Prognoza

Prognoza

Wyżowe biometeo i komfort termiczny

W ciągu następnej doby Polska pozostanie pod wpływem wyżu znad południowej Skandynawii. Napłynie chłodne, polarno-kontynentalne powietrze (PPk) znad północnej Rosji.

Słońce może oślepiać kierowców

Układ wysokiego ciśnienia, który będzie kształtował pogodę w Polsce, oznacza jedno - dużo słońca, które chwilami może oślepiać kierowców. Bądźcie na to przygotowani.

W piątek na Mazurach złapiecie wiatr w żagle

Żeglującym po wodach północnego wschodu w piątek nie zabraknie powodów do zadowolenia. Choć temperatura powietrza nigdzie nie sięgnie 20 st. Celsjusza, będzie bardzo słonecznie. Z południowego zachodu powieje wiatr o prędkości, którą na pewno docenią krajowi wodniacy.

Sosna zmorą uczulonych

W piątek and Polską zaświeci słońce, a to dla alergików oznacza jedno - powietrze gęste od zarodników i pyłków, przez które będzie ciężko oddychać. Szczególnie uciążliwe okażą się grzyby mikroskopowe cladosporium oraz sosna.

Na południu lepiej uważać za kółkiem

W czwartek pogoda może utrudnić jazdę jedynie na południu kraju. W tym rejonie będzie padać, możliwe są także burze. Na pozostałym obszarze kraju kierowcy mogą liczyć na dobre warunki drogowe.

Burze ucichły. Może zagrzmieć nocą

Po godz. 21.00 burze, które szalały nad Polską wygasły. Nie warto jednak za nadto przywiązywać się do takiego stanu rzeczy, może się bowiem okazać, że to nic innego jak... cisza przed burzą.

Sosna męczy alergików

Kwitnące sosny przypuściły atak i nie dadzą spokojnie odetchnąć alergikom. We znaki wciąż dają się także zarodniki grzybów mikroskopowych i pyłki dębu. W ciepłe i suche dni lepiej nie wychodzić z domu bez inhalatorów.

Trudna noc dla kierowców. Popada, powieje i zagrzmi

Ci którzy tej nocy wybierają się w podróż, powinni przygotować się na gorsze warunki drogowe. W większości kraju jazdę będą utrudniać przelotne deszcze i burze z porywistym wiatrem. Na suche drogi spokojną noc kierowcy mogą liczyć tylko na północnym wschodzie kraju.

Ostatni gorący dzień: w Warszawie 30 stopni

W środę od wczesnych godzin porannych możemy liczyć na sporą dawkę słońca. Słupki rtęci szybko będą piąć się w górę, by miejscami sięgnąć 30 st. C. Jednak już w drugiej części dnia wzrośnie zachmurzenie i zaczną pojawiać się opady deszczu oraz burze. Będzie grzmieć i padać wszędzie poza południowo-wschodnią Polską.

Na Mazurach może zagrzmieć

Na Mazurach kolejny dzień we znaki będą się dawać przelotne deszcze. W czasie rozpogodzeń natomiast pogoda będzie sprzyjała opalaniu - niektóre ośrodki odnotują nawet 27 stopni. Wiatr z północnego wschodu powieje z prędkością 22-26 km/h.

Sosna atakuje alergików. Dąb i grzyby też

Sosna, dąb i grzyby mikroskopowe to alergeny, które będą najbardziej dokuczliwe w środę. Uczuleni mogą odczuwać ich wpływ mocniej ze względu na suche powietrze i wysokie temperatury. Po południu nieco ulgi przyniosą im przelotne opady i burze.

Gorący wtorek schłodzą burze

Gorący wtorek - podczas którego temperatura sięgnie nawet 29 st. Celsjusza - niektórym z nas zmącą przelotne deszcze i burze. Uwaga! Tym drugim mogą towarzyszyć gradobicia.

Niebezpiecznie w czasie burz. Uważajcie na wschodzie!

Podróżujący po zachodnich i centralnych obszarach kraju nie powinni dziś narzekać na warunki jazdy. Będzie pogodnie i sucho, tylko na północnym wschodzie może mocniej powiać. Natomiast we wschodnich województwach jazdę mogą utrudniać opady i burze z silnym wiatrem, a miejscami grad.

Lato za pasem. Ciepłe dni przeplatane chłodem z północy

Przed nami ciepłe dni. Według najnowszych prognoz synoptyków TVN Meteo maj zakończymy typowo letnimi temperaturami, z maksymalną wartością 29 st. C w najcieplejszym momencie dnia. W początku czerwca będzie nieco chłodniej, ponieważ nad Polskę zaczną płynąć chłodniejsze masy powietrza pochodzenia arktycznego.

Tydzień zaczyna się ciepło i słonecznie. Możliwe burze na wschodzie

W poniedziałek w całym kraju będziemy się cieszyć wysokimi temperaturami. W niektórych zachodnich województwach termometry pokażą nawet 28 stopni. W większości regionów będzie też pogodnie. Mieszkańcy wschodniej Polski muszą się jednak przygotować na przelotne deszcze i burze oraz związane z nimi gorsze samopoczucie.

Grzyby męczą alergików

Obecnie w naszym kraju szaleją zarodniki grzybów - Cladosporium, których stężenie jest obecnie wyższe niż, jak to było dotychczas, Alternarii. Dodatkowo życie alergikom utrudniają pylące dęby, brzozy i trawy.

Burze przegonią żeglarzy do portów

Pogoda na Mazurach będzie sprzyjała urlopowiczom, ale może pokrzyżować plany żeglarzom, którzy zechcą przepłynąć dłuższą trasę. Region pozostanie w strefie wpływu frontu atmosferycznego, powodującego przelotne opady i burze. Za to chwile przejaśnień warto wykorzystać na opalanie - będą temu sprzyjać temperatury i łagodny południowo-wschodni wiatr.