Prognoza

Prognoza

Ostatni gorący dzień: w Warszawie 30 stopni

W środę od wczesnych godzin porannych możemy liczyć na sporą dawkę słońca. Słupki rtęci szybko będą piąć się w górę, by miejscami sięgnąć 30 st. C. Jednak już w drugiej części dnia wzrośnie zachmurzenie i zaczną pojawiać się opady deszczu oraz burze. Będzie grzmieć i padać wszędzie poza południowo-wschodnią Polską.

Na Mazurach może zagrzmieć

Na Mazurach kolejny dzień we znaki będą się dawać przelotne deszcze. W czasie rozpogodzeń natomiast pogoda będzie sprzyjała opalaniu - niektóre ośrodki odnotują nawet 27 stopni. Wiatr z północnego wschodu powieje z prędkością 22-26 km/h.

Sosna atakuje alergików. Dąb i grzyby też

Sosna, dąb i grzyby mikroskopowe to alergeny, które będą najbardziej dokuczliwe w środę. Uczuleni mogą odczuwać ich wpływ mocniej ze względu na suche powietrze i wysokie temperatury. Po południu nieco ulgi przyniosą im przelotne opady i burze.

Gorący wtorek schłodzą burze

Gorący wtorek - podczas którego temperatura sięgnie nawet 29 st. Celsjusza - niektórym z nas zmącą przelotne deszcze i burze. Uwaga! Tym drugim mogą towarzyszyć gradobicia.

Niebezpiecznie w czasie burz. Uważajcie na wschodzie!

Podróżujący po zachodnich i centralnych obszarach kraju nie powinni dziś narzekać na warunki jazdy. Będzie pogodnie i sucho, tylko na północnym wschodzie może mocniej powiać. Natomiast we wschodnich województwach jazdę mogą utrudniać opady i burze z silnym wiatrem, a miejscami grad.

Lato za pasem. Ciepłe dni przeplatane chłodem z północy

Przed nami ciepłe dni. Według najnowszych prognoz synoptyków TVN Meteo maj zakończymy typowo letnimi temperaturami, z maksymalną wartością 29 st. C w najcieplejszym momencie dnia. W początku czerwca będzie nieco chłodniej, ponieważ nad Polskę zaczną płynąć chłodniejsze masy powietrza pochodzenia arktycznego.

Tydzień zaczyna się ciepło i słonecznie. Możliwe burze na wschodzie

W poniedziałek w całym kraju będziemy się cieszyć wysokimi temperaturami. W niektórych zachodnich województwach termometry pokażą nawet 28 stopni. W większości regionów będzie też pogodnie. Mieszkańcy wschodniej Polski muszą się jednak przygotować na przelotne deszcze i burze oraz związane z nimi gorsze samopoczucie.

Grzyby męczą alergików

Obecnie w naszym kraju szaleją zarodniki grzybów - Cladosporium, których stężenie jest obecnie wyższe niż, jak to było dotychczas, Alternarii. Dodatkowo życie alergikom utrudniają pylące dęby, brzozy i trawy.

Burze przegonią żeglarzy do portów

Pogoda na Mazurach będzie sprzyjała urlopowiczom, ale może pokrzyżować plany żeglarzom, którzy zechcą przepłynąć dłuższą trasę. Region pozostanie w strefie wpływu frontu atmosferycznego, powodującego przelotne opady i burze. Za to chwile przejaśnień warto wykorzystać na opalanie - będą temu sprzyjać temperatury i łagodny południowo-wschodni wiatr.

Po południu Wisła podzieli Polskę

W pierwszej części dnia kierowcy w całej Polsce mogą liczyć na dobrą pogodę. Jednak po południu warunki drogowe pogorszą się na wschód od linii Wisły oraz na Podkarpaciu. Pojawią się przelotne deszcze, a nawet burze z gradem i intensywnymi opadami - do 20 litrów wody na metr kwadratowy.

Duszno, parno i gorąco. Po południu mokro

W pierwszej części dnia sporo słońca pojawi się w całym kraju. Jednak od godzin popołudniowych do kraju od wschodu napłynie front atmosferyczny. Przyniesie spadek ciśnienia, opady deszczu i gradu oraz burze.

