Gdzie jest burza. Grzmoty w jednym województwie

Aktualizacja:
Autor:
ps/dd
Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na noc z poniedziałku na wtorek
Prognoza pogody na noc z poniedziałku na wtorektvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

Gdzie jest burza? W piątek wieczorem wyładowania atmosferyczne pojawiają się nad Polską. Zjawiskom towarzyszą opady deszczu. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Burze o słabym i umiarkowanym natężeniu występują w piątek nad Polską. Towarzyszą im opady deszczu rzędu 10-20 litrów wody na metr kwadratowy i wiatr dochodzący w porywach do 40-50 kilometrów na godzinę - poinformował około godziny 20 synoptyk tvnmeteo.pl Damian Zdonek.

Gdzie jest burza

Grzmi w województwie dolnośląskim, w rejonie Złotoryi.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami z gradem na południowym zachodzie Polski.

Mapa i radar burz:

Burza. Jak się zachować

Kiedy grzmi, a my jesteśmy poza domem, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zaleca:

◼ szybko znaleźć bezpieczne schronienie; ◼ unikać chowania się pod drzewami; ◼ unikać przebywania na otwartej przestrzeni. Jeśli już na takiej jesteśmy, to trzeba znaleźć obniżenie w terenie i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tak zwanego napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami; ◼ jeżeli jesteśmy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi, należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona bardzo dobrym przewodnikiem elektrycznym; ◼ unikać dotykania przedmiotów wykonanych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu, bo mogą one "przyciągać" pioruny; ◼ pozostać w samochodzie (jeżeli w nim akurat jesteśmy), bo stanowi on dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna; ◼ natychmiast przykucnąć, jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba"; ◼ osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:ps/dd

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: sat24.com

Pozostałe wiadomości