odcinku Pasieki - Przetycz).

Koleje Mazowieckie zapowiadają, że w zamian za odwołane pociągi uruchomiona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa.

Autor:kk/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: KM