Jeżeli jesteście miłośnikami spania w dziczy, lubicie budować szałasy i sprawdzać, czy przetrwacie w trudnych warunkach, to będziecie mogli realizować swoje pasje bez obaw. Lasy Państwowe wyznaczyły kilkadziesiąt obszarów do uprawiania nietypowych form aktywności terenowej - survivalu i bushcraftu.
Osoby uprawiające survival i bushcraft będą mogły realizować swoje hobby na terenach Lasów Państwowych bez obaw o naruszenie prawa. Pilotażowy program w kilkunastu regionach Polski ruszy 21 listopada.
- Wyznaczyliśmy łącznie 43 obszary na terenie 15 z 17 regionalnych dyrekcji, w sumie obejmujące ponad 65 tysięcy hektarów lasów. Najmniejszy z nich liczy 224 hektary, a największy - 5371. Na całej powierzchni tych terenów bushcrafterzy będą mogli uprawiać najważniejsze dla nich aktywności zgodnie z ustalonym regulaminem - powiedział dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny.
Zasady korzystania z lasówW granicach wyznaczonych obszarów będzie można biwakować w dowolnym miejscu w grupie do czterech osób i nie dłużej niż dwie noce z rzędu bez zgody nadleśnictwa. Należy je tylko o tym uprzedzić. Biwakujący będą musieli posprzątać po sobie i przywrócić miejsce do stanu, w jakim go zastali.- Musimy śledzić nowe trendy w rekreacji i starać się zapewnić każdemu swobodę realizowania jego pasji w lesie. Użytkownicy lasu powinni z kolei zrozumieć obowiązki i odpowiedzialność leśników, zwłaszcza za bezpieczeństwo ludzi i przyrody - powiedziała naczelnik Wydziału Społecznych Funkcji Lasu w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych Anna Pikus.Aby poznać wzajemne potrzeby leśników oraz bushcrafterów i survivalowców od 2018 roku prowadzone były konsultacje i warsztaty. Podczas spotkania w marcu tego roku wypracowano wspólne rozwiązanie i rozpoczęto prace nad jego wdrożeniem.Leśnicy skorzystali z zapisu w ustawie o lasach z 1991 roku. Artykuł 30. tej ustawy zabrania biwakowania poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego, jednak nie określa dokładnie tego, na jak szerokim obszarze lasu można "biwakować"."To może być przełom"
Survival jako sztuka przetrwania jest gromadzeniem wiedzy i umiejętności potrzebnych do przetrwania w trudnych warunkach. Bushcraft to umiejętność przeżycia w dzikim, naturalnym otoczeniu z wykorzystaniem technik survivalowych. Polega na uprawianiu różnych nietypowych form aktywności terenowej.
Bushcrafterzy i survivalowcy są nastawieni na bardzo bliski kontakt z naturą, minimalizm, samowystarczalność i długie przebywanie w lesie. Nie chcą najczęściej nocować w miejscach wyznaczonych i zagospodarowanych turystycznie, lecz właśnie w głuszy. Ścinają gałęzie do budowy szałasów i używają ognia, co wzbudza zrozumiały niepokój leśników. Łączy ich z nimi jednak znajomość praw rządzących przyrodą oraz świadomość znaczenia głębokiego kontaktu z naturą dla zdrowia człowieka. Społeczność miłośników bushcraftu i survivalu liczy w Polsce ponad 40 tys. osób i szybko rośnie.
Okres pilotażu programu potrwa od 21 listopada przez kolejny rok. - Efekty ocenimy za rok, ale to może być przełom. Usuwamy bariery niezrozumienia między różnymi grupami i wspólnie szukamy rozwiązań, które pozwolą wszystkim cieszyć się lasem w sposób bezpieczny dla nich i dla lasu - podkreślił dyrektor generalny Lasów Państwowych.
Autor: ps/aw / Źródło: Lasy Państwowe
Źródło zdjęcia głównego: Shutteerstock