Konserwator zawiadamia prokuraturę w sprawie rozbiórki modernistycznego budynku na Bielanach

Rozbiórka budynku przy ul. Grębałowskiej 11
Prof. Lewicki: Warszawa jest niczym tajemnicza księga, którą można wertować
Źródło: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Na ulicy Grębałowskiej 11 doszło do nielegalnej, w opinii Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, rozbiórki budynku. O sprawie konserwator zawiadomił prokuraturę.

O rozbiórce MWKZ poinformował w mediach społecznościowych. Wyjaśnił, że budynek znajdował się w Gminnej Ewidencji Zabytków i Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków. "Ponadto od dwóch tygodni prowadzone jest postępowanie o jego wpis do rejestru zabytków – o tym poinformowany został m.in. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dla Miasta Stołecznego Warszawy" - dodał konserwator prof. Jakub Lewicki.

Podkreślił, że prowadzona procedura wyklucza możliwość dokonywania jakichkolwiek prac budowlanych w tym rozbiórkowych w związku z ochroną tymczasową wynikającą z art. 10a ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Kontrola w asyście policji

W poniedziałek teren i budynek skontrolowali w asyście policji przedstawiciele MWKZ. "Zawiadomiliśmy Prokuraturę Rejonową Warszawa-Żoliborz o popełnieniu przestępstwa. Pismo z żądaniem wyjaśnień skierowaliśmy do PINB" - przekazał konserwator.

Nieruchomość w wojewódzkiej ewidencji zabytków znajduje się od 2010 r. Dwa lata później została ujęta w gminnej ewidencji zabytków.

Budynek przy ulicy Grębałowskiej 11 to jeden z kilku modernistycznych domów, które powstały na tej ulicy. Zostały wybudowane w latach 1934-1937 według projektu Romualda Millera. Większość z nich jest niemal identyczna, powtarza się główny korpus w formie prostopadłościanu krytego płaskim, wysuniętym dachem. Ozdobą ścian są listwowe aplikacje.

Czytaj także: