ZGŁOSZONE NA KONTAKT24

Ponad tysiąc interwencji strażaków, pogotowie kryzysowe w Rajczy, trzy osoby nie żyją

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP, Kontakt 24, TVN24
Tomasz Zubilewicz o pogodzie w Polsce
Tomasz Zubilewicz o pogodzie w PolsceTVN24
wideo 2/12
Tomasz Zubilewicz o pogodzie w PolsceTVN24

W sobotę Polska wciąż mierzyła się ze skutkami ataku zimy, który w piątek przyniósł ze sobą niż Pit. Strażacy interweniowali ponad 1,3 tys. razy, usuwając skutki opadów śniegu i silnego wiatru. W Rajczy na Żywiecczyźnie ogłoszono pogotowie kryzysowe. Ekstremalna pogoda stała się przyczyną kilku wypadków, co najmniej trzy osoby nie żyją. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy Wasze relacje z zaśnieżonej Polski.

W sobotę w części kraju obowiązują ostrzeżenia przed opadami śniegu oraz zawiejami i zamieciami śnieżnymi wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Na niektórych obszarach w mocy są alerty drugiego stopnia. Ogłoszony został również alert RCB. Ekstremalnie trudne warunki panują w Tatrach. Do odwołania został zamknięty "cały obszar Tatr Polskich".

CZYTAJ TEŻ: Czy przybędzie śniegu? Jak bardzo dotkliwy okaże się mróz? Pogoda na 5 dni

Ponad tysiąc interwencji strażaków

Jak przekazał wieczorem rzecznik prasowy państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski, do godz. 19 w sobotę strażacy zanotowali ponad 1,3 tys. interwencji związanych z silnym wiatrem, opadami śniegu i deszczu oraz przyborem wód.

Rzecznik PSP przekazał, że od północy do godz. 19 strażacy interweniowali 1341 razy, z czego 837 interwencji dotyczyło silnego wiatru, 412 opadów śniegu, 49 opadów deszczu, a 46 wzrostu wód. Najwięcej pracy strażacy mieli w województwie śląskim (257 interwencji), dolnośląskim (220), kujawsko-pomorskim (204) wielkopolskim (123), opolskim (96) i małopolskim (96).

Pogotowie kryzysowe w Rajczy

Stan pogotowia kryzysowego zgłosiły w sobotę władze Rajczy na Żywiecczyźnie wojewodzie śląskiemu - poinformował wójt Rajczy Zbigniew Paciorek. To efekt obfitych opadów śniegu nocą i rano. W gminie wystąpiła "odcinkowa nieprzejezdność dróg".

- Prosimy o wyrozumiałość dla służb odśnieżających i nie wyjeżdżanie z domów bez uzasadnionej potrzeby - zaapelował wójt Paciorek.

Samorządowiec poinformował, że z powodu "występowania odcinkowej nieprzejezdności dróg zadysponował wszystkie służby odśnieżające". - Poprosiłem też o wsparcie lokalnych przedsiębiorców, którzy posiadają odpowiednie zasoby sprzętowe - wskazał. Zaznaczył też, że w Rajczy oczekują na "okno pogodowe", które pozwoli udrożnić wszystkie drogi i parkingi.

Pomoc w sytuacjach awaryjnych lub zagrożenia życia zadeklarowali policjanci z Rajczy, leśnicy z Nadleśnictwo Ujsoły oraz wszystkie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

Ogłoszenie pogotowia kryzysowego jest sygnałem dla wojewody o skierowanie w ten teren odpowiedniego sprzętu. Rajcza położona jest w górskim terenie na południu Żywiecczyzny.

Podkarpacie: wiatr i zalegające na jezdni błoto pośniegowe, wypadek ze skutkiem śmiertelnym

W sobotę w Wiązownicy k. Jarosławia w zderzeniu dwóch samochodów osobowych zginęła 77-letnia kobieta. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kobieta straciła panowanie nad pojazdem i zjechała na przeciwny pas ruchu, gdzie doszło do czołowego zderzenia z innych pojazdem.

