Budowa nowej przychodni potrwa dwa lata. Mieszkańcy Bielan będą mogli skorzystać z podstawowej opieki zdrowotnej, poradni specjalistycznych i rehabilitacji oraz pomocy psychologa. Koszt inwestycji to 40 milionów złotych.
Jak podaje ratusz, nowa przychodnia na Bielanach zaoferuje komfortowe warunki dla pacjentów i personelu medycznego oraz kompleksowe usługi medyczne. Adres powstającej placówki to Przy Agorze 16b.
- Nowa przychodnia na Bielanach przyjmie pierwszych pacjentów już w 2025 roku. W placówce Przy Agorze warszawskie rodziny będą mogły korzystać z poradni POZ dla dorosłych i dzieci, poradni specjalistycznych i rehabilitacji. Znajdzie się tu również poradnia zdrowia psychicznego. Zapewnimy finansowe wsparcie na zakup wyposażenia przychodni z budżetu miasta - mówi cytowany w komunikacie ratusza prezydent Rafał Trzaskowski.
Całkowita wartość inwestycji to blisko 40 milionów złotych - budowa jest prowadzona ze środków własnych Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Żoliborz. Cztery miliony złotych wsparcia na zakup wyposażenia do poradni zadeklarował samorząd województwa mazowieckiego.
Budowa potrwa dwa lata
Budynek nowej przychodni został zaprojektowany na planie litery "L" z dłuższym skrzydłem równoległym do ulicy Przy Agorze i będzie posiadał trzy kondygnacje nadziemne oraz kondygnacją podziemną. Powierzchnia całkowita obiektu wyniesie blisko 3.9 tysiąca metrów kwadratowych.
Na parterze budynku będą zlokalizowane poradnie podstawowej opieki zdrowotnej dla dorosłych oraz dla dzieci chorych i zdrowych. Poradnie specjalistyczne i zakład rehabilitacji zostały zaplanowane na 1. piętrze, natomiast poradnia zdrowia psychicznego znajdować się będzie na 3. piętrze. W budynku zostały zaplanowane pomieszczenia administracyjno-techniczne, sanitarne oraz inne, niezbędne do funkcjonowania przychodni. "Obiekt będzie wyposażony w nowoczesne instalacje oraz dodatkowe systemy, w tym panele fotowoltaiczne" - dodał ratusz w komunikacie.
Zakładany czas budowy to 24 miesiące od podpisania umowy. Zgodnie z harmonogramem inwestycji poradnia planuje przyjąć pierwszych pacjentów w połowie 2025 roku.
Ponad 100 miejskich przychodni
Obecnie na terenie całego miasta działa już ponad 100 miejskich przychodni, które zapewniają opiekę lekarzy pediatrów, lekarzy rodzinnych, specjalistów, badania diagnostyczne czy punkty szczepień.
– Nie zwalniamy tempa, jeśli chodzi o inwestycje z obszaru opieki zdrowotnej. Budujemy nowe szpitale, ale również rozwijamy sieć miejskich poradni zdrowotnych, aby warszawskie rodziny miały dostęp do najlepszej opieki medycznej blisko domu. W ostatnich latach przekazaliśmy z budżetu miasta 240 milionów złotych dotacji na inwestycje zdrowotne, z czego 115 milionów złotych właśnie na miejskie poradnie – podkreśla w komunikacie Rafał Trzaskowski.
Jak podaje ratusz, Warszawa inwestuje również w przychodnie specjalistyczne, w tym w poradnie zdrowia psychicznego, w których dzieci, młodzież i dorośli mogą otrzymać pomoc terapeutów, psychologów czy psychiatrów.
Przeczytaj także: Rdzawa kładka nabiera kształtów
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawy