Kiedy będzie ciepło? Wir polarny studzi nadzieje. "Nasz kawałek Europy przeniesie się w marcu w Arktykę"

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognozowane opady w kolejnych dniach
Prognozowane opady w kolejnych dniachventusky.com
wideo 2/5
Pogoda na pięć dni

Za kilka dni, pierwszego marca, początek wiosny meteorologicznej. Wielu pyta, kiedy będzie ciepło? A tymczasem zima się przyczaiła. Wpływ na to będzie miał wir polarny. Co widać w modelach numerycznych na kolejne tygodnie w pogodzie? Sprawdziła to nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

Na początku lutego 2023 roku ekstremalnie niskie temperatury wartości ogarnęły północno-wschodnie Stany Zjednoczone i południowo-wschodnią Kanadę. Leżąca w stanie New Hampshire Góra Waszyngtona (1917 m n.p.m.) z obserwatorium meteorologicznym przetrwała rekordowe warunki. Meteorolodzy z całego świata przecierali oczy ze zdumienia, będąc świadkami niesamowitego fenomenu w atmosferze, wręcz "epickiego zmrożenia", przypominającego sceny z katastroficznego filmu "Pojutrze", jak opisywali sytuację badacze amerykańscy. Wracamy do tych wydarzeń, gdyż od kilku dni obserwujemy w materiałach prognostów dla Europy ciekawe, ale i budzące niepokój uderzenie zimna w marcu, przypominające nieco tamtą sytuację.

Prognoza silnego uderzenia zimna z północy około 10/11 marca według modelu GFS/wetter3.dewetter3.de/tvnmeteo.pl

Rekordowy chłód

3 i 4 lutego na szczycie Mount Washington wiał tak silny wiatr, że wyłamał zawiasy w drzwiach obserwatorium, a pełniący wtedy dyżur meteorolog informował, że odmrożenie odkrytej skóry następuje w mniej niż minutę. Amerykańska Krajowa Służba Meteorologiczna (National Weather Service - NWS) poinformowała, że odnotowano rekordowo niską temperaturę powietrza -46,9 stopnia Fahrenheita (-43,8 st. C). "W tej chwili Mount Washington zasługuje na reputację miejsca o najgorszej pogodzie na świecie" - podsumowali. Silny wiatr obniżył temperaturę odczuwalną do -108 st. F (-77 st. C). Rekordowy chłód na Mount Washington był większy niż ten jakiego doświadczył łazik NASA Curiosity na Marsie w tym samym tygodniu. W Kanadzie nastąpił tak gwałtowny spadek temperatury, że w wielu regionach wystąpił "krioseizm". To zdarzenie sejsmiczne, czyli słabe trzęsienia ziemi w wyniku szybkiego zamarzania wody w ziemi, dosłownie rozrywającego podłoże przez "szokowe zamrożenie", jak nazywają zjawisko meteorolodzy.

Kiedy będzie ciepło? Wir polarny studzi nadzieję

Przyczyna całego fenomenu leży na Dalekiej Północy. Lata temu odkryto i zbadano wir polarny (Polar Vortex) nad biegunem północnym, wielką czapę zimnego powietrza wirującego nad Arktyką na wysokości 20-30 kilometrów, mocno związaną z pogodą i w szerokościach umiarkowanych. W końcu zimy, gdy promienie słoneczne coraz mocniej docierają w rejony okołobiegunowe, temperatura w czapie rośnie, a wir słabnie. Bywa rozrywany na fragmenty, widoczne tuż przy ziemi w postaci jęzorów zimna, zsuwającego się nad Kanadę, USA, Europę czy Syberię. W dużym uproszczeniu wygląda to tak, że w ciągu od dwóch do pięciu tygodni zimno z wysokości 30 km schodzi niżej, bliżej powierzchni ziemi i przyczynia się do tworzenia wirów powietrza, zasysających zimno znad Arktyki i wypychających w górę ciepłe, łagodne masy powietrza z warstwy przyziemnej. Dziś centrum słabnącego wiru polarnego wisi nad północno-zachodnią Rosją i zmierza w kierunku Azji. A welon jego zimnego powietrza (koloru bladoniebieskiego na poniższej mapie) na wysokości 30 km rozciąga się nad Atlantykiem i Europą, oznaczając dla meteorologa, że zima nie odeszła, tylko przyczaiła się i jeszcze uderzy.

