Rowerowa sobota na Bielanach. Debata, prezentacja raportu i rodzinny piknik z atrakcjami

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Rowerowy raport Instytutu Strategie 2050
Rowerowy raport Instytutu Strategie 2050
Polska 2050
Rowerowy raport Instytutu Strategie 2050 Polska 2050

Z okazji Światowego Dnia Roweru w sobotę, 4 czerwca odbędzie się piknik na warszawskich Bielanach. Organizatorzy zaplanowali atrakcje dla dzieci i dorosłych oraz debatę na temat stanu rowerowej infrastruktury w Warszawie i okolicach.

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10 i potrwa do 15 w Parku Herberta na Bielanach.

Jak zapowiadają organizatorzy, jest to połączenie rodzinnego pikniku wraz z atrakcjami dla dzieci i dorosłych, debaty i prezentacji raportu "Ku zrównoważonej mobilności. Rowerowe połączenia aglomeracyjne na styku warszawskich dzielnic: Bemowo, Bielany, Białołęka wraz z gminami ościennymi".

Piknik w Parku Herberta. Program

Konferencja prasowa wraz z prezentacją raportu zaplanowana jest na godzinę 10.30 na scenie w Parku Herberta (wjazd od ulic Romaszewskiego lub Perzyńskiego). W konferencji wezmą udział: Tomasz Zimoch, poseł na Sejm RP Polska 2050, Koło Parlamentarne Polska 2050 i wieloletni komentator sportowy; Magdalena Dorożała, liderka ds. ekologii Stowarzyszenia Polska 2050 oraz eksperci współpracujący Instytutu Strategie 2050, współautorzy projektu, członkowie Stowarzyszenia Polska 2050: Marek Słoń, Mikołaj Dorożała, Piotr Jaworski i Tomasz Nisztuk.

W sobotę piknik rowerowy Polska 2050

Debata z udziałem samorządowców, parlamentarzystów i ekspertów została zaplanowana na godz. 12 i uczestniczyć w niej będą: Dorota Zmarzlak, wójt gminy Izabelin; Tomasz Zimoch, poseł na Sejm RP, Koło Parlamentarne Polska 2050; Grzegorz Pietruczuk, burmistrz dzielnicy Bielany; Anna Radwan-Röhrenschef z fundacji InEuropa, partia Polska 2050 (pełnomocniczka ds. rozwoju struktur politycznych w Warszawie) oraz Paweł Zalewski, poseł na Sejm RP (Polska 2050), Koło Parlamentarne Polska 2050.

W programie wydarzenia przewidziane są m.in. darmowe serwisy rowerowe, możliwość wypróbowania rowerów cargo, strefa dla najmłodszych, rowerowa gra miejska z nagrodami, przekąski eko oraz inne atrakcje. Na koniec organizatorzy zapraszają uczestników na wspólny rajd rowerowy.

Przygotowali raport propagujący jazdę rowerem

Raport "Ku zrównoważonej mobilności" przygotowali wolontariusze Stowarzyszenia Polska 2050 i mazowieccy eksperci Instytutu Strategie 2050. Jak czytamy w komunikacie na ten temat, motywacją autorów jest propagowanie roweru jako "ekologicznego i bezpaliwowego środka transportu, co przyczyni się w przyszłości do ograniczania korków w mieście i emisji dwutlenku węgla kosztów związanych z rosnącymi wciąż cenami paliwa, poprawi kondycję fizyczną wielu mieszkańców i ich dzieci, które potencjalnie mogłyby się przesiąść z fotelika samochodowego na rowerowe siodełko". Jednak jak podkreślają pomysłodawcy, aby jednak wprowadzić plan w życie, potrzebna jest właściwa i bezpieczna infrastruktura rowerowa.

"Eksperci wzorowali się na filozofii i rozwiązaniach zachodnich państw Unii Europejskiej. Z jednej strony analizują istniejące przejazdy, mapują problemy i proponują rozwiązania. Na razie raport obejmuje kilka dzielnic i ościenne gminy powiatu warszawskiego. W planach jest opracowanie całej mapy Warszawy i okolic" - zaznaczono.

Polska 2050 promuje rower jako ekologiczny środek transportu Polska 2050

Pełen raport będzie dostępny dla wszystkich w sobotę w południe na stronie Strategie 2050>>

"Autorzy mają pełną świadomość, jak duże koszty generują inwestycje infrastrukturalne, dlatego sugerowane w tym dokumencie rozwiązania mają pokazać możliwości podniesienia jakości rowerowej infrastruktury przy stosunkowo niewielkim nakładzie finansowym" - zastrzeżono.

