Diabełek pyłowy pojawił się na Pomorzu

Autor:
anw/tam
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24
Wir pyłowy porwał namiot na plaży w Gdańsku
Wir pyłowy porwał namiot na plaży w GdańskuKontakt 24
wideo 2/6
Kontakt 24Wir pyłowy porwał namiot na plaży w Gdańsku

Wirujący lej, zbudowany z piasku i pyłu, uchwycił w rejonie Gdyni w województwie pomorskim Reporter 24. Zdjęcia pokazujące to niecodzienne zjawisko, zwane też diabełkiem pyłowym, przesłał na Kontakt 24.

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia diabełka pyłowego zauważonego w niedzielę w rejonie osiedla Wiczlino w Gdyni, położonego w województwie pomorskim. Niecodzienne zjawisko uchwycił Reporter 24 Andrzej.

Wiry pyłowowe

Wiry pyłowe pojawiły się w niedzielę także na terenie Mazowsza, o czym poinformował na Twitterze Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Jak powstaje wir pyłowy

Wir pyłowy, nazywany również diabełkiem pyłowym, to zjawisko, które powstaje, gdy nad powierzchnię ziemi uniosą się cząsteczki pyłu lub piasku, niekiedy wraz z drobnymi przedmiotami. Zjawiska te powstają podczas ciepłych i bezchmurnych dni. Sprzyjają im suche warunki pogodowe. Diabełki pyłowe mają kształt wirującej kolumny o niewielkiej średnicy.

Czas "życia" typowego wiru pyłowego to kilka, maksymalnie kilkadziesiąt minut. Można spotkać je praktycznie we wszystkich miejscach na świecie. Zazwyczaj nie powodują szkód materialnych.

Dużych rozmiarów wir pyłowy wyglądem może przypominać trąbę powietrzną. Powstaniu trąby powietrznej towarzyszy jednak zawsze gwałtowna pogoda i tworzy się ona pod chmurą burzową.

Autor:anw/tam

Źródło: tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Źródło zdjęcia głównego: kontakt24UsersMaterials

Pozostałe wiadomości