Polska

Polska

Fragment bolidu wylądował na Dolnym Śląsku? "Są na nim ślady spalenizny i rdza"

- Prawdopodobnie znalazłem meteor - mówi Olek, uczeń 6-tej klasy. W sobotę, godzinę po tym jak na niebie rozbłysł pędzący bolid, w parku w Jaworze (woj. dolnośląskie) znalazł tajemniczy kamień. Geolog ocenia, że chłopiec może mieć rację. - Wszystko wskazuje na to, że to może być meteoryt - przyznaje naukowiec. Jednak badacze nieba są dużo bardziej sceptyczni co do tego, czy to część bolidu z roju Taurydów. Fragment skały będzie poddany specjalistycznym badaniom.

Noce z mrozem i mgłami. Potem namiastka babiego lata

W poniedziałek 26 października rano spora część kraju spowita była mgłą, zasłoną utkaną z kropel wody zawieszonych w powietrzu, dających opór grawitacji. Kropelki wody były zbyt małe i lekkie, by spaść na ziemię. We mgle, podobnie jak w chmurach, działa na nie zarówno siła grawitacji, jak i siła oporu powietrza. Bo mgła jest chmurą, tylko zawieszoną tuż nad ziemią. Jednak przemieszczanie się w niej nie ma nic z przyjemności, jaką sugeruje powiedzenie "z głową w chmurach"…

W niedzielę pośpimy dłużej. Przechodzimy na czas zimowy

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich śpiochów. W ten weekend można poleżeć w łóżku o godzinę dłużej. To dlatego, że przechodzimy na czas zimowy. W nocy z soboty na niedzielę cofniemy wskazówki zegarów z godz. 3 na godz. 2. Czas letni zacznie znów obowiązywać 27 marca 2016 r.

Ocalone od zapomnienia. Podlasie na zdjęciach wiejskich fotografów

- Dziwak był. Robił zdjęcia i z tego żył - powiedziała Luba Pierminow z Kleszczel o Jerzym Kostko, miejscowym fotografie. Podobnie mówią w Jacznie o Janie Siwickim, który tam mieszkał i fotografował. Ich dorobkiem zajęło się Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIDOK w ramach projektu "Wiejscy Fotografowie z Podlasia – opracowanie i digitalizacja prywatnych zbiorów”. Zdjęcia można obejrzeć na stronie internetowej.

Zima coraz bliżej. Bieszczadzkie żubry schodzą z gór

Coraz niższe temperatury powietrza sprawiły, że bieszczadzkie żubry z wyższych partii gór schodzą w doliny, gdzie spędzą zimę. - To naturalne, zawsze jesienią szukają przyjaźniejszych miejsc - podkreśla rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Nocne opady śniegu w Zakopanem

Atak zimy na Małopolskę trwał nie tylko w poniedziałek, lecz także w nocy z poniedziałku na wtorek. Pomimo intensywnych opadów śniegu obyło się szczególnych utrudnień na drogach.

Białystok jesienią. Warto się tam wybrać na weekend

By poznać nową kulturę, czy spróbować nowych smaków, nie trzeba wyjeżdżać z kraju. Białystok to zimny region Polski, ale ma do zaoferowania wiele. Nie brakuje tam atrakcji dla miłośników architektury, przyrody, aktywnego wypoczynku, czy kulinarnych podróżników. Warto pochodzić po mieście właśnie jesienią.

Księżyc w towarzystwie Wenus, Marsa i Jowisza na zdjęciach Reporterów 24

Czwartkowa noc dostarczyła nam astronomicznych wrażeń. Przed wschodem Słońca mogliśmy zobaczyć na niebie poczwórną koniunkcję - naszego satelitę w pobliżu trzech niezwykle jasnych obiektów. U boku Księżyca znalazły się: Wenus, Mars i Jowisz. Zdjęcia z tego kosmicznego spotkania otrzymaliśmy na Kontakt 24. Zjawisko obejrzymy również z piątku na sobotę. Czekamy na Wasze fotorelacje!

Zorza polarna na zdjęciach Reportera 24

Pełna kolorów, zachwycająca i widowiskowa - tak pokrótce można określić zorzę polarną, którą na swoich zdjęciach uchwycił we wtorkowy wieczór nad Węgorzewem (woj. warmińsko-mazurskie) Reporter 24 gajos007. A czy Wy również widzieliście spektakl na niebie? Czekamy na zdjęcia i filmy!

Wymarzona pogoda na urlop? Tylko nad Bałtykiem

Jest Wam chłodno? To przez arktyczne powietrze, które dociera nad Polskę. Wybierzcie się nad Bałtyk śladami reporterki Kontaktu 24. W tych dniach jest tam praktycznie najcieplej. Wszystko dzięki ocieplającemu wpływowi morza.

Orzeł utknął w błotnistej mazi. Reporter 24 ruszył na pomoc

Orzeł tonął w błotnistej mazi w Świnoujściu (woj. zachodniopomorskie), ale na szczęście w pobliżu był pan Krzysztof, który pomógł zwierzęciu. - Akcja nie była prosta. Musiałem uważać, aby ptak nie zrobił mi krzywdy szponami i dziobem. Cały czas machał też skrzydłami, aby wzbić się w powietrze, co sprawiało, że jeszcze bardziej zanurzał się w mazi - mówił w rozmowie z naszą redakcją. Na szczęście orła udało się wydostać i jest już pod opieką Wolińskiego Parku Narodowego. Zobaczcie niezwykłą fotorelację.