Każdego dnia do Warszawy wjeżdża nawet do miliona aut

Organizatorzy zaznaczyli, że "sektor transportu stanowi jedną z najbardziej emisyjnych gałęzi gospodarki pod kątem emisji dwutlenku węgla w Unii Europejskiej", z czego ponad 70 procent emituje transport drogowy. "Polska stała się jednym z unijnych 'liderów' w liczbie samochodów przypadających na jednego mieszkańca. Według danych OECD już w 2019 roku w Polsce na 1000 mieszkańców przypadały 641 samochody, co dawało nam piątą pozycję w Europie. Niewątpliwie na ten stan rzeczy wpływ ma brak świadomego i przemyślanego podejścia do gospodarki przestrzennej, a w konsekwencji - kwestia wykluczenia komunikacyjnego" - wyliczyli.

Przypomnieli też, że do Warszawy każdego dnia wjeżdża od 500 tysięcy do około miliona prywatnych samochodów, które nie należą do mieszkańców Warszawy.

Samochody na ulicach WarszawyShutterstock

Ich zdaniem prace nad zrównoważoną mobilnością stały się "jednym z kluczowych wyzwań, jakie stoją przed włodarzami miast i gmin podmiejskich oraz samymi mieszkańcami krajów takich jak Polska". "Unia Europejska zobowiązała się osiągnąć do roku 2050 tzw. neutralność klimatyczną. Aby osiągnąć ten cel, sektor transportu musi przejść gruntowną transformację, dzięki której w 90 procentach zredukuje emisję gazów cieplarnianych i zapewni obywatelom przystępne cenowo rozwiązania transportowe" - przypomnieli.

Polska 2050 postuluje tworzenie zielonej demokracji w oparciu o Europejski Zielony Ład.

"Chcemy Polski, w której każdy, niezależnie od zamożności i miejsca zamieszkania, ma równe szanse na dobre życie. (...) Uważamy, że Polska za trzydzieści lat powinna osiągnąć neutralność klimatyczną i odejść od stosowania paliw kopalnych w energetyce. Jedyną drogą do osiągnięcia tego celu jest udział w wielkim projekcie Europejskiego Zielonego Ładu" - czytamy m.in. w ich postulacie.

Jako przykłady podała także kilka wybranych europejskich trendów. Wśród nich znalazły się m.in.: Paryż przyjazny rowerzystom, który chce przeznaczyć 250 milionów euro na nowe inwestycje rowerowe, czy Mediolan, który akceptuje nowy plan budowy 750 kilometrów ścieżek rowerowych.

Analiza dróg rowerowych w Warszawie i okolicach

Jak wymieniono, przygotowana przez mazowieckie Strategie 2050 analiza wskazuje na braki w infrastrukturze rowerowej w północnej i północno-zachodniej części Warszawy oraz gminach ościennych, których przebudowa przyczyniłaby się do znacznego wzrostu jakości transportu rowerowego na tym obszarze. W tym celu w przygotowanym dokumencie wytypowanych zostało dziewięć funkcjonujących i potencjalnych tras z gmin Stare Babice, Izabelin, Łomianki, Jabłonna i Nieporęt do dzielnic Bemowo, Bielany i Białołęka. "Łączą one ważne punkty w tych gminach z celami podróży lub węzłami rowerowymi i przesiadkowymi w Warszawie. Mają długość od 6,5 do 16 km i z powodzeniem mogłyby być wykorzystane przez lokalnych mieszkańców w codziennych podróżach do pracy, szkoły, etc. Przeprowadzony przez wolontariuszy Stowarzyszenia Polska 2050 audyt wszystkich wymienionych w tym dokumencie tras, pozwolił na skonstruowanie konkretnych wniosków i sugerowanych rozwiązań" - podkreślono.

Opracowano trasy o łącznej długości 94 kilometrów. Wszystkie są widoczne na poniższej mapie.

"Opracowanie opisuje szczegółowo przebieg proponowanych tras oraz sugerowane rozwiązania w przypadku brakujących fragmentów infrastruktury" - podkreślono.

Przebieg proponowanych tras rowerowych Polska 2050

Autorka/Autor:katke

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Polska 2050

Pozostałe wiadomości

Drogowe problemy w Śródmieściu. Mieszkańcy ulic Baczyńskiego, Wareckiej, Boduena czy Jasnej tkwią w zatorach bez możliwości ucieczki. Pokonanie kilkuset metrów zajmuje im czasem ponad godzinę. Urzędnikom zarzucają brak wyobraźni. Ci z kolei zapowiadają zmiany, które poprawią sytuację.