Słabnący wir polarny. Model GFS/tropicaltidbits.comtropicaltidbits.com
Położenie centrum wiru polarnego na wysokości 30 km w dniu 24 lutegostratobserve.com

Impuls do osłabienia wiru i rozerwania go dają tak zwane nagłe ocieplenia stratosferyczne, monitorowane przez Japońską Agencję Meteorologiczną. W ostatnich tygodniach temperatura nad biegunem na wysokości około 30 km wzrosła z około -85 st. C do około -15/-20 st. C.

Silny skok temperatury powietrza w stratosferze nad biegunem północnymJapońska Agencja Meteorologiczna

Osłabienie wiru

Samo zjawisko jest naturalne, ale jego skutki bywają szokiem i zagrożeniem dla mieszkańców strefy umiarkowanej. Doświadczyli tego Kanadyjczycy i Amerykanie na początku lutego. W najbliższych tygodniach Europejczycy wyczekujący wiosny mogą poczuć lodowate zimno. Jeden z jęzorów zimna zsunąć się ma nad Europę, dając impuls do formowania cyklonów w szerokościach okołobiegunowych i umiarkowanych, ściągających arktyczne masy powietrza. W świetle najnowszych wyliczeń globalnego modelu meteorologicznego GFS istnieje duże prawdopodobieństwo, że do 15 marca doświadczymy kilku fal opadów śniegu i mrozu.

Falę zimna obserwujemy właśnie teraz w Polsce, kolejna pojawić się ma między 4 a 7 marca. Najgroźniej jednak wygląda jęzor zimna prognozowany przez model GFS na około 9/11 marca. Temperatura powietrza na wysokości 1,5 km nad naszymi głowami spaść ma do -10/-15 st. C. To oznacza, że przy rozpogodzeniach nocnych i porannych odnotować możemy spadki temperatury powietrza do -15/20 st. C, a przy gruncie do -25 st. C. Obserwatoria meteorologiczne na Śnieżce i Kasprowym Wierchu znajdą się bezpośrednio w czystej surowej masie powietrza znad bieguna. I choć nie odnotowują tak niskiej wartości temperatury jak na Górze Waszyngtona, to krajobraz będzie wyglądał podobnie.

Temperatura na wys. 1,5 km 10 marca 2023. Model GFSwetter3.de

Tak silna inwazja mas powietrza z północy w pierwszej połowie marca daje słabe nadzieje na przyjście dużego ocieplenia w drugiej połowie miesiąca. Model meteorologiczny ECMWF (Europejskie Centrum Modelowania) wylicza obniżenie się średniej temperatury powietrza poniżej normy wieloletniej w pierwszej dekadzie marca, i wejście zimna od północnego zachodu. Jeszcze w ostatniej dekadzie miesiąca temperatura średnia wciąż zawierać się ma poniżej normy. Jednak odchylenia od normy nie wyglądają dziś tak groźnie, jak sugerowałby model GFS. Istnieje więc nadzieja, że ochłodzenie nie będzie aż tak silne.

Zimno wchodzi od 6 marca. Odchylenie średniej temperatury powietrza w danym okresie od normy wieloletniejEMCWF
Wciąż chłodno po 20 marca. Odchylenie średniej temperatury powietrza w danym okresie od normy wieloletniejEMCWF

To, co wywołało największe zdumienie w przypadku zsunięcia się zimna kilka tygodni temu nad Kanadę i USA, to fakt, że zimno ze stratosfery zeszło spektakularnie nisko. Szczyt Mount Washington dosłownie spędził trochę czasu w stratosferze. To tak jakby kawałek ziemi uniósł się w atmosferze niczym rakieta kosmiczna startująca z Przylądku Canaveral. Szczyt góry na wysokości nieco poniżej 2000 m n. p. m. znalazł się płacie wiru polarnego, a ekstremalnie szybkie ochłodzenie sprawiło, że atmosfera została od góry mocno ściśnięta. Granica między najbliżej ziemi leżącą troposferą, a wyższą stratosferą mocno się obniżyła. To właśnie zjawisko, doprowadzające do zlodowacenia półkuli północnej w zaledwie kilka dni, pokazano w sposób przerysowany, ale bardzo efektowny, w roku 2004 w filmie "Pojutrze".

Przeniesienie w Arktykę

Ale to, co stało się na Górze Waszyngtona, było najprawdziwszą rzeczywistością, nie hollywoodzką fikcją. Analiza Niemieckiej Służby Meteorologicznej DWD pokazuje, jak wyglądała wtedy sytuacja w mieście Maniwaki w prowincji Quebec w Kanadzie, 600 kilometrów od Góry Waszyngtona. Sondaż atmosferyczny (pomiar temperatury i ciśnienia powietrza wraz z wysokością) wykonany za pomocą balonu meteorologicznego pokazał jak mocno obniżyła się stratosfera, i jak blisko scenariusza filmowego byli mieszkańcy Ameryki Północnej. Wiele wskazuje na to, że i nasz kawałek Europy przeniesie się w marcu na chwilę w Arktykę. Czeka nas nieprzyjemne ochłodzenie, ale i ciekawe zjawisko meteorologiczne. Sytuacja jest bardzo dynamiczna, a prognozy z dnia na dzień będą z pewnością zaskakujące, zarówno dla odbiorców, jak i samych meteorologów. To sytuacja typowa dla przełomu zimy i wiosny.

a) dnia 4 lutego 2023 - stratosfera obniżyła się do wysokości 2 km n. p. m. b) dnia 7 lutego - stratosfera wróciła do normy na wysokość około 10 km n. p. m.
Sondaż atmosferyczny (pomiar temperatury wraz z wysokością) w Maniwaki w prowincji Quebec w Kanadzie, 600 kilometrów od Góry Waszyngtonaa) dnia 4 lutego 2023 - stratosfera obniżyła się do wysokości 2 km n. p. m. b) dnia 7 lutego - stratosfera wróciła do normy na wysokość około 10 km n. p. m.DWD

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock/GFS/wetter3.de

Pozostałe wiadomości

Pogoda na sylwestra i Nowy Rok. Ostatni dzień 2024 roku przyniesie zmienne zachmurzenie, miejscami popada też deszcz. W noc sylwestrową może ścisnąć lekki mróz.

Pogoda na sylwestra i Nowy Rok. U kogo chwyci mróz, a kto powinien mieć parasol

Pogoda na sylwestra i Nowy Rok. U kogo chwyci mróz, a kto powinien mieć parasol

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tornado zniszczyło stuletni kościół w stanie Missisipi. W momencie uderzenia żywiołu w budynku przebywały dwie osoby, które ukryły się w łazience. Chociaż kościół został zniszczony, ludzie nie odnieśli poważnych obrażeń.

Tornado uderzyło w stuletni kościół. Wewnątrz byli ludzie

Tornado uderzyło w stuletni kościół. Wewnątrz byli ludzie

Źródło:
WAPT, tvnmeteo.pl

Premier Francji Francois Bayrou przedstawił plan odbudowy Majotty po przejściu niszczycielskiego cyklonu Chido. Przed końcem stycznia do każdego domu na wyspach mają wrócić dostawy prądu. Jak powiedział polityk, pełna odbudowa infrastruktury może potrwać nawet dwa lata.

Bez prądu spędzą jeszcze miesiąc, odbudowa potrwa całe lata

Bez prądu spędzą jeszcze miesiąc, odbudowa potrwa całe lata

Źródło:
Reuters, PAP, Le Monde

Czy po Nowym Roku czekają nas opady śniegu? Aktualne wyliczenia modeli meteorologicznych wskazują, że już wkrótce mogą zawitać do nas fronty atmosferyczne, które przyniosą opady białego puchu. Kiedy to się stanie?

Kiedy spadnie śnieg i jak dużo go będzie?

Kiedy spadnie śnieg i jak dużo go będzie?

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał prognozę zagrożeń na pierwsze dni nowego roku. Wynika z niej, że w czwartek w prawie całym kraju mogą obowiązywać alarmy drugiego stopnia przed silnym wiatrem.

Nowy rok przyniesie wichury. Możliwe alarmy drugiego stopnia

Nowy rok przyniesie wichury. Możliwe alarmy drugiego stopnia

Źródło:
IMGW

IMGW ostrzega przed porywistym wiatrem, który w porywach może się rozpędzać do 85 kilometrów na godzinę. Obowiązują alarmy pierwszego stopnia. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Mieszkańców północy Polski czeka niebezpieczna noc. IMGW ostrzega

Mieszkańców północy Polski czeka niebezpieczna noc. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Przed nami kilka ostatnich ciepłych dni. Jakiej aury możemy się spodziewać w nowym roku? Sprawdź autorską długoterminową prognozę przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: mróz zaatakuje w nowym roku

Pogoda na 16 dni: mróz zaatakuje w nowym roku

Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB przed smogiem został ogłoszony na terenie powiatu kłodzkiego. Służby apelują o ograniczenie wietrzenia pomieszczeń i zrezygnowanie z aktywności na świeżym powietrzu.