- Pracujący na miejscu policjanci wstępnie ustalili, że kierująca fiatem seicento 77-latka, jadąc drogą wojewódzką nr 870 w kierunku Jarosławia, na łuku drogi straciła panowanie nad pojazdem. W wyniku czego zjechała na przeciwległy pas ruchu i zderzyła się czołowo z jadącym z przeciwnego kierunku samochodem marki Mazda – powiedziała Dominika Kopeć z zespołu prasowego podkarpackiej policji. Pomimo udzielonej natychmiast pomocy 77-letnia mieszkanka powiatu przeworskiego zmarła w wyniku odniesionych obrażeń. Jak dodała Kopeć, kierujący mazdą, 42-letni mieszkaniec powiatu jarosławskiego, był trzeźwy.

Na Podkarpackich drogach panują trudne warunki. Jazdę kierowcom utrudnia wiatr i zalegające na jezdni błoto pośniegowe.

Na Pomorzu prąd przywrócony prawie wszystkim

Od sobotniego południa brygady Pogotowia Energetycznego usunęły większość usterek i prąd wrócił do prawie 2 tysięcy odbiorców na Pomorzu. Rzecznik Energi Operator Grzegorz Baran podał, że prądu nie mają jeszcze pojedynczy odbiorcy w rejonach Bytowa i Kościerzyny.

Po intensywnych opadach śniegu i śniegu z deszczem, które przeszły nad Pomorzem w piątek i w nocy z piątku na sobotę, w wielu gospodarstwach nie było prądu. Przyczyną braku prądu były uszkodzone linie energetyczne, na które spadł śnieg lub połamane gałęzie z drzew.

W sobotę po godz. 18 pracownikom Pogotowia Energetycznego udało się naprawić większość usterek i prąd został przywrócony do większości gospodarstw.

- Prądu nie mają pojedynczy odbiorcy z rejonów Bytowa i Kościerzyny - zaznaczył Baran.

Wypadki na Pomorzu, ofiara śmiertelna

Jak przekazała w sobotę rano oficer prasowa KWP w Gdańsku Karina Kamińska, od piątkowego południa, gdy doszło do załamania pogody, do soboty policjanci pracowali na miejscu 140 kolizji drogowych i 8 wypadków, w których rannych zostało kilka osób, a jedna z nich poniosła śmierć.

Do śmiertelnego wypadku doszło w sobotę rano we wsi Krzywe Koło, w powiecie gdańskim. Samochód osobowy uderzył w drzewo. Zginęła 46-letnia kobieta. Na miejscu wypadku pracowali policjanci pod nadzorem prokuratora.

W piątek do wypadku doszło na obwodnicy Trójmiasta, gdzie wywróciła się betoniarka. Na czas podnoszenia pojazdu służby blokowały główną arterię metropolii. Poszkodowany został kierowca. Utrudnienia wystąpiły również na Trasie Kaszubskiej, gdzie zderzyły się dwa samochody ciężarowe.

Na Śląsku drzewo przewróciło się na dom

We wsi Cisiec w powiecie żywieckim (woj. śląskie) silny wiatr przewrócił drzewo. Spadło ono na dom jednorodzinny. Z jego wnętrza strażacy ewakuowali nieprzytomną kobietę. Lekarz stwierdził jej zgon

Jak podało w sobotę Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach (WCZK), rano dostaw energii elektrycznej pozbawionych było ponad 10 tysięcy odbiorców - najwięcej w Rybniku, Pszczynie, Wiśle, Brennej i Wodzisławiu Śląskim. Straż pożarna interweniowała blisko 80 razy. Najwięcej wyjazdów było związanych z silnym wiatrem i przyborami wód – wynika z informacji WCZK.

Problemy komunikacyjne na Ziemi Łódzkiej

Drogowcom udało się udrożnić jeden pas ruchu na autostradzie A2 między węzłami Łódź Północ i Łowiczem. Trasa w stronę Warszawy była zablokowana z powodu kolizji samochodu osobowego i ciężarowego. Doszło do niej około godziny 7. W kolizji poszkodowana została jedna osoba.

W sobotę wczesnym rankiem na autostradzie A1 w stronę Gdańska ruch odbywał się tylko jednym pasem na odcinku Radomsko – Kamieńsk. Powodem zablokowywania dwóch pasów była kolizja pojazdu ciężarowego z barierami energochłonnymi. Do wypadku doszło po godzinie 7.

Na A2 problemy wystąpiły również w piątek. Przed godziną 16 rozpoczęła się sytuacja, w wyniku której utrudniony był przejazd A2 w kierunku Poznania. Powodem powstającego zatoru były samochody ciężarowe, które nie mogły podjechać na wiadukt - łącznicę.

"Jeszcze dwie godziny temu w było późnojesiennie. Teraz (godz. 15) zima na całego - mocno sypie, silnie wieje, widzialność jest bardzo słaba, a na drogach ślisko" - przekazała w piątek po południu internautka ze Skierniewic.

Zachodniopomorskie. Jedna osoba poszkodowana

W piątek po godzinie 17 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie otrzymał zgłoszenie o drzewie, które spadło na samochód osobowy w powiecie goleniowskim, na wysokości miejscowości Błotny Młyn. W aucie znajdował się 71-letni mężczyzna. Poszkodowanego przetransportowano do szpitala. Miał lekkie otarcia na głowie.

277 interwencji dolnośląskich strażaków

277 razy interweniowali strażacy ostatniej doby na Dolnym Śląsku w związku z usuwaniem szkód wyrządzonych przez silny wiatr. Najwięcej interwencji związanych z wichurą strażacy odnotowali na południu i na zachodzie regionu. Wzywani byli przede wszystkim do usuwanie powalonych drzew z dróg i posesji.

Wiatr spowodował m.in. uszkodzenia trakcji kolejowej na linii Wałbrzych - Kudowa-Zdrój. Z tego powodu opóźnione i odwołane są składy Kolei Dolnośląskich na tej trasie. Drzewa na torach zalegają również na linii Trutnov - Sędzisław. Tam uruchomiono komunikację zastępczą.

Dolny Śląsk: auto wpadło do rowu
Sypie śnieg, warunki na drogach są trudneTVN24
Warunki na autostradzie A4 przed Krapkowicami
Warunki na autostradzie A4 przed KrapkowicamiTVN24

Duże problemy na Podhalu

Małopolscy strażacy odnotowali w ciągu minionej doby łącznie 59 zdarzeń związanych z usuwaniem gałęzi i powalonych drzew pod naporem śniegu drzew i obciążonych przewodów elektrycznych i telefonicznych - poinformował w sobotę rano rzecznik małopolskiej PSP st. asp. Hubert Ciepły. W związku z intensywnymi opadami śniegu trudne warunki komunikacyjne występują na wszystkich drogach na Podhalu oraz lokalnie na Sądecczyźnie.

Najgorsza sytuacja była na odcinku drogi krajowej nr 47 czyli popularnej Zakopianki pomiędzy Nowym Targiem a Chabówką, gdzie tiry nie radzą sobie na podjazdach na śliskiej nawierzchni. Rano zamknięta została droga przez Stare Bystre. Sznur aut stoi także na drodze przez Białkę Tatrzańską i Bukowinę.

W piątek popołudniowa śnieżyca znacznie utrudniła ruch na drogach Podhala. Na Zakopiance ruch został bardzo spowolniony, utworzyły się długie korki, a z powodu wymiany turnusów ruch pod Tatry był wzmożony.

W związku z zagrożeniami oraz dużą liczbą turystów spędzających w Małopolsce ferie zimowe, wojewoda małopolski Łukasz Kmita zwołał w piątek posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Zaapelował do mieszkańców i turystów o zachowanie ostrożności. Pod numerem telefonu 987 została uruchomiona całodobowa infolinia, poprzez którą można uzyskać pomoc bądź zgłosić informację o osobie potrzebującej pomocy.

