Kiedy będzie ciepło? Wir polarny studzi nadzieje. "Nasz kawałek Europy przeniesie się w marcu w Arktykę"

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognozowana temperatura w kolejnych dniach (15-19.05)
Prognozowana temperatura w kolejnych dniach (15-19.05)Ventusky.com
wideo 2/5
Pogoda na pięć dni

Za kilka dni, pierwszego marca, początek wiosny meteorologicznej. Wielu pyta, kiedy będzie ciepło? A tymczasem zima się przyczaiła. Wpływ na to będzie miał wir polarny. Co widać w modelach numerycznych na kolejne tygodnie w pogodzie? Sprawdziła to nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

Na początku lutego 2023 roku ekstremalnie niskie temperatury wartości ogarnęły północno-wschodnie Stany Zjednoczone i południowo-wschodnią Kanadę. Leżąca w stanie New Hampshire Góra Waszyngtona (1917 m n.p.m.) z obserwatorium meteorologicznym przetrwała rekordowe warunki. Meteorolodzy z całego świata przecierali oczy ze zdumienia, będąc świadkami niesamowitego fenomenu w atmosferze, wręcz "epickiego zmrożenia", przypominającego sceny z katastroficznego filmu "Pojutrze", jak opisywali sytuację badacze amerykańscy. Wracamy do tych wydarzeń, gdyż od kilku dni obserwujemy w materiałach prognostów dla Europy ciekawe, ale i budzące niepokój uderzenie zimna w marcu, przypominające nieco tamtą sytuację.

Prognoza silnego uderzenia zimna z północy około 10/11 marca według modelu GFS/wetter3.dewetter3.de/tvnmeteo.pl

Rekordowy chłód

3 i 4 lutego na szczycie Mount Washington wiał tak silny wiatr, że wyłamał zawiasy w drzwiach obserwatorium, a pełniący wtedy dyżur meteorolog informował, że odmrożenie odkrytej skóry następuje w mniej niż minutę. Amerykańska Krajowa Służba Meteorologiczna (National Weather Service - NWS) poinformowała, że odnotowano rekordowo niską temperaturę powietrza -46,9 stopnia Fahrenheita (-43,8 st. C). "W tej chwili Mount Washington zasługuje na reputację miejsca o najgorszej pogodzie na świecie" - podsumowali. Silny wiatr obniżył temperaturę odczuwalną do -108 st. F (-77 st. C). Rekordowy chłód na Mount Washington był większy niż ten jakiego doświadczył łazik NASA Curiosity na Marsie w tym samym tygodniu. W Kanadzie nastąpił tak gwałtowny spadek temperatury, że w wielu regionach wystąpił "krioseizm". To zdarzenie sejsmiczne, czyli słabe trzęsienia ziemi w wyniku szybkiego zamarzania wody w ziemi, dosłownie rozrywającego podłoże przez "szokowe zamrożenie", jak nazywają zjawisko meteorolodzy.

Kiedy będzie ciepło? Wir polarny studzi nadzieję

Przyczyna całego fenomenu leży na Dalekiej Północy. Lata temu odkryto i zbadano wir polarny (Polar Vortex) nad biegunem północnym, wielką czapę zimnego powietrza wirującego nad Arktyką na wysokości 20-30 kilometrów, mocno związaną z pogodą i w szerokościach umiarkowanych. W końcu zimy, gdy promienie słoneczne coraz mocniej docierają w rejony okołobiegunowe, temperatura w czapie rośnie, a wir słabnie. Bywa rozrywany na fragmenty, widoczne tuż przy ziemi w postaci jęzorów zimna, zsuwającego się nad Kanadę, USA, Europę czy Syberię. W dużym uproszczeniu wygląda to tak, że w ciągu od dwóch do pięciu tygodni zimno z wysokości 30 km schodzi niżej, bliżej powierzchni ziemi i przyczynia się do tworzenia wirów powietrza, zasysających zimno znad Arktyki i wypychających w górę ciepłe, łagodne masy powietrza z warstwy przyziemnej. Dziś centrum słabnącego wiru polarnego wisi nad północno-zachodnią Rosją i zmierza w kierunku Azji. A welon jego zimnego powietrza (koloru bladoniebieskiego na poniższej mapie) na wysokości 30 km rozciąga się nad Atlantykiem i Europą, oznaczając dla meteorologa, że zima nie odeszła, tylko przyczaiła się i jeszcze uderzy.