Alert RCB w jednym z powiatów. Lepiej, żeby jego mieszkańcy dziś nie wietrzyli

Alert RCB w jednym z powiatów. Lepiej, żeby jego mieszkańcy dziś nie wietrzyli

Źródło:
RCB

Ratownicy TOPR przeprowadzili w nocy z niedzieli na poniedziałek akcję ratunkową. Sprowadzili z Rysów turystę, który utknął w trudnym terenie i nie potrafił zejść. Nie miał przy sobie telefonu i dlatego nie mógł wezwać pomocy. Został odnaleziony dzięki sygnałom latarki.

Całonocna akcja ratunkowa w Tatrach 

Całonocna akcja ratunkowa w Tatrach 

Źródło:
PAP

W weekend przez południowo-wschodnie stany USA przetoczyło się 38 tornad. Bilans ofiar gwałtownej aury wzrósł do czterech - podała stacja ABC News.

Aż 38 tornad w ciągu jednej doby. Wzrósł bilans ofiar

Aż 38 tornad w ciągu jednej doby. Wzrósł bilans ofiar

Źródło:
Reuters, ABC News

Wysokie fale od kilku dni nawiedzają Peru. W 91 portach wprowadzono zakaz wypływania na morze. Wzburzona woda zatapiała łodzie rybackie i uszkadzała falochrony.

Fale zatapiały łodzie, uszkadzały falochrony. Zamknięto porty

Fale zatapiały łodzie, uszkadzały falochrony. Zamknięto porty

Źródło:
Reuters

Ostatnie dni roku 2024 pożegnają nas ponurą, stabilną pogodą. W wyliczeniach modeli widać już jednak nadciągające zmiany. Zgniły wyż, który od długiego czasu kształtował warunki atmosferyczne w naszych rejonach Europy, zacznie się odsuwać, robiąc chwilowo miejsce cieplejszej, ale gwałtowniejszej aurze.

Synoptyk ostrzega. Przed nami "wyraźne zmiany" i pogoda przynosząca "szkody materialne"

Synoptyk ostrzega. Przed nami "wyraźne zmiany" i pogoda przynosząca "szkody materialne"

Źródło:
tvnmeteo.pl

W nocy z poniedziałku na wtorek na niebie pojawi się rzadki Czarny Księżyc, pierwszy od 2022 roku. Chociaż zjawisko to jest całkowicie niewidoczne, tej nocy warto będzie spojrzeć w niebo.

Czarny Księżyc na zakończenie roku. Co to za zjawisko?

Czarny Księżyc na zakończenie roku. Co to za zjawisko?

Źródło:
EarthSky, space.com

W nocy z piątku na sobotę nad Grecję nadciągnęły porywiste podmuchy wiatru i obfite opady, między innymi śniegu. Biało zrobiło się w sporej części kraju, w tym na Krecie.

Burze śnieżne w Grecji. Sypnęło na kontynencie i wyspach

Burze śnieżne w Grecji. Sypnęło na kontynencie i wyspach

Źródło:
ekathimerini.com, Greek Reporter

Rekin zaatakował dwóch turystów w egipskim kurorcie Marsa Alam. Jeden z nich zmarł - podało w niedzielę tamtejsze ministerstwo środowiska. Obydwaj turyści byli najprawdopodobniej narodowości włoskiej.

Atak rekina w egipskim kurorcie. Jeden turysta zginął, drugi ranny

Atak rekina w egipskim kurorcie. Jeden turysta zginął, drugi ranny

Źródło:
Reuters, PAP

Już za kilka dni powitamy nowy rok. Jaki będzie? "Zapytano" o to węża z ogrodu zoologicznego w litewskim Kownie.

"Tak wskazał nasz wąż". Gad z litewskiego zoo wie, jaki będzie 2025 rok

"Tak wskazał nasz wąż". Gad z litewskiego zoo wie, jaki będzie 2025 rok

Źródło:
ENEX

Sztorm szalał na Morzu Czarnym. Porywy wiatru przekraczały prędkość 90 kilometrów na godzinę. W Konstancy, największym porcie handlowym Rumunii, odnotowano rekordowe fale o wysokości 7,5 metra.

Sztorm na Morzu Czarnym. "Powstały fale o rekordowej wysokości"

Sztorm na Morzu Czarnym. "Powstały fale o rekordowej wysokości"

Źródło:
ENEX, cugetliber.ro

Po katastrofie naturalnej, jaką było uderzeniu cyklonu Chido, francuska Majotta stoi w obliczu katastrofy ekologicznej. Żywioł zniszczył większość pokrywy roślinnej, a co za tym idzie, siedliska zwierząt. Biolodzy obawiają się, że do odbudowy ekosystemu potrzebna będzie co najmniej dekada.