Czytaj też: Kolejne zamknięte szlaki w Tatrach. "Będzie tylko gorzej"

Opolskie: ciągnik siodłowy z naczepą wpadł do rowu

Na Opolszczyźnie po opadach śniegu na drogach momentalnie zrobiło się ślisko. Według danych opolskiej policji, w regionie odnotowano kilkanaście kolizji drogowych, których przyczyną była zimowa aura. Śliskie drogi wywołały poważne problemy w komunikacji miejskiej w Opolu, a na drodze krajowej w okolicach Krapkowic kierowany przez obywatela Czech ciągnik siodłowy z naczepą wpadł do przydrożnego rowu.

Trudne warunki na drogach. Trasa z Kędzierzyna-Koźla na Cisek
Trudne warunki na drogach. Trasa z Kędzierzyna-Koźla na CisekTVN24

Atak zimy w obiektywach Reporterów 24

W sobotę na Kontakt 24 otrzymujemy zdjęcia i nagrania śnieżnej Polski o poranku.

W piątek niebezpieczne warunki zapanowały między innymi na jezdniach Pomorza Zachodniego. Zablokowana była droga wojewódzka 175 pomiędzy Drawskiem Pomorskim a Konotopem. "Bardzo trudne warunki. Sporo aut w w rowach" - relacjonował Reporter 24.

Również w piątek na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia oraz nagrania zaśnieżonych miejsc w innych częściach Polski.

Autorka/Autor:kw,anw,ps,as/dd

Źródło: tvnmeteo.pl, PAP, Kontakt 24, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Sandra/Kontakt 24

Pozostałe wiadomości

W nadchodzących dniach pogoda w Polsce kształtowana będzie przez układ niżowy o genezie śródziemnomorskiej. Przyniesie on obfite opady deszczu i burze. Sprawi, że napłynie do nas chłodne powietrze. Temperatura maksymalna wyniesie miejscami 20 stopni.

Nadciąga deszczonośny niż. Czeka nas szok termiczny

Nadciąga deszczonośny niż. Czeka nas szok termiczny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia przed burzami i silnym deszczem z burzami. W sobotę w związku z sytuacją pogodową w siedzibie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa zebrał się sztab kryzysowy.

Czerwone alarmy w części kraju. Uwaga na burze i ulewy

Czerwone alarmy w części kraju. Uwaga na burze i ulewy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Nad Polskę nadciąga niż genueński. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe apeluje, aby w niedzielę nie podejmować żadnych aktywności w Tatrach. Powodem są wyjątkowo niekorzystne warunki pogodowe, które mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia turystów.

Apel TOPR: nie wychodźcie w góry

Apel TOPR: nie wychodźcie w góry

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w sobotę SMS-owe ostrzeżenia przed gwałtownymi burzami do mieszkańców południowych regionów Polski. Później odbiorcy sieci komórkowych przebywający na terenie kolejnych województw otrzymali alert dotyczący ulew.

Alert RCB w 12 województwach. "Możliwe podtopienia"

Alert RCB w 12 województwach. "Możliwe podtopienia"

Aktualizacja:
Źródło:
RCB

Kiedy nastanie jakaś stabilizacja w pogodzie? Czy po deszczowym lipcu sierpień będzie ratunkiem dla branży turystycznej? W wielu regionach kraju słychać narzekania na pogodę. Ostatnie lata z lipcami suchymi i gorącymi jak w Hiszpanii rozpieściły nas i pozwoliły zapomnieć, jak wyglądał kiedyś lipiec w naszym kraju.

"Słychać narzekania" na lipiec. Co z pogodą w sierpniu?

"Słychać narzekania" na lipiec. Co z pogodą w sierpniu?

Źródło:
TVN24+

Pogoda na jutro, czyli na niedzielę 27.07. W nocy popada deszcz, a miejscami może zagrzmieć. Dzień przyniesie obfite opady deszczu i burze, podczas których spaść może 50 litrów na metr kwadratowy. Termometry wskażą maksymalnie 27 stopni.