Dąb pyli, ale już niedługo przestanie

Alergenem, którego najwięcej utrzymuje się w powietrzu, jest ten pochodzący z dębu. Ale już niedługo. Drzewo to przestanie pylić do końca miesiąca. Trawy za to są w natarciu - stężenie ich alergenów rośnie.

Burze przeszkodzą w mazurskich rejsach

Niedzielna pogoda na Mazurach będzie zrównoważona w całym regionie, ale niezbyt korzystna dla żeglarzy. Po południu pojawią się przelotne opady i burze - niektóre mogą mieć dość gwałtowny przebieg. Prędkość wiatru w ciągu dnia wyniesie 15-30 km/h, ale burzowe porywy mogą osiągać nawet 90 km/h.

Nowy tydzień zacznie się burzami

Po pogodnym weekendzie znów będziemy musieli wyciągnąć parasole, bo nadchodzący tydzień przywita nas przelotnymi deszczami i burzami. Opady zaczną pojawiać się na wschodzie już w niedzielę po południu. Na szczęście na najbliższe dni synoptycy zapowiadają też przyjemne, dość wysokie temperatury.

Na drogach dzisiaj bez stresu

Wyż Norbert nasunął się nad Polskę. Dla kierowców oznacza to, że pogoda nie wpłynie na jakość i komfort jazdy w ciągu dnia. Należy pamiętać jednak o jasnym słońcu, które może nas oślepiać. Termometry pokażą zaś do 23 st. C.

Czas na relaks. Pogoda będzie sprzyjać

Niże już w odwrocie. Nad naszym krajem zaczynają dominować wyże i dobra pogoda. Słupki rtęci pną się coraz wyżej, dziś pokażą maksymalnie 23 st. C. W centrum i na północnym-wschodzie niebo zdominuje słońce; więcej chmur, na szczęście bezdeszczowych, pojawi się na zachodzie.

Słoneczna sobota w sam raz na żagle

Żeglarze i wypoczywający na Mazurach mogą liczyć na słoneczną sobotę. Da się odczuć ocieplenie, chociaż nie można mówić o upale w tym regionie. Temperatura wody w jeziorach wyniesie 14-15 stopni, a wiatr przeważnie będzie wiał z prędkością 18-20 km/h.

Trawy w natarciu. Dąb wciąż w formie

Trawy pylą coraz mocniej, a dąb wciąż mocno. Innych alergenów pochodzących od pyłków w powietrzu jest niewiele. Za to rodniki na terenie naszego kraju mają się dobrze - Caldosporioum dalej w stężeniu wysokim, a Alternaria średnim.

Koniec chłodu. Przed nami przyjemny weekend

Po nieprzyjemnym ochłodzeniu prognozy na najbliższe dni powinny poprawić nam humory. Czeka nas pogodny i ciepły weekend. Temperatury rosną i już w niedzielę na Podkarpaciu sięgną 27 stopni. Synoptycy ostrzegają jednak, że wysokim temperaturom będą towarzyszyć burze. Możemy się ich spodziewać szczególnie po weekendzie.

"... do 18 st. na Ziemi Lubuskiej". Otylia pogodynką

Otylia Jędrzejczak, mistrzyni olimpijska w pływaniu, w piątkowy poranek zadebiutowała w roli... pogodynki. Nieco onieśmielona, ale niezwykle przy tym urocza, zapowiedziała na antenie TVN24 m.in. 18 st. Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Jak sama przyznała, występ w tej roli był trudniejszy od pływania.

Synoptyk: To była prawdopodobnie ostatnia tak zimna noc

Dzisiejszy ranek w Polsce był zimny, a nawet bardzo zimny. Zimna masa powietrza znad Skandynawii, rozpogodzenia i słaby wiatr zrobiły swoje. Ciepło z warstwy przypowierzchniowej powietrza "uciekło", a temperatura spadła poniżej 0 st. C - pisze Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo.

Pojedziecie przy dobrej pogodzie

W ciągu dnia aura, ponieważ będzie bardzo pogodnie, nie wpłynie na jakość jazdy. Kierowcom nie pozostanie nic innego niż cieszenie się podróżą.