Słabnący wir polarny. Model GFS/tropicaltidbits.comtropicaltidbits.com
Położenie centrum wiru polarnego na wysokości 30 km w dniu 24 lutegostratobserve.com

Impuls do osłabienia wiru i rozerwania go dają tak zwane nagłe ocieplenia stratosferyczne, monitorowane przez Japońską Agencję Meteorologiczną. W ostatnich tygodniach temperatura nad biegunem na wysokości około 30 km wzrosła z około -85 st. C do około -15/-20 st. C.

Silny skok temperatury powietrza w stratosferze nad biegunem północnymJapońska Agencja Meteorologiczna

Osłabienie wiru

Samo zjawisko jest naturalne, ale jego skutki bywają szokiem i zagrożeniem dla mieszkańców strefy umiarkowanej. Doświadczyli tego Kanadyjczycy i Amerykanie na początku lutego. W najbliższych tygodniach Europejczycy wyczekujący wiosny mogą poczuć lodowate zimno. Jeden z jęzorów zimna zsunąć się ma nad Europę, dając impuls do formowania cyklonów w szerokościach okołobiegunowych i umiarkowanych, ściągających arktyczne masy powietrza. W świetle najnowszych wyliczeń globalnego modelu meteorologicznego GFS istnieje duże prawdopodobieństwo, że do 15 marca doświadczymy kilku fal opadów śniegu i mrozu.

Falę zimna obserwujemy właśnie teraz w Polsce, kolejna pojawić się ma między 4 a 7 marca. Najgroźniej jednak wygląda jęzor zimna prognozowany przez model GFS na około 9/11 marca. Temperatura powietrza na wysokości 1,5 km nad naszymi głowami spaść ma do -10/-15 st. C. To oznacza, że przy rozpogodzeniach nocnych i porannych odnotować możemy spadki temperatury powietrza do -15/20 st. C, a przy gruncie do -25 st. C. Obserwatoria meteorologiczne na Śnieżce i Kasprowym Wierchu znajdą się bezpośrednio w czystej surowej masie powietrza znad bieguna. I choć nie odnotowują tak niskiej wartości temperatury jak na Górze Waszyngtona, to krajobraz będzie wyglądał podobnie.

Temperatura na wys. 1,5 km 10 marca 2023. Model GFSwetter3.de

Tak silna inwazja mas powietrza z północy w pierwszej połowie marca daje słabe nadzieje na przyjście dużego ocieplenia w drugiej połowie miesiąca. Model meteorologiczny ECMWF (Europejskie Centrum Modelowania) wylicza obniżenie się średniej temperatury powietrza poniżej normy wieloletniej w pierwszej dekadzie marca, i wejście zimna od północnego zachodu. Jeszcze w ostatniej dekadzie miesiąca temperatura średnia wciąż zawierać się ma poniżej normy. Jednak odchylenia od normy nie wyglądają dziś tak groźnie, jak sugerowałby model GFS. Istnieje więc nadzieja, że ochłodzenie nie będzie aż tak silne.

Zimno wchodzi od 6 marca. Odchylenie średniej temperatury powietrza w danym okresie od normy wieloletniejEMCWF
Wciąż chłodno po 20 marca. Odchylenie średniej temperatury powietrza w danym okresie od normy wieloletniejEMCWF

To, co wywołało największe zdumienie w przypadku zsunięcia się zimna kilka tygodni temu nad Kanadę i USA, to fakt, że zimno ze stratosfery zeszło spektakularnie nisko. Szczyt Mount Washington dosłownie spędził trochę czasu w stratosferze. To tak jakby kawałek ziemi uniósł się w atmosferze niczym rakieta kosmiczna startująca z Przylądku Canaveral. Szczyt góry na wysokości nieco poniżej 2000 m n. p. m. znalazł się płacie wiru polarnego, a ekstremalnie szybkie ochłodzenie sprawiło, że atmosfera została od góry mocno ściśnięta. Granica między najbliżej ziemi leżącą troposferą, a wyższą stratosferą mocno się obniżyła. To właśnie zjawisko, doprowadzające do zlodowacenia półkuli północnej w zaledwie kilka dni, pokazano w sposób przerysowany, ale bardzo efektowny, w roku 2004 w filmie "Pojutrze".

Przeniesienie w Arktykę

Ale to, co stało się na Górze Waszyngtona, było najprawdziwszą rzeczywistością, nie hollywoodzką fikcją. Analiza Niemieckiej Służby Meteorologicznej DWD pokazuje, jak wyglądała wtedy sytuacja w mieście Maniwaki w prowincji Quebec w Kanadzie, 600 kilometrów od Góry Waszyngtona. Sondaż atmosferyczny (pomiar temperatury i ciśnienia powietrza wraz z wysokością) wykonany za pomocą balonu meteorologicznego pokazał jak mocno obniżyła się stratosfera, i jak blisko scenariusza filmowego byli mieszkańcy Ameryki Północnej. Wiele wskazuje na to, że i nasz kawałek Europy przeniesie się w marcu na chwilę w Arktykę. Czeka nas nieprzyjemne ochłodzenie, ale i ciekawe zjawisko meteorologiczne. Sytuacja jest bardzo dynamiczna, a prognozy z dnia na dzień będą z pewnością zaskakujące, zarówno dla odbiorców, jak i samych meteorologów. To sytuacja typowa dla przełomu zimy i wiosny.

a) dnia 4 lutego 2023 - stratosfera obniżyła się do wysokości 2 km n. p. m. b) dnia 7 lutego - stratosfera wróciła do normy na wysokość około 10 km n. p. m.
Sondaż atmosferyczny (pomiar temperatury wraz z wysokością) w Maniwaki w prowincji Quebec w Kanadzie, 600 kilometrów od Góry Waszyngtonaa) dnia 4 lutego 2023 - stratosfera obniżyła się do wysokości 2 km n. p. m. b) dnia 7 lutego - stratosfera wróciła do normy na wysokość około 10 km n. p. m.DWD

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock/GFS/wetter3.de

Pozostałe wiadomości

Lawina zeszła w sobotę wczesnym popołudniem na górze Eiger w szwajcarskich Alpach. W wyniku tego zdarzenia zginęło dwóch narciarzy, a pięć innych osób zostało rannych.

Lawina w Alpach. Nie żyje dwóch narciarzy

Lawina w Alpach. Nie żyje dwóch narciarzy

Źródło:
PAP

Niszczycielskie burze i tornada przetoczyły się przez amerykańskie stany Kentucky, Missouri i Wirginia. Bilans ofiar śmiertelnych żywiołu wzrósł do 27 osób - podała stacja ABC News.

Powalone drzewa, zburzone domy. "Totalne spustoszenie"

Powalone drzewa, zburzone domy. "Totalne spustoszenie"

Źródło:
PAP, ABC News

W nadchodzących dniach nadal będziemy pod wpływem niżu Lorenz, którzy nieść będzie opady deszczu. Dopiero w połowie nowego tygodnia stery w pogodzie przejmie wyż Tabea. Zrobi się pogodnie, a temperatura może osiągnąć 20 stopni.

Czeka nas ciepły epizod. Potem przyjdzie kolejna fala chłodu

Czeka nas ciepły epizod. Potem przyjdzie kolejna fala chłodu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze przeszły przez Saint Louis w stanie Missouri. Na nagraniu uchwyconym przez 39-letniego mieszkańca tego miasta widać, jak tornado zrywa dach jednego z domów.

Tornado zrywa dach z domu. Dramatyczne nagranie

Tornado zrywa dach z domu. Dramatyczne nagranie

Źródło:
CNN

Pogoda na dziś. Niedziela 18.05 przyniesie pochmurną aurę i opady deszczu. W całym kraju odczujemy chłód. Termometry wskażą od 9 do 13 stopni.

Pogoda na dziś - niedziela 18.05. Wiele deszczowych miejsc, może się błyskać

Pogoda na dziś - niedziela 18.05. Wiele deszczowych miejsc, może się błyskać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzymetrowa palma spadła i raniła mężczyznę podczas 78. edycji Festiwalu Filmowego w Cannes. Ranny to agent aktora.

Palma raniła mężczyznę w czasie festiwalu w Cannes. "Twarz była pełna krwi"

Palma raniła mężczyznę w czasie festiwalu w Cannes. "Twarz była pełna krwi"

Źródło:
Reuters

Rodzina, która mieszka na obrzeżach miasta Isanti w amerykańskim stanie Minnesota, ma albo ogromne szczęście, albo niesamowitego pecha. W ich ogródku i na tarasie wypoczywają niedźwiedzie czarne.

Niedźwiedzie "przychodzą do nas codziennie"

Niedźwiedzie "przychodzą do nas codziennie"

Źródło:
CNN, fox9.com

Choroby odkleszczowe mogą u części pacjentów wiązać się z nietypowymi objawami - ostrzegła WHO. Pokazuje to historia 43-letniej Belgijki, która zauważyła u siebie nagłe wyczerpanie. Ustalenie, że cierpi na boreliozę, wymagało konsultacji z różnymi lekarzami. Na jej skórze nie pojawił się rumień wędrujący, nie zauważyła nawet samego ugryzienia.

Ukąsił ją kleszcz. Nagle stała się "cieniem dawnej siebie"

Ukąsił ją kleszcz. Nagle stała się "cieniem dawnej siebie"

Źródło:
WHO

Ostatnie dni przyniosły w Polsce wyczekane opady deszczu. Jest to szczególnie istotne w tym roku, gdy rośliny zostały osłabione przez suszę i przeplatankę dużego ciepła i zimna. Jak opowiadał na antenie TVN24 meteorolog Michał Brennek, przez zmiany klimatyczne w przyszłości może czekać nas więcej takich kontrastów.

"Nowy klimat to jest właśnie klimat kontrastów"

"Nowy klimat to jest właśnie klimat kontrastów"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Bociany wybudowały gigantyczne gniazdo. Znajduje się ono na budynku gospodarczym w północnej Hiszpanii, który przechylił się pod jego ciężarem. Jak podały lokalne media, konstrukcja ma około dwóch metrów wysokości i może ważyć nawet tonę.

Budynek przechylił się pod ciężarem gniazda bocianów

Budynek przechylił się pod ciężarem gniazda bocianów

Źródło:
El Pais

W piątek do Grecji dotarła duża porcja pyłu saharyjskiego. Widzialność mocno spadła, zarówno w stolicy, jak i w wielu regionach kraju, co wpłynęło na pogorszenie jakości powietrza.

Niebo w kolorze sepii. Pył saharyjski spowił Grecję

Niebo w kolorze sepii. Pył saharyjski spowił Grecję

Źródło:
eKathimerini, Protothema

Pod jednym z domów w podkarpackiej Wetlinie pojawiła się grupka wilków. Jak relacjonował internauta, który przesłał na Kontakt24 nagranie, zwierzęta w okolicy bywają często.

Rodzina wilków tuż pod domem. "Tak tu sobie wszyscy żyjemy"

Rodzina wilków tuż pod domem. "Tak tu sobie wszyscy żyjemy"

Źródło:
Kontakt24

Piątek przyniósł w części kraju zimowe opady. Na północnym wschodzie pojawił się deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Bardziej jesienna niż wiosenna aura jest związana z niżem, który znajduje się nad Polską. Czy zimowa aura w połowie maja powinna zaskakiwać? Z historycznych danych wynika, że śnieg na polskich nizinach potrafi pojawić się nawet w czerwcu.

Znów spadł śnieg. Historia pokazuje, że sypnąć może i w czerwcu

Znów spadł śnieg. Historia pokazuje, że sypnąć może i w czerwcu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Władze miasta Jundiai w brazylijskim stanie Sao Paulo badają wpływ wycieku niebieskiego barwnika do pobliskiej rzeki po wypadku cysterny. Woda w niej zrobiła się nienaturalnie błękitna, co odbiło się na żyjących w rzece zwierzętach.

Cysterna uderzyła w słup, kaczki i ryby nabrały błękitnego koloru

Cysterna uderzyła w słup, kaczki i ryby nabrały błękitnego koloru

Źródło:
Reuters, aldianews.com

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać życie dzikich zwierząt - wilków i jeleni. Wysłał je Reporter24. "Ten film to kolejny niezbity dowód na to, jak wspaniała i niezwykła jest dzika przyroda, a różne gatunki dzikich zwierząt mogą żyć w tej samej części lasu" - napisał.

"Ten film to dowód na to, jak wspaniała i niezwykła jest dzika przyroda"

"Ten film to dowód na to, jak wspaniała i niezwykła jest dzika przyroda"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Tegoroczny zakwit gronorostów (łac. Sargassum) w Oceanie Atlantyckim jest rekordowo duży, a sezon wegetacyjny jeszcze się nie skończył. Pas tych glonów ciągnie się przez prawie dziewięć tysięcy kilometrów.

Masowy zakwit glonów. Mogą "zalać" Karaiby i Florydę

Masowy zakwit glonów. Mogą "zalać" Karaiby i Florydę

Źródło:
CNN

Alergie mogą być utrapieniem dla wielu osób, szczególnie najmłodszych w wieku szkolnym. Eksperci zwracają uwagę, jakie rodzaje tych schorzeń są największą udręką dla dzieci oraz jak można z nimi walczyć.

Przy tym rodzaju alergii dziecko "musi na każdym kroku walczyć o to, żeby dogonić rówieśników"

Przy tym rodzaju alergii dziecko "musi na każdym kroku walczyć o to, żeby dogonić rówieśników"

Źródło:
PAP

Tornado przetoczyło się w czwartek przez miasto New Richmond położone w stanie Wisconsin. Groźnie wyglądający lej został uchwycony na nagraniu. W stanie tym obowiązywały tego dnia ostrzeżenia przed burzami.

Tornado pojawiło się tuż obok domu. Nagranie

Tornado pojawiło się tuż obok domu. Nagranie

Źródło:
Reuters, fox9.com

W czwartek nad Polską przesuwają się fronty atmosferyczne, które przynoszą ze sobą burze z gradem. Gwałtowna pogoda utrzymuje się w Polsce od rana - na północy pojawiła się krupa śnieżna, a na południu padał śnieg. Zdjęcia zjawisk otrzymaliśmy na Kontakt24.

Załamanie pogody. Z ciemnych chmur sypnęło gradem i śniegiem

Załamanie pogody. Z ciemnych chmur sypnęło gradem i śniegiem

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Ulewy spowodowały w czwartek podtopienia na północy Hiszpanii. W gminie Colunga od północy spadło ponad 72 litrów wody na metr kwadratowy. W regionie trwa usuwanie skutków intensywnych opadów.

"Główna ulica wyglądała jak rzeka"

"Główna ulica wyglądała jak rzeka"

Źródło:
RTPA, La Voz de Asturias

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,2 zostało zarejestrowane w czwartek w centralnej Turcji. Jak podały lokalne media, wstrząsy odczuwalne były także w stolicy kraju, Ankarze.