Pogoda na jutro - niedziela, 27.07. Nocą będzie grzmieć i padać

Pogoda na jutro - niedziela, 27.07. Nocą będzie grzmieć i padać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gwałtowna burza przeszła w sobotę przez Zakopane. Towarzyszył jej ulewny deszcz i bardzo silny wiatr. Na nagraniu widać, jak mocno padało.

Oberwanie chmury nad Zakopanem. Ściana deszczu

Oberwanie chmury nad Zakopanem. Ściana deszczu

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę około południa na greckiej wyspie Eubei wybuchł pożar. Zdjęcia i nagranie unoszącego się dymu nad płonącym lasem otrzymaliśmy na Kontakt24. W gaszeniu ognia biorą udział samoloty gaśnicze.

Pożar na greckiej wyspie. Z żywiołem walczy kilkudziesięciu strażaków

Pożar na greckiej wyspie. Z żywiołem walczy kilkudziesięciu strażaków

Źródło:
Kontakt24, protothema.gr, naftemporiki.gr

Para z Kansas City została obudzona w piątek rano przez głośny huk. Okazało się, że na ich dom spadło drzewo. Przebiło ono sufit, a przez dziurę do salonu wlała się woda.

Drzewo spadło na dom. "Brzmiało to jak wybuch bomby"

Drzewo spadło na dom. "Brzmiało to jak wybuch bomby"

Źródło:
CNN, fox4kc.com

Przez kanadyjską prowincję Quebec przeszły silne burze z deszczem, a miejscami gradem. Wywołały szereg szkód. Samochody utknęły w tunelach, powalone zostały liczne drzewa. W pewnym momencie bez prądu było kilkadziesiąt tysięcy odbiorców.

Silne burze uwięziły samochody

Silne burze uwięziły samochody

Źródło:
cbc.ca, theweathernetwork.com

Miasto Ruidoso w amerykańskim stanie Nowy Meksyk po raz trzeci tego lipca nawiedziła powódź błyskawiczna. Co najmniej kilka osób zostało uwięzionych przez rwącą wodę.

Trzecia powódź błyskawiczna w tym miesiącu

Trzecia powódź błyskawiczna w tym miesiącu

Źródło:
Reuters, USA Today

W piątek odwołano ponad 20 rejsów między Maderą a kilkoma lotniskami w Europie. Powodem był utrzymujący się nad portugalską wyspą porywisty wiatr.

Wichury sparaliżowały lotnisko na Maderze. Polscy turyści uziemieni

Wichury sparaliżowały lotnisko na Maderze. Polscy turyści uziemieni

Źródło:
PAP

Powrót wilków do amerykańskiego Parku Narodowego Yellowstone sprawił, że po raz pierwszy od 80 lat zaczęły rosnąć dawno niewidziane tam drzewa - donoszą amerykańscy naukowcy.

Wilki wróciły do parku narodowego. Czegoś takiego nie widzieli od 80 lat

Wilki wróciły do parku narodowego. Czegoś takiego nie widzieli od 80 lat

Źródło:
livescience.com

Trzebinia jest idealnym miejsce dla osób szukających wypoczynku z dala od zgiełku dużych miast. Warto odwiedzić zabytkowy park miejski, zalewy Balaton i Chechło, a także liczne trasy spacerowe i rowerowe.

Festyny, trasy rowerowe i spacerowe. W Trzebini nie ma nudy

Festyny, trasy rowerowe i spacerowe. W Trzebini nie ma nudy

Źródło:
tvnmeteo.pl

W okolicach miasta Delvine w południowej Albanii trwa walka z pożarem roślinności. Ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko i zagraża mieszkańcom okolicznych wiosek. Co najmniej pięć osób zostało przewiezionych do szpitala. Albańskie ministerstwo obrony zarządziło natychmiastową ewakuację miejscowej ludności.

"Cała nasza wieś spłonęła". Natychmiastowa ewakuacja z powodu pożaru

"Cała nasza wieś spłonęła". Natychmiastowa ewakuacja z powodu pożaru

Źródło:
Reuters, Bold News, shqiptarja.com

"Niże pozostają przy piłce" - donoszą niemieccy meteorolodzy. To stwierdzenie zgadza się z rytmem natury, choć bywa on ostatnio mocno zachwiany. Między 21 a 30 lipca ma zwykle miejsce piąta fala monsunu europejskiego w Europie Środkowej, a między 1 a 10 sierpnia - szósta fala.

Czy grożą nam podtopienia? Sytuacja jest rozwojowa

Czy grożą nam podtopienia? Sytuacja jest rozwojowa

Źródło:
TVN24+

W Finlandii trwa najdłuższa od 1961 roku fala ciepła. W piątek w tym kraju odnotowano czternasty dzień z rzędu z temperaturą powietrza powyżej 30 stopni Celsjusza. Upał doskwiera także innymi krajom nordyckim. Norweskie pielęgniarki obawiają się o zdrowie pacjentów w szpitalach, a w Szwecji panuje niezwykle wysokie zagrożenie pożarowe.

Skandynawia kipi. Pociągi zwalniają, by nie zaprószać ognia

Skandynawia kipi. Pociągi zwalniają, by nie zaprószać ognia

Źródło:
ENEX, 8sidor.se, PAP

W ostatnich dniach północne Włochy nawiedziły burze, które połamały wiele drzew, zalały ulice i pola i wywołały osuwiska. Strażacy otrzymali setki wezwań do interwencji.

Osuwiska, zalane ulice i pola zamienione w jeziora

Osuwiska, zalane ulice i pola zamienione w jeziora

Źródło:
ENEX, oggitreviso.it

W piątek w Radżastanie w Indiach silne opady doprowadziły do zawalenia się dachu szkoły. Katastrofa budowlana doprowadziła do śmierci kilkorga dzieci.

Zginęły dzieci. Zawalił się dach szkoły

Zginęły dzieci. Zawalił się dach szkoły

Źródło:
Reuters, indianexpress.com

W piątek rano na popularnym wśród turystów kurorcie Mamaja na południowym wschodzie Rumunii obowiązywał zakaz pływania. Powodem wywieszenia czerwonej flagi nie były jednak wysokie fale i wzburzone morze, a gęsta mgła. Nad ranem widzialność na plaży wynosiła poniżej 20 metrów, co uniemożliwiało pracę ratowników.

Mgła spowiła popularną plażę. Wywieszono czerwoną flagę

Mgła spowiła popularną plażę. Wywieszono czerwoną flagę

Źródło:
ENEX

Tajfun Co-May uderzył w piątek rano w Filipiny. Przyniósł ze sobą obfite opady deszczu, które doprowadziły do powodzi i osunięć ziemi. Jak podają lokalne władze, żywioł zmusił do ewakuacji tysiące osób.

Tajfun uderzył. "Nie mogliśmy niczego uratować"

Tajfun uderzył. "Nie mogliśmy niczego uratować"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, AP News, vietnamplus.vn

Ekolodzy odnaleźli na Barbadosie najmniejszego węża świata Tetracheilostoma carlae - przekazał brytyjski dziennik "The Guardian", powołując się na tamtejsze ministerstwo środowiska. Gatunek ten uznano za wymarły 20 lat temu.

Cienki jak nitka spaghetti. Najmniejszy wąż świata wrócił

Cienki jak nitka spaghetti. Najmniejszy wąż świata wrócił

Źródło:
PAP, The Guardian

Pożary szaleją w południowej części Cypru. Jak podała lokalna policja, w wyniku żywiołu zginęły dwie osoby. W odpowiedzi na rozprzestrzenianie się ognia, swoje samoloty gaśnicze skierowały na wyspę Egipt, Grecja, Hiszpania, Izrael, Jordania, Liban, Unia Europejska i Wielka Brytania.

Spalone domy, ewakuacje. Na Cyprze trwa walka z pożarami

Spalone domy, ewakuacje. Na Cyprze trwa walka z pożarami

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Morze Kaspijskie wysycha w alarmującym tempie. Poziom wody w akwenie spadł do najniższego poziomu w historii - podał w czwartek portal Times of Central Asia. Tafla wody znajduje się obecnie na wysokości niecałych 29 metrów poniżej poziomu morza.

