Szukasz sposobu, aby komfortowo się wyspać i stworzyć dobre warunki do regeneracji kręgosłupa podczas snu? Sprawdź, czy pozycja, w jakiej śpisz, jest korzystna dla Twoich pleców. Przeczytaj poniższy poradnik tym bardziej, jeśli zdarzają Ci się poranne bóle pleców lub napięcie szyi. Modyfikacja pozycji do snu to szansa na rozluźnienie mięśni po całym dniu. Zadbaj o swój kręgosłup!
W jakiej pozycji spać, chcąc uniknąć bólu kręgosłupa?
Jeżeli zdarzało Ci się wstać z bólem kręgosłupa, zwróć szczególną uwagę na pozycję, w jakiej zwykle śpisz. Spróbuj spać w pozycji leżenia na boku. Między kolana ułóż specjalną poduszkę. Lepiej wybrać leżenie na lewym boku niż na prawym ze względu na naszą budowę anatomiczną (a zwłaszcza układ naczyniowy). Poduszka między kolanami jest bardzo ważna - dzięki niej nie będziesz rotować tułowia podczas snu w kierunku materaca. Unikniesz też nadmiernego przywiedzenia biodra, a co za tym idzie - napięcia mięśni w rejonie miednicy i lędźwi.
Jeżeli miewasz nocne skurcze mięśni nóg lub masz żylaki, trzeba nieco zmodyfikować tę pozycję. Będzie do tego potrzebna większa poduszka (o przynajmniej takiej długości, jak odległość między Twoim kolanem a stopą). Połóż się na lewym boku, a przed sobą ułóż poduszkę. Umieść na niej prawą nogę (z niewielkim ugięciem w kolanie). Lewa noga, wyprostowana, jest wygodnie ułożona na materacu.
Przetestuj, w której pozycji jest Ci wygodniej. Zwróć uwagę, aby nie zginać nóg zbyt mocno w kolanach. Popularna pozycja embrionalna, z dużym zgięciem kolan i wygięciem tułowia jest niekorzystna dla kręgosłupa.
Dlaczego spanie na brzuchu może spowodować ból szyi?
Spanie na brzuchu to konieczność rotowania głowy i odcinka szyjnego. A utrzymywanie szyi w takim ustawieniu przez dłuższy czas może wywołać przeciążenia górnego odcinka kręgosłupa. Co więcej, rotacja szyi, zwłaszcza przy zbyt wysokiej poduszce, może wywołać bolesny kręcz szyi. Objawia się on silnym bólem szyi i brakiem możliwości wykonania swobodnych ruchów w odcinku szyjnym. Odcinek szyjny pozostaje zablokowany w jednej pozycji. Jest to bardzo bolesna dolegliwość, której lepiej zapobiegać. Dlatego też, jeśli sypiasz w leżeniu na brzuchu, spróbuj zmienić pozycję na spanie w pozycji na boku.
O co jeszcze zadbać, aby uniknąć bólu pleców i szyi o poranku?
Ból pleców lub szyi pojawiający się o poranku może mieć różne przyczyny. Zawsze jednak powinniśmy w takiej sytuacji przyjrzeć się pozycji do snu, a także materacowi i poduszce.
Jaką poduszkę wybrać, aby zmniejszyć ryzyko bólu szyi?
Zbyt wysoka poduszka może wiązać się z wystąpieniem bólu szyi. Może też powodować bolesne przykurcze mięśni szyi, a nawet drętwienia rąk i bóle głowy.
Jaka wysokość poduszki jest korzystna dla kręgosłupa?
Prawidłowo dobrana poduszka powinna w taki sposób wypełnić miejsce między szyją a materacem, żeby kręgosłup szyjny był ustawiony w jednej linii z całym tułowiem. Głowa nie może być odgięta w górę, jak ma to miejsce przy zbyt wysokiej poduszce. Nie powinna też być pochylona w stronę materaca (tak działoby się przy spaniu bez żadnej poduszki).
A jak w praktyce dobrać wysokość poduszki?
Można zmierzyć odległość między szyją a barkiem. Taką właśnie wysokość powinien mieć profil poduszki (najlepiej, aby była to profilowana poduszka ortopedyczna). Profil poduszki w leżeniu na boku powinien znaleźć się dokładnie pomiędzy szyją a barkiem. Prawidłowo dobrana poduszka ma wpływ także na niższe odcinki kręgosłupa.
Jaki materac jest korzystny dla kręgosłupa?
Chcąc uniknąć bólu pleców i szyi spójrz także na materac, na którym śpisz. Powinien on mieć średnią twardość (jeśli Twoja masa ciała nie przekracza 100 kg). Jeśli ważysz więcej niż 100 kg, potrzebny może być materac o większym stopniu twardości.
Gdy Twoja masa ciała się waha, a zależy Ci na optymalnym podparciu kręgosłupa, postaw na materac dwustronny, w którym jedna ze stron jest średniej twardości, a druga twarda.
Taki model ma w swojej ofercie Snoovio - polska marka materacy piankowych (należąca do firmy Qemetica - lidera w produkcji pianek w Polsce z aż 50-letnim doświadczeniem w tej branży).
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, czy w Twoim przypadku wybrać materac twardy czy miękki - sprawdź poradnik Snoovio. Dowiesz się z tej strony także więcej o materacach piankowych.
Chcąc zadbać o dobre podparcie kręgosłupa w nocy, ważne jest wypełnienie materaca z warstwą pianki wysokoelastycznej. Komfort kręgosłupa zwiększa też warstwa pianki termoelastycznej, dopasowującej się kształtem pod wpływem ciepła i nacisku do sylwetki. Pozwala to przyjąć pozycję komfortową dla kręgosłupa, bioder i barków.
Materace piankowe o budowie warstwowej mogą zawierać obie te pianki, co jest korzystnym rozwiązaniem dla osób dbających o kręgosłup.