Niecałe 700 metrów w 100 minut. Mieszkańcy Śródmieścia winią urzędników, ci zapowiadają zmiany

Niecałe 700 metrów w 100 minut. Mieszkańcy Śródmieścia winią urzędników, ci zapowiadają zmiany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około sześcioletnia dziewczynka spadła, prawdopodobnie ze schodów w jednym z bloków w Piasecznie. Dziecko jest już pod opieką ratowników.

Dziewczynka spadła prawdopodobnie ze schodów. Lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

Dziewczynka spadła prawdopodobnie ze schodów. Lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rok po przywróceniu ruchu na ulicy Puławskiej budowlańcy wrócili na teren u zbiegu z ulicą Goworka, aby dokończyć budowę chodnika i ścieżki rowerowej. Ale to nie koniec prac, bo po drugiej stronie ulicy teren wciąż jest rozgrzebany.

Był bałagan i prowizorka. Po roku wrócili, by zbudować ścieżkę i chodnik

Był bałagan i prowizorka. Po roku wrócili, by zbudować ścieżkę i chodnik

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W najbliższy weekend rozpocznie się remont torowiska przy rondzie "Radosława" i Okopowej. Linia 27 zostanie zawieszona na tydzień. "1" i "22" zostaną skierowane na objazdy.

Tydzień bez tramwaju na Okopowej

Tydzień bez tramwaju na Okopowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ubiegłym tygodniu nieznani sprawcy ukradli parkomat znajdujący się przy ulicy Czubatki w strefie płatnego parkowania na Ochocie - poinformował Zarząd Dróg Miejskich. Sprawa została zgłoszona na policję.

Parkomat nie dawał "oznak życia". Ktoś go ukradł. "Dla zwykłej osoby jest bezwartościowy"

Parkomat nie dawał "oznak życia". Ktoś go ukradł. "Dla zwykłej osoby jest bezwartościowy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około 9 tysięcy mieszkańców stolicy wyraziło opinię na temat zakazu nocnej sprzedaży alkoholu w mieście. Ponad 80 procent chce takiego ograniczenia. Prezydent Warszawy jest sceptyczny, ale decyzję podejmą radni. Najpierw jednak musi powstać projekt uchwały. Materiał magazynu "Polska i Świat" TVN24.

Mieszkańcy chcą zakazu sprzedaży alkoholu, prezydent sceptyczny, zdecydują radni

Mieszkańcy chcą zakazu sprzedaży alkoholu, prezydent sceptyczny, zdecydują radni

Źródło:
TVN24

- Nie tylko straciliśmy cenny czas, ale także pieniądze - mówią studenci uczelni Varsovia (dawne Collegium Humanum). Nie odbywają się obrony, uczelnia nie wydaje dyplomów. Ci, którzy chcą się przenieść, słyszą, że będą musieli zapłacić karę. Problemy zaczęły się po tym, jak wiosną do warszawskiej siedziby uczelni wkroczyło CBA. W obronie studentów interweniuje RPO, a Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego mówi o "patologii i bardzo poważnym problemie".

Studenci dawnego Collegium Humanum: jesteśmy w beznadziejnej sytuacji. Uczelnia odpowiada

Studenci dawnego Collegium Humanum: jesteśmy w beznadziejnej sytuacji. Uczelnia odpowiada

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu budowy linii tramwajowej na Stegnach uczniowie podstawówki przy ulicy św. Bonifacego mają utrudnione dojście do szkoły. Chodnik prowadzący od przejścia dla pieszych jest odgrodzony barierkami. Do placówki trzeba iść jezdnią pod prąd.

Przez wykopy i jezdnią pod prąd. Droga do szkoły z przeszkodami

Przez wykopy i jezdnią pod prąd. Droga do szkoły z przeszkodami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek rano aktywiści klimatyczni z Ostatniego Pokolenia zablokowali ruch na placu Trzech Krzyży. Na samym placu, jak i ulicach, które do niego dochodzą, utworzyły się korki.

Ostatnie Pokolenie zablokowało ruch w centrum

Ostatnie Pokolenie zablokowało ruch w centrum

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Fotoplastikon Warszawski zaprasza na wystawę "Cejlon 1957". Zdjęcie Andrzeja Zawady z podróży na wyspę Oceanu Indyjskiego przenoszą widza w lata 50. i pokazują luksusowy oraz bogaty kulturowo świat. Fotografie wykonane w technologii XX-wiecznego trójwymiaru można oglądać do 28 września.

Ogrody palmowe i luksusowe wille. Cejlon z lat 50. XX wieku na wyjątkowych zdjęciach

Ogrody palmowe i luksusowe wille. Cejlon z lat 50. XX wieku na wyjątkowych zdjęciach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sześciolatek, jadąc rowerem, nie ustąpił pierwszeństwa kierowcy bmw i uderzył w bok auta. Na szczęście chłopcu nic się nie stało. Jego matka została jednak ukarana mandatem.

Sześciolatek uderzył rowerkiem w bok jadącego auta. Mandat dla matki chłopca

Sześciolatek uderzył rowerkiem w bok jadącego auta. Mandat dla matki chłopca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia i nagrania nietypowego pasażera, który jechał dziś pierwszą klasą pociągu relacji Katowice - Białystok. Baran, na smyczy i w pieluszce, dosiadł się do pozostałych pasażerów wraz z opiekunką i psem w Warszawie. 

Baran jechał pierwszą klasą w pociągu. "Biegał, beczał, podgryzał buty. Byłoby zabawnie, ale..."

Baran jechał pierwszą klasą w pociągu. "Biegał, beczał, podgryzał buty. Byłoby zabawnie, ale..."

Źródło:
Kontakt24

Włamał się do synagogi i ukradł komplet sztućców o wartości tysiąca złotych. Już po chwili był w rękach policjantów. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Włamał się do synagogi, daleko z łupem nie uciekł

Włamał się do synagogi, daleko z łupem nie uciekł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W powietrzu krążą hordy krwiożerczych komarów, na które nie działają żadne środki naturalne ani chemiczne. Są naprawdę wszędzie - mówią mieszkańcy Wilanowa. Problem miał pojawić się nagle kilka dni temu i stać się poważną uciążliwością. - Gdzie nie spojrzysz, tam ludzie machający rękami, opędzający się przed komarami. Śmieszno-straszny widok - mówi jedna z mieszkanek. O wysyp komarów i to, jak sobie z nimi radzić, spytaliśmy eksperta.

"Nie wiem, czy starczy mi odwagi, żeby znów gdziekolwiek wyjść". Komary opanowały Wilanów

"Nie wiem, czy starczy mi odwagi, żeby znów gdziekolwiek wyjść". Komary opanowały Wilanów

Źródło:
tvn24.pl

Degustacje, czekoladowa makieta, wirtualna manufaktura, podglądanie, jak powstają słodkości oraz strefa relaksu na "piankach" ptasiego mleczka - to główne atrakcje nowego muzeum Fabryka Czekolady E.Wedel.

Wabi zapachem, wygląda jak kostka czekolady. Nowe muzeum w Warszawie

Wabi zapachem, wygląda jak kostka czekolady. Nowe muzeum w Warszawie

Źródło:
PAP

Strażnicy miejscy oraz mieszkańcy Pragi Południe szukali rodziców około trzyletniego chłopca, który zabłądził na Kamionku. Chłopiec nie powiedział, jak się nazywa, powtarzał tylko "mama", "babcia".

Zdenerwowany malec powtarzał tylko dwa słowa: mama i babcia

Zdenerwowany malec powtarzał tylko dwa słowa: mama i babcia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"W jamie o czarnym, zwęglonym wypełnisku w towarzystwie czterech żelaznych siekier/cioseł oraz żelaznego półkoska, odkryto brązowy hełm celtycki z IV wieku przed naszą erą" - poinformowali naukowcy.

"To drugie tego typu znalezisko z ziem polskich, bez wątpienia bardziej spektakularne"

"To drugie tego typu znalezisko z ziem polskich, bez wątpienia bardziej spektakularne"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przekroczył dozwoloną prędkość i został zatrzymany. Okazało się, że w aucie 60-latka nie ma blokady alkoholowej, a miał on prawo jazdy z kodem "69". Mężczyźnie grozi teraz, za złamanie zakazu sądowego, do pięciu lat pozbawienia wolności.

Jechał autem bez blokady alkoholowej, grozi mu pięć lat więzienia

Jechał autem bez blokady alkoholowej, grozi mu pięć lat więzienia

Źródło:
PAP

Zwężenie ulicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku w związku z budową linii tramwajowej do Dworca Zachodniego korkuje okolicę. W zatorach utykają także miejskie autobusy, dlatego ratusz postanowił wytyczyć buspas na Szczęśliwickiej. Prace odbędą się w nocy ze środy na czwartek.

Budowa tunelu korkuje Ochotę. Będzie nowy buspas

Budowa tunelu korkuje Ochotę. Będzie nowy buspas

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do bardzo niebezpiecznej sytuacji doszło na jednej z ruchliwych ulic Radomia. Kierująca autem osobowym wjechała na przejście dla pieszych, przez które przechodziły dwie nastolatki. Jedna z nich została potrącona i upadła na jezdnię.

Nie zatrzymała się przed przejściem, uderzyła w nastolatkę. Nagranie

Nie zatrzymała się przed przejściem, uderzyła w nastolatkę. Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl