Prognoza

Prognoza

W weekend jak w lato. Ale do piątku mokro

Polska od zachodu dostaje się pod wpływ wyżu Norbert z centrum nad Niemcami. Tylko północne i wschodnie krańce kraju pozostaną jeszcze pod wpływem niżu znad Skandynawii. Z północnego zachodu napływa chłodne i wilgotne powietrze polarno-morskie.

Deszczowe chmury nad mazurskimi kurortami

W środę warmińsko-mazurskie kurorty mają być skąpane w deszczu. Termometry w największych lokalizacjach pokażą od 14 do 16 st. C. W Olsztynie powieje mocniejszy wiatr, ale tylko do 20 km/h.

Dla alergików nie ma deszczu. Jest ulga

Deszcz przykrzy się Polakom, ale nie tym z alergiami. Opady powodują bowiem, że unoszące się w powietrzu pyłki są przez nie "tłamszone". Pośród najintensywniej pylących wciąż jest dąb, a mocno we znaki dają się też zarodniki grzybów.

Do piątku deszczowo i zimno. Weekend znowu letni

Przez najbliższe dni nie powinniśmy rozstawać się z kurtkami. Rozpogodzi się dopiero od piątku, a weekend przyniesie ze sobą znaczne ocieplenie - na niedzielę synoptycy przewidują nawet 26 st. Celsjusza.

Napływa chłód znad Rosji

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem rosyjskim, tylko na południowym-wschodzie zaznacza się płytka zatoka niżowa.

Miejscami może ulewnie padać. Wtorek w kratkę

Niektórzy z nas nie obejdą się we wtorek bez parasoli i przeciwdeszczowych kurtek. Na przykład mieszkańcy Lubelszczyzny - ci mogą zmoknąć solidnie. Będzie też chłodno. Temperatura, niestety, nigdzie nie dobrnie do 20 st. Celsjusza.

Za katar będziecie winić dąb

Wtorek, deszczowy na wschodzie i - miejscami - na południu da się we znaki uczulonym na zarodniki cladosporium i pyłki dębu. Na ile uciążliwe będą inne alergeny unoszące się w powietrzu, warto sprawdzić w naszej prognozie.

Żeglarze będą niezadowoleni. Miejscami deszcz

Wtorek nie będzie sprawiedliwy dla żeglarzy pływających na Warmii i Mazurach. W południowej, wschodniej i środkowej części regionu będzie padać deszcz, natomiast na zachodzie powinno być słonecznie. Temperatura powietrza wyniesie maksymalnie 16 st. C, a wody 17 st. C.

Tydzień: 6,7,8 czy może 10 dni?

Poniedziałek to taki dzień tygodnia, który zaczyna kolejny 7-elementowy umowny krąg naszego życia. Majowie w swojej skomplikowanej rachubie czasu posługiwali się dwoma kalendarzami.

Mazury słoneczne, ale niezbyt ciepłe

W poniedziałek żeglarze na Mazurach mogą liczyć na ładną pogodę. Będzie słonecznie, momentami może się nieznacznie chmurzyć. Wiatr powieje z południowego zachodu z prędkością 10-20 km/h. Tylko do opalania nie będzie dobrych warunków, bo termometry pokażą maksymalnie 16 st. C. - podobną temperaturę osiągnie woda.

Przeszkodzić może tylko słońce

Poniedziałkowa pogoda pójdzie kierowcom na rękę i nie utrudni podróżowania. Wybierający się w trasę powinni pamiętać o okularach przeciwsłonecznych, bo przez cały dzień będzie pięknie świecić słońce.

Dąb atakuje, grzyby dokuczają

Sucha i słoneczna pogoda w całym kraju sprawi, że w poniedziałek alergicy będą silniej odczuwać dolegliwości. W najgorszej sytuacji będą uczuleni na zarodniki grzybów, szczególnie z rodzaju cladosporium, oraz pyłki dębu. Zdecydowanie mniej dokuczą pyłki brzozy i traw.

Chmurny tydzień: chłodno i mokro

Przed nami pięć dni z niewysoką temperaturą. Na to, że słupki rtęci dobiją do 20 st. Celsjusza, będzie szansa jedynie w piątek na Dolnym Śląsku. Poza chłodem spodziewamy się także deszczu, choć od czasu do czasu zza chmur wyjrzy słońce. Podsumowując - pogoda będzie nijaka.

Bez parasola i swetra ani rusz

- Jak Polska długa i szeroka, pogoda w niedzielę wszędzie ma być taka sama - mówi Tomasz Wasilewski, prezenter pogody TVN Meteo. We wszystkich województwach spodziewamy się deszczu na zmianę z przejaśnieniami oraz niewysokiej temperatury.

Temperatury leciały na łeb na szyję

W sobotę byliśmy świadkami ciekawego zjawiska zastępowania jednej masy powietrza drugą. W czasie przemieszczania się chłodnego frontu atmosferycznego, widoczny był nie tylko wzrost zachmurzenia, ale i silny spadek temperatury w krótkim czasie. Na powrót wysokiej temperatury musimy poczekać do przyszłej soboty.

Pogoda popsuje niedzielne żeglowanie

Synoptycy nie zapowiadają na niedzielę dobrych warunków żeglarskich. Będzie padać i wiać od 20 do 25 km/h. Temperatura maksymalna w rejonie Wielkich Jezior Mazurskich wyniesie 15 st. C.

Burze wygasły przed piątą rano

Przed 5:00 burze, które od późnego piątkowego popołudnia przechodziły nad Polską, wygasły. Ostatnim regionem, w którym grzmiało, był północny wschód. Wcześniej z wyładowaniami atmosferycznymi mieli do czynienia między innymi mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego, Bydgoszczy i Poznania.

Sobotnia aura będzie nieprzyjazna kierowcom

Deszczowa i burzowa będzie zdaniem synoptyków sobota. Warunki atmosferyczne, jakich spodziewamy się tego dnia - m.in. wiatr siegający w porywach 90 km/h - raczej nie będą sprzyjać podróżowaniu.

Sobota mokra od deszczu i głośna od grzmotów

Sobota, dla wielu z nas dzień wolny od pracy, będzie mokra od deszczu, a także głośna od grzmotów. Im dalej na południowy wschód, tym prawdopodobieństwo wystąpienia burz, za sprawą wysokiej temperatury, będzie się zwiększać.

Na Mazurach woda cieplejsza od powietrza

Sobota nie będzie dobrym dniem na wypływanie z portu. Synoptycy zapowiadają opady deszczu i ochłodzenie dla Warmii i Mazur. Temperatura wody będzie miejscami wyższa od temperatury powietrza.

Cladosporium i dąb mogą wygrać z deszczem

Na sobotę synoptycy prognozują opady deszczu i burze, którym towarzyszyć może silny wiatr. Dzięki takim warunkom atmosferycznym stężenie zarodników i pyłków w powietrzu będzie mniejsze. Warto jednak sprawdzić, które alergeny być może okażą się silniejsze od wilgotnej aury.