W lawinach w Austrii zginęło dziewięć osób

Autor:
anw,
ps/dd
Źródło:
Reuters, PAP
Lawiny są śmiertelnym zagrożeniem (wideo archiwalne)
Lawiny są śmiertelnym zagrożeniem (wideo archiwalne)tvn24
wideo 2/3
tvn24Lawiny są śmiertelnym zagrożeniem (wideo archiwalne)

Lawiny w Austrii w ciągu ostatnich 24 godzin zabiły dziewięć osób - poinformowały w sobotę austriackie władze. Ofiary zginęły w trzech różnych wypadkach w krajach związkowych Vorarlberg i Tyrol.

Pięć osób, jak przekazano w sobotę, zginęło w wyniku zejścia lawiny przy granicy austriacko-szwajcarskiej. Ofiary to czterech obywateli Szwecji i ich austriacki przewodnik. Policja austriacka poinformowała o śmierci łącznie dziewięciu osób w trzech różnych wypadkach w dwóch krajach związkowych - Vorarlbergu i Tyrolu.

Władze ostrzegają przed poważnym ryzykiem wystąpienia lawin na zachodzie kraju. Podkreślają, że pomimo dobrej pogody, nawet niewielkie wstrząsy mogą spowodować osunięcie się dużych mas śniegu.

Google Maps

W Tyrolu w piątek zeszło 13 lawin

Tylko w piątek w austriackim Tyrolu odnotowano łącznie 13 lawin. Z jednej z lawin, która zeszła na zboczu Rettenbachferner w popularnym kurorcie Soelden, uratowano pięć osób.

Google Maps

W Soelden lawina zeszła z otwartego terenu narciarskiego na stok. Szef kolejki górskiej Jakob Falkner powiedział agencji APA, że "została prawdopodobnie wywołana przez samych entuzjastów sportów zimowych na tym terenie".

W ostatnich latach w Austrii ginęło rocznie w lawinach średnio 20 osób. W ciągu ostatnich dwóch sezonów zanotowano mniej ofiar śmiertelnych, gdyż pandemia COVID-19 ograniczyła liczbę narciarzy w górach.

Lawiny - śmiertelne zagrożenieAdam Ziemienowicz/PAP

Autor:anw, ps/dd

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości