Prognoza

Prognoza

Grzmi na dużym obszarze kraju. Wyładowania atmosferyczne, które pojawiły się m.in. w w Wielkopolsce, na Pomorzu i na Mazowszu, przesuwały się w nocy na północ. Uwaga: lokalnie może towarzyszyć im grad.

W środę w części kraju warunki drogowe będą lepsze niż w ostatnich dniach. Aura będzie sprzyjać tym kierowcom, którzy wybiorą wschodnie i południowe trasy. Na pozostałych obszarach popada, a miejscami może zagrzmieć.

Chorwacja jest w tym roku najpopularniejszym kierunkiem wakacyjnym wśród Polaków. Wyjazd tam deklaruje 14 proc. tych , którzy planują spędzić wakacje za granicą. Tuż za Chorwacją są Hiszpania i Włochy. Popularny niegdyś Egipt uplasował się na ósmym miejscu.

Zmotoryzowani nie doczekają się we wtorek poprawy warunków. W całym kraju drogi będą mokre i śliskie, a widzialność osłabiona przez opady. Najgorsze warunki mają panować w zachodniej Polsce.

Czeka nas kolejny dzień niżowej, deszczowej aury. Najgorzej będzie w zachodnich województwach, gdzie we znaki dadzą się nie tylko opady, ale też dość niskie temperatury. Mieszkańcy wschodniej Polski mogą liczyć na więcej ciepła i przejaśnienia.

Deszcz sprawi, że znacząco obniży się komfort jazdy. Drogi zrobią się śliskie, a widzialność ograniczona. Spadające ciśnienie i niekorzystny biomet sprawią, że w dłuższej podróży przydadzą się częstsze postoje.

Wysokie temperatury będą nam towarzyszyć już od końca maja. Choć pierwsze kilka dni może być jeszcze chłodne, temperatura będzie regularnie wzrastać. Synoptycy przewidują, że w drugim tygodniu czerwca termometry wskażą od 20 do niemal 30 st. C.

Polska znajduje się w zasięgu niżu znad północnych Niemiec. Napływa chłodne powietrze polarno-morskie (PPm) z zachodu.

Niedzielna aura nie będzie specjalnie sprzyjała zmotoryzowanym. Większość dróg zrobi się mokra i śliska od przelotnego deszczu, a miejscami może zagrzmieć. Do tego prowadzenie auta utrudni niekorzystny biomet.