Ponad 300 interwencji po burzach. Połamane drzewa, wypadki na jeziorach i drogach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Kontakt 24, tvnmeteo.pl, TVN24
Oberwanie chmury we Wrocławiu
Oberwanie chmury we WrocławiuKubutek55/Kontakt 24
wideo 2/9
Oberwanie chmury we WrocławiuKubutek55/Kontakt 24

W czwartek nad Polską przechodziły silne burze z gradem. Prawie w całym kraju odnotowano intensywne opady deszczu i wichury, które doprowadziły do licznych wypadków. Strażacy z całej Polski interweniowali ponad 300 razy. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

W Boże Ciało nad prawie całą Polską panowały warunki sprzyjające powstawaniu burz. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał burzowe ostrzeżenia meteorologiczne dla wszystkich województw, a w 11 regionach obowiązywały alarmy drugiego stopnia. Wydano także alert RCB.

341 interwencji

W czwartek strażacy odnotowali 341 interwencji związanych z usuwaniem skutków zjawisk atmosferycznych - poinformował w piątek rzecznik KG PSP Karol Kierzkowski. Strażacy najczęściej wyjeżdżali do akcji w województwie kujawsko-pomorskim (72), mazowieckim (59), warmińsko-mazurskim (43). Dodał, że w piątek do godziny 6 odnotowano pięć kolejnych zdarzeń atmosferycznych.

Dyżurny WSKR Szczecin poinformował po godzinie 18, że w wyniku burzy z gradem w Szczecinku straż odnotowała kilkadziesiąt zdarzeń atmosferycznych, w tym głównie odpompowywanie wody i powalone drzewa. Nikt nie został poszkodowany.

Zniszczony samochód po czwartkowej burzy w SzczecinkuIszczecinek.pl

W województwie kujawsko-pomorskim od godziny 13.30 odnotowano około 50 interwencji atmosferycznych - przekazała około godziny 17 st. bryg. Małgorzata Jarocka-Krzemkowska, rzeczniczka prasowa Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu. "Sytuacja się uspokoiła, najwięcej zgłoszeń było ponad godzinę temu. Najwięcej interwencji w powiecie świeckim oraz bydgoskim. Głównie to wypompowania wody z posesji. Brak poszkodowanych i poważnych interwencji" - dodała.

Niebezpieczna aura panowała także na Mazurach, gdzie doszło do serii wypadków, w tym jednego śmiertelnego. Jak podała KP PSP z Braniewa, do groźnego zdarzenia doszło również w pobliżu miejscowości Robity (pow. elbląski). Kobieta kierująca samochodem uderzyła w spadające na drogę drzewo, jednak nie odniosła obrażeń.

Czytaj dalej: Silny wiatr na Mazurach. Seria groźnych wypadków, nie żyje żeglarz

Burze w obiektywach Reporterów 24

Późnym popołudniem silna ulewa przeszła nad Dolnym Śląskiem. Relację otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Oberwanie chmury we Wrocławiu

W województwie kujawsko-pomorskim doszło do intensywnych opadów deszczu i gradu, które zaskoczyły osoby podróżujące drogą S5 w rejonie Bydgoszczy.

GRZMI W TWOJEJ MIEJSCOWOŚCI? PRZEŚLIJ MATERIAŁ NA KONTAKT 24

Gradobicie - droga S5 na wysokości Bydgoszczy

Gwałtowna aura zaskoczyła także mieszkańców Świecia i kierowców przejeżdżających w jego pobliżu.

Grad koło Świecia

W Grucznie chodniki i balkony zrobiły się na chwilę białe od gradu.

Burze z gradem

W Koronowie także pojawiły się intensywne opady deszczu, wiał też silny wiatr.

Burza w Koronowie

W Szczecinku (woj. zachodniopomorskie) u zbiegu ul. Szczecińskiej i ul. Gdańskiej drzewo przewróciło się na zaparkowany samochód. Nikogo nie było w środku i nikt nie został poszkodowany. 

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy materiały z woj. zachodniopomorskiego.

Gradobicie w Szczecinku

Niebezpiecznie było także na Pomorzu.

Grad nad Malborkiem

Grad jak pięciozłotówki

Tam, gdzie burzom towarzyszyły opady gradu, lokalnie spadły gradziny o imponujących rozmiarach. Niektóre były większe od monety pięciozłotowej, zaś inne ledwo mieściły się na dłoni.

Chełmno, woj. kujawsko-pomorskieUżytkownik Systemu Raportów SOB, dominika12samcik, Chełmno
Świecie, woj. kujawsko-pomorskieUżytkownik Systemu Raportów SOB, Przem, Świecie
Chełmno, woj. kujawsko-pomorskieUżytkownik Systemu Raportów SOB, Jeremi, Chełmno
Grad w GrucznieUżytkownik Systemu Raportów SOB, Beton, Gruczno

Zalążek trąby powietrznej

W miejscowości Osie, na Kujawach, utworzył się niewielki lej kondensacyjny. Jest to zalążek trąby powietrznej przyjmujący kształt kolumny lub leja na podstawie chmury burzowej. Powstaje on, gdy występują w niej silne prądy wstępujące. Jeżeli lej zetknie się z ziemią, wtedy mówimy o trąbie powietrznej.

Niewielki lej kondensacyjny na KujawachUżytkownik Systemu Raportów Sieci Obserwatorów Burz, Przem, Osie

Autorka/Autor:as/dd

Źródło: PAP, Kontakt 24, tvnmeteo.pl, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: KP PSP w Braniewie@x.com

Pozostałe wiadomości

Gwałtowne burze uderzą w piątek w Polskę. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla niemal całego kraju, przy czym ostrzeżenia najwyższego stopnia na terenie siedmiu województw. Wiatr w porywach ma osiągać prędkość 120 kilometrów na godzinę, możliwy jest grad o średnicy sześciu centymetrów.

Huraganowe porywy wiatru, 6-centymetrowy grad. Ostrzeżenia najwyższego stopnia

Huraganowe porywy wiatru, 6-centymetrowy grad. Ostrzeżenia najwyższego stopnia

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Piątek 21.06 zapowiada się przeważnie pogodnie i ciepło. Dopiero po południu nad częścią kraju zaczną zbierać się kłębiaste chmury, a miejscami może zagrzmieć. Termometry pokażą od 25 do 33 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - piątek 21.06. Pogodny i gorący dzień, ale wieczór będzie groźny

Pogoda na dziś - piątek 21.06. Pogodny i gorący dzień, ale wieczór będzie groźny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala upałów nęka Włochy, Grecję, Cypr, Rumunię, Serbię, Chorwację i Turcję. Temperatura w wielu miejscach przekracza 40 stopni Celsjusza. Władze państw bałkańskich wezwały swoich obywateli do unikania wychodzenia z domów w związku z wyjątkowo wysokimi temperaturami, których kulminacja przypadnie na piątek.

Czerwone alerty, apele o niewychodzenie z domów. Minos nad Europą

Czerwone alerty, apele o niewychodzenie z domów. Minos nad Europą

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Nadchodzi kolejna fala gwałtownych burz z ulewami i silnym wiatrem. Nawałnice nawiedzą Polskę w piątek po południu, a najbardziej niebezpiecznie zapowiada się noc z piątku na sobotę. Prędkość wiatru w porywach może przekraczać wtedy nawet 100 km/h. Groźnej pogodzie będzie sprzyjać upał.

Nadciągają kolejne nawałnice. W Polskę uderzą dwa fronty

Nadciągają kolejne nawałnice. W Polskę uderzą dwa fronty

Źródło:
tvnmeteo.pl

Truskawkowy Księżyc zalśni na nocnym niebie. Nadchodząca pełnia będzie szczególnie efektowna, ponieważ Srebrny Glob zawiśnie wyjątkowo nisko nad horyzontem. Przez to będzie się wydawał większy niż zwykle, a nawet może przybrać pomarańczowy kolor.

Przed nami jedno z "najbardziej wyjątkowych zjawisk astronomicznych tego roku"

Przed nami jedno z "najbardziej wyjątkowych zjawisk astronomicznych tego roku"

Źródło:
Z głową w gwiazdach, NASA, tvnmeteo.pl

W czwartek powitaliśmy astronomiczne lato. Jego początek wyznacza przesilenie letnie, najwcześniejsze od 228 lat. Za nami najdłuższy dzień i najkrótsza noc w roku.

Zaczęło się astronomiczne lato. Tak witano je w Stonehenge

Zaczęło się astronomiczne lato. Tak witano je w Stonehenge

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, gum.gov.pl, PAP

Burza tropikalna Alberto przeszła nad południowym Teksasem i północnym Meksykiem. Żywioł spowodował podtopienia i powodzie. Jak przekazały meksykańskie służby ratunkowe, na skutek żywiołu zginęły cztery osoby, w tym troje nieletnich.