Najniższy poziom w historii. Morze Kaspijskie wysycha

Najniższy poziom w historii. Morze Kaspijskie wysycha

Źródło:
PAP, timesca.com

W norweskim hrabstwie Trondelag temperatura powyżej 30 stopni Celsjusza utrzymywała się przez 13 dni, bijąc poprzedni rekord sprzed 43 lat. Tak długiego gorącego okresu nie odnotowano odkąd prowadzone są pomiary meteorologiczne. Wyjątkowość zjawiska podkreślają zarówno lokalne władze, jak i naukowcy. I ostrzegają.

Tak długo upał nie trwał tam od ponad 40 lat

Tak długo upał nie trwał tam od ponad 40 lat

Źródło:
PAP, NRK

Część Danii zmaga się z ulewami i powodziami. Policja ewakuowała około 20 tysięcy osób z festiwalu muzycznego Gron Koncert. Wydano ostrzeżenia przed burzami i deszczem dla części kraju.

Burza, ulewa i powódź. Ewakuacja blisko 20 tysięcy osób z festiwalu

Burza, ulewa i powódź. Ewakuacja blisko 20 tysięcy osób z festiwalu

Źródło:
Reuters, Vafo.dk

Tureccy strażacy już czwarty dzień walczą z pożarem, który wybuchł w prowincji Bilecik, położonej w północno-zachodniej części kraju. Walkę z żywiołem utrudniają silny wiatr i wysoka temperatura.

Kolejny dzień walki. "Największy pożar w historii"

Kolejny dzień walki. "Największy pożar w historii"

Źródło:
Reuters

Patrzyliśmy, jak rakieta wynosi Sławosza do góry i to było w takim samym stopniu piękne, co zatrważające - mówiła w "Faktach po Faktach" Aleksandra Uznańska-Wiśniewska, opisując chwile startu jej męża w kosmos. Sławosz Uznański-Wiśniewski, który 20 dni spędził poza Ziemią, przyznał zaś, że "troszeczkę odzwyczaił się" od błękitnej planety. I opisywał, jak wygląda proces powrotu do zdrowia.

Pożegnanie wzrokiem i moment "w takim samym stopniu piękny, co zatrważający"

Pożegnanie wzrokiem i moment "w takim samym stopniu piękny, co zatrważający"

Źródło:
TVN24

Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił do Polski w czwartek po godzinie 11. Godzinę później, w towarzystwie szefów Polskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej, spotkał się z dziennikarzami i osobami zgromadzonymi na warszawskim lotnisku. Następnie udał się do kancelarii premiera, gdzie po godzinie 14 rozpoczęła się konferencja po spotkaniu z Donaldem Tuskiem. O godzinie 19.30 polski astronauta będzie gościem "Faktów po Faktach" w TVN24 i TVN24+.

"Pańska misja mogłaby mieć motto: warto marzyć"

"Pańska misja mogłaby mieć motto: warto marzyć"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Sławosz Uznański-Wiśniewski jest już w Polsce. O to jak przebiegała jego podróż i co robił na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, polski astronauta pytany był przez zgromadzone na lotnisku Chopina dzieci. Chętnych do powitania członka załogi misji Axiom-4 nie brakowało.  

Sławosz Uznański-Wiśniewski powitany na lotnisku pytaniami od dzieci

Sławosz Uznański-Wiśniewski powitany na lotnisku pytaniami od dzieci

Źródło:
TVN24

Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił na Ziemię po 20 dniach w kosmosie. Nawet tak krótka wizyta znacząco wpływa na organizm. O tym, jakie zmiany zachodzą w ciele człowieka po powrocie z warunków mikrograwitacji, i jak je odwrócić, opowiadał w TVN24 profesor Jędrzej Antosiewicz z Zakładu Bioenergetyki i Fizjologii Wysiłku Fizycznego na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

Co z organizmem po pobycie w kosmosie. "Niektóre funkcje mogą się poprawić"

Co z organizmem po pobycie w kosmosie. "Niektóre funkcje mogą się poprawić"

Źródło:
TVN24