Kryzys w tym miejscu może trwać nawet dekadę. "Nie ma już drzew"

Kryzys w tym miejscu może trwać nawet dekadę. "Nie ma już drzew"

Źródło:
AFP, ReliefWeb

Niski poziom wody w sztucznym jeziorze Kariba na granicy Zambii i Zimbabwe spowodował serię trzęsień ziemi. Według władz wybudowana w regionie infrastruktura energetyczna jest w dobrym stanie, ale wielu ekspertów obawia się, że może ona wkrótce się zawalić.

"Najniższy poziom wody od pół wieku" i seria trzęsień ziemi

"Najniższy poziom wody od pół wieku" i seria trzęsień ziemi

Źródło:
PAP

Rekin zaatakował wędkarza we wschodniej Australii. Jak przekazały lokalne media, 40-latek spędzał czas z rodziną nad wodą, gdy nagle zaatakował go drapieżnik. Mimo długiej walki o jego życie, mężczyzna zmarł.

Rekin chwycił wędkarza za szyję. Mężczyzna zmarł

Rekin chwycił wędkarza za szyję. Mężczyzna zmarł

Źródło:
PAP, Canberra Times

Ptasia grypa zdziesiątkowała populację dzikich kotów w ośrodku dla zwierząt w Shelton w amerykańskim stanie Waszyngton. Z 37 osobników pozostało tylko 17. Nie wiadomo, jak zwierzęta się zaraziły.

20 dzikich kotów nie żyje. "Myśleliśmy, że robimy wszystko, żeby uniknąć czegoś takiego"

20 dzikich kotów nie żyje. "Myśleliśmy, że robimy wszystko, żeby uniknąć czegoś takiego"

Źródło:
CNN

Trzy domy zostały zniszczone przez duży pożar buszu, który wybuchł w Parku Narodowym Grampians w australijskim stanie Wiktoria. Wyczekiwana poprawa pogody pozwoliła jednak strażakom powstrzymać rozprzestrzenianie się płomieni. Władze poinformowały, że w piątek większość ewakuowanych mieszkańców wróciła do swoich miejscowości.

"Modliłem się, żebyśmy mogli wrócić do domu"

"Modliłem się, żebyśmy mogli wrócić do domu"

Źródło:
ABC, tvnmeteo.pl

W lesie w podlaskim Surażu pojawiły się lodowe włosy. Zdjęcia, na którym widać to rzadkie zjawisko, dostaliśmy na Kontakt24. Dopiero kilka lat temu naukowcy odkryli proces jego powstawania.

"Przypominało pałki z watą cukrową. Było tego całe mnóstwo"

"Przypominało pałki z watą cukrową. Było tego całe mnóstwo"

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W małopolskiej Przysietnicy pojawiła się biała tęcza. Zdjęcie nietypowego zjawiska, które powstaje w czasie mgły, otrzymaliśmy na Kontakt24.

Biała tęcza w Małopolsce. "Czegoś takiego jeszcze nie widziałem"

Biała tęcza w Małopolsce. "Czegoś takiego jeszcze nie widziałem"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Naukowcy z szwedzkiego Uniwersytetu w Upssali zidentyfikowali w Bałtyku nowy, drapieżny gatunek śledzia. Jak twierdzą, ta "unikalna populacja" rybożernych śledzi ewoluowała prawdopodobnie setki, a nawet tysiące lat.

Odkryli w Bałtyku drapieżne śledzie

Odkryli w Bałtyku drapieżne śledzie

Źródło:
PAP

Gęste mgły w Wielkiej Brytanii powodują ograniczenia w lotach na kilku lotniskach - poinformowała brytyjska służba NATS, odpowiedzialna za zarządzanie ruchem lotniczym.

Problemy na lotniskach w Wielkiej Brytanii

Problemy na lotniskach w Wielkiej Brytanii

Źródło:
PAP, BBC

Pewnej rodzinie mieszkającej na Florydzie zaginął pies. Zwierzę szczęśliwie odnalazło się po dziewięciu dniach i to w Wigilię. Właściciele czworonoga powiedzieli, że ich świąteczne marzenie się spełniło.

Świąteczne marzenie spełnione. "Sama zadzwoniła do drzwi"

Świąteczne marzenie spełnione. "Sama zadzwoniła do drzwi"

Źródło:
kktv.com