Alberto uderzył w ląd. Zginęły cztery osoby, w tym troje dzieci

Alberto uderzył w ląd. Zginęły cztery osoby, w tym troje dzieci

Źródło:
Reuters, CBS News, PAP

Dwa lwy zostały zastrzelone w Zambii po tym, gdy podeszły zbyt blisko ludzkich siedzib. Zwierzęta uciekły z pobliskiego parku narodowego i w ciągu ostatnich dwóch tygodni zabiły 16 krów. Obecność dzikich kotów wywołała panikę wśród mieszkańców i skłoniła lokalne władze do zamknięcia kilku szkół.

Lwy zaatakowały wóz z pacjentami, zostały zastrzelone 

Lwy zaatakowały wóz z pacjentami, zostały zastrzelone 

Źródło:
BBC, Lusaka Times

Utrzymujące się upały sprzyjają pożarom lasów i zarośli w Grecji. W środę w całym kraju, w tym w okolicach Aten, strażacy gasili ogień w ponad 60 miejscach. W czwartek z powodu kolejnych pożarów wydano nakazy ewakuacji dla dwóch miejscowości na wschodnim wybrzeżu Peloponezu.

"Nowy pożar co 10 minut"

"Nowy pożar co 10 minut"

Źródło:
Reuters, ekathimerini.com, tvnmeteo.pl

Rysie iberyjskie nie są już zagrożone wyginięciem. Od wielu lat w Hiszpanii i Portugalii prowadzone są działania na rzecz reintrodukcji tego rzadkiego, dzikiego kota. Na początku XX wieku dzika populacja zwierzęcia liczyła zaledwie 62 dorosłe osobniki, a teraz wzrosła do ponad 2000.

Na początku wieku był na skraju wymarcia. Teraz przestał być zagrożony

Na początku wieku był na skraju wymarcia. Teraz przestał być zagrożony

Źródło:
PAP, IUCN

Środa przyniosła w części kraju gwałtowną aurę. To, jak było niebezpiecznie, widać na nagraniu uchwyconym w Raciborzu (woj. śląskie). Przez miasto przeszła superkomórka burzowa.

Leje, wieje, sypie gradem. Nawałnica na nagraniu

Leje, wieje, sypie gradem. Nawałnica na nagraniu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Ponad 100 osób zmarło, a 40 tysięcy ucierpiało z powodu udaru cieplnego od 1 marca do 18 czerwca - podało indyjskie Ministerstwo Zdrowia. W jednym ze szpitali w Delhi powstał pierwszy w kraju oddział zajmujący się wyłącznie pacjentami z udarem cieplnym.

Zmarło ponad sto osób. W szpitalu powstał specjalny oddział

Zmarło ponad sto osób. W szpitalu powstał specjalny oddział

Źródło:
Reuters, PAP

W stanie Nowy Meksyk w niszczycielskich pożarach lasów i zarośli zginęły co najmniej dwie osoby, a żywioł zniszczył prawie półtora tysiąca budynków, w tym wiele domów. Konieczna była ewakuacja wszystkich siedmiu tysięcy mieszkańców miejscowości Ruidoso w hrabstwie Lincoln.

"Nie próbujcie zabierać rzeczy ani chronić domu. Wyjeżdżajcie natychmiast"

"Nie próbujcie zabierać rzeczy ani chronić domu. Wyjeżdżajcie natychmiast"

Źródło:
PAP, Reuters, CNN

Ponad 900 uczestników hadżdżu, czyli corocznej pielgrzymki muzułmanów do Mekki w Arabii Saudyjskiej, zmarło w wyniku upałów - podała agencja informacyjna AFP. Najwięcej ofiar jest wśród obywateli Egiptu.

Idą, bo to obowiązek wiernych. Zmarły już setki

Idą, bo to obowiązek wiernych. Zmarły już setki

Źródło:
PAP

Burze przetoczyły się w środę nad Polską. Silny wiatr zrywał dachy z domów, łamał drzewa. Towarzyszący nawałnicom ulewny deszcz spowodował, że doszło do zalań i podtopień. Straż pożarna przeprowadziła w całym kraju 2440 interwencji. 

Grad wielkości piłek tenisowych. Prawie 2500 interwencji strażaków

Grad wielkości piłek tenisowych. Prawie 2500 interwencji strażaków

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

50-letnia kobieta zginęła w czasie burzy w Czeskim Cieszynie, gdy upadło na nią drzewo - poinformowała straż pożarna kraju morawsko-śląskiego. Strażacy w tym regionie wyjeżdżali do interwencji prawie 600 razy.

Śmierć podczas burzy w Czechach

Śmierć podczas burzy w Czechach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Miniona noc była rekordowa pod względem temperatury w tym roku. Miejscami termometry pokazały aż 21,2 stopnia Celsjusza. - Za nami pierwsza noc tropikalna - przekazała w środę Ilona Śmigrodzka, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Za nami pierwsza taka noc w tym roku

Za nami pierwsza taka noc w tym roku

Źródło:
IMGW, PAP, tvnmeteo.pl

Występowanie przenoszących dengę komarów tygrysich stwierdzono już w 13 państwach UE, w tym w kilku popularnych destynacjach wakacyjnych. Zaobserwowano je m.in. w Chorwacji, Grecji, Włoszech czy Hiszpanii. Co należy o nich wiedzieć? Jak chronić się przed roznoszoną przez nie chorobą? Wyjaśniamy.  

Przenoszą dengę, są już w 13 krajach Europy. Jak się chronić przed komarem tygrysim? 

Przenoszą dengę, są już w 13 krajach Europy. Jak się chronić przed komarem tygrysim? 

Źródło:
BBC, Euronews, tvn24.pl

Chmury mammatus z charakterystycznymi wypustkami, przypominającymi krowie wymiona, pojawiły się we wtorek w województwie lubuskim. Udało się je uchwycić na nagraniu Reporterowi 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Ziemią Lubuską

"Krowie wymiona" zawisły nad Ziemią Lubuską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Trąba powietrzna pojawiła się w miejscowości Carlepont położonej na północy Francji. Strażacy przekazali, że w wyniku żywiołu 34 domy zostały uszkodzone.

Uszkodzone domy, zerwane linie energetyczne. "To było wstrząsające"

Uszkodzone domy, zerwane linie energetyczne. "To było wstrząsające"

Źródło:
Reuters, bfmtv.com,france3-regions.francetvinfo.fr

Pięć lat temu pewna galaktyka zaczęła świecić jaśniej niż kiedykolwiek i nie przestała. Teraz naukowcy mają prawdopodobne wyjaśnienie tego zjawiska. Ich zdaniem po razy pierwszy udało się zaobserwować aktywację czarnej dziury w czasie rzeczywistym.

"Być może obserwujemy aktywację masywnej czarnej dziury w czasie rzeczywistym"

"Być może obserwujemy aktywację masywnej czarnej dziury w czasie rzeczywistym"

Źródło:
ESO

Rekin podpłynął bardzo blisko plaż na Wyspach Kanaryjskich, wymuszając ich zamknięcie. Drapieżnik jest na bieżąco monitorowany przez służby morskie.

W panice uciekali przed głowomłotem. Zamknięto plaże na Gran Canarii

W panice uciekali przed głowomłotem. Zamknięto plaże na Gran Canarii

Źródło:
Onda Cero, El Norte de Castilla

Upały nadciągają na Stany Zjednoczone. Tereny zamieszkałe przez 70 milionów ludzi zostały objęte ostrzeżeniami przed gorącem, a niektóre regiony czeka potencjalnie najdłuższa fala gorąca od dekad. Co ciekawe, w części kraju spodziewana jest niemal zimowa aura.

Na horyzoncie "najdłuższa od dziesięcioleci" fala upałów

Na horyzoncie "najdłuższa od dziesięcioleci" fala upałów

Źródło:
PAP, NWS, NHC

Na Babiej Górze odkryto dwa nieznane dotąd naukowcom gatunki jastrzębców, roślin należących do rodziny astrowatych. Zostały uznane za gatunki endemiczne, a więc występujące tylko tam. Łacińskie określenie jednego z nich pochodzi od nazwy Babiogórskiego Parku Narodowego, który w tym roku obchodzi swoje 70-lecie.

Mamy w Polsce dwa nowe gatunki endemiczne

Mamy w Polsce dwa nowe gatunki endemiczne

Źródło:
PAP

Chiny zmagają się ze skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych, które przynoszą poważne powodzie na południowych obszarach i osunięcia ziemi, w których w ostatnich dniach zginęło co najmniej dziewięć osób. W północnych regionach rolniczych panuje z kolei susza, co może odbić się negatywnie na zbiorach.

40-stopniowe upały na północy, powodzie na południu. Zabici i zaginieni

40-stopniowe upały na północy, powodzie na południu. Zabici i zaginieni

Źródło:
PAP

Stan Michigan nawiedziły gwałtowne burze. W miejscowości Bloomingdale wiatr zdmuchnął stojącą w ogrodzie trampolinę. Mieszkaniec domu uchwycił ten moment na nagraniu.

Silnie wieje, nagle trampolina zaczyna fruwać. Nagranie

Silnie wieje, nagle trampolina zaczyna fruwać. Nagranie

Źródło:
Reuters, fox17online.com