W Turcji "zatrzęsło się dość mocno"

W Turcji "zatrzęsło się dość mocno"

Źródło:
CNN Turk, Volcano Discovery, EMSC

Młody niedźwiedź pojawił się na podwórku mieszkanki jednej z bieszczadzkich miejscowości. Jak opowiadała kobieta, zwierzę najprawdopodobniej skusił pozostawiony poza domem smalec. Niedźwiedzia obserwowała z okna, oczekując na przyjazd policji. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Niedźwiedź na podwórku Reporterki24. "Dojadał sobie smalczyk"

Niedźwiedź na podwórku Reporterki24. "Dojadał sobie smalczyk"

Źródło:
Kontakt24, WWF

Powodzie błyskawiczne, który były następstwem obfitych opadów deszczu, nawiedziły Maryland i Wirginię. W pierwszym stanie ewakuowano ze szkoły 200 osób, w drugim rwąca woda porwała 12-letniego chłopca.

Woda porwała 12-letniego chłopca, ewakuowano 200 osób ze szkoły

Woda porwała 12-letniego chłopca, ewakuowano 200 osób ze szkoły

Źródło:
CNN

Trzy pożary szaleją w północnej części Minnesoty. Walkę z ogniem utrudnia silny wiatr. Największy z pożarów, o nazwie Jenkins Creek, strawił ponad 80 kilometrów kwadratowych terenów.

Trwa walka z trzema potężnymi pożarami

Trwa walka z trzema potężnymi pożarami

Źródło:
Reuters, CBS News

Środa w części Polski była burzowa. Zjawiskom towarzyszyły miejscami dość ulewne opady deszczu oraz silniejszy wiatr. Na niebie w Białymstoku pojawiły się groźnie wyglądające chmury - można je zobaczyć na zdjęciu.

Takie widoki na niebie w środę nad Polską

Takie widoki na niebie w środę nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dobiega połowa maja, a do Teksasu dotarły upały. Temperatura miejscami ma przekroczyć 40 stopni, mogą paść historyczne rekordy. Ostrzeżeniami przed spiekotą objęto kilka milionów Amerykanów.

"Potencjalnie historyczna" fala upałów. Może być ponad 40 stopni

"Potencjalnie historyczna" fala upałów. Może być ponad 40 stopni

Źródło:
CNN, NBC News

Firma Axiom Space poinformowała w środę o nowej dacie startu misji Ax-4 z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Wcześniej lot planowano na jeden z ostatnich dni maja.

Lot Polaka w kosmos przełożony. Jest nowa data

Lot Polaka w kosmos przełożony. Jest nowa data

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W austriackiej Styrii potwierdzono pierwsze przypadki brucelozy u zajęcy. Ta choroba bakteryjna może stanowić potencjalne zagrożenie dla innych dzikich lub hodowlanych zwierząt, a także dla ludzi.

Bruceloza u zajęcy w Austrii. Co to za choroba?

Bruceloza u zajęcy w Austrii. Co to za choroba?

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, IMP im. prof. J. Nofera, GIS

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,1 wystąpiło w pobliżu wyspy Karpatos na Morzu Śródziemnym, niedaleko Krety. Wstrząsy były odczuwalne także na Rodos oraz w Egipcie. Lokalne władze wprowadziły tymczasowe ostrzeżenie przed tsunami, które w środę zostało odwołane.

Trzęsienie ziemi w pobliżu Krety. "Natychmiast oddal się od wybrzeża"

Trzęsienie ziemi w pobliżu Krety. "Natychmiast oddal się od wybrzeża"

Aktualizacja:
Źródło:
FOX Weather, Reuters, Kathimerini

Fala zimna obejmująca Polskę potęguje tęsknotę za ciepłem i latem. W świetle najnowszych materiałów prognostycznych termicznie wkroczyć mamy w lato po 25 maja, tuż przed 1 czerwca, kiedy rozpocznie się lato meteorologiczne.

Jaka pogoda na lato? Ten miesiąc może okazać się idealny na urlop w Polsce

Jaka pogoda na lato? Ten miesiąc może okazać się idealny na urlop w Polsce

Źródło:
TVN24+