Dzięki temu, że w środę, 24 września, cieszyliśmy się dobrą pogodą, wieczorem, gdy słońce chyliło się ku zachodowi, na niebie powstały widowiskowe efekty halo i słońca pobocznego. Czujni Reporterzy Kontakt 24 i TVN Meteo uwiecznili te zjawiska na zdjęciach.
Wieczorem, 24 września, na niebie w niektórych regionach Polski, mogliśmy podziwiać rzadkie zjawiska optyczne. Były to zjawiska halo i słońca pobocznego.
Słoneczna aureola
Słońca poboczne na niebie przypominają jasne punkty światła na linii Słońca po jednej lub obydwu jego stronach. Natomiast efekt halo jest to świetlisty pierścień wokół Słońca (zazwyczaj o promieniu kątowym 22 stopnie). Co ciekawe, zjawisko to można obserwować też na tle Księżyca.
Światło zmienia kierunek
Te nietypowe formy powstają w atmosferze tylko przy odpowiednich warunkach. Efekty halo i słońca pobocznego występują tylko wtedy, gdy Słońce jest nisko nad horyzontem. Ponadto w atmosferze muszą być obecne kryształki lodu. Dlatego właśnie halo i słońca pobocznego zawsze należy szukać na warstwach cienkich, wysokich chmur. Dzięki zachmurzeniu promieniowanie słoneczne ulega rozproszeniu. Wtedy następuje zmiana kierunku rozchodzenia się światła, a na niebie, w sąsiedztwie tarczy słonecznej, tworzą się lśniące wzory.
Rzadkie zjawisko
Zjawiska halo i słońca pobocznego nie występują zbyt często na naszym niebie. Nie wiadomo kiedy i gdzie będziemy mogli je znowu podziwiać.
22 stopniowe halo nad Bydgoszczą
Słońce poboczne nad Śląskiem i Wielkopolską
Autor: AD/mk / Źródło: Kontakt Meteo, Kontakt 24
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24 / wiciorek