Polska

Polska

"Zima w maju... Pogoda zwariowała"

Środowy poranek niektórym mieszkańcom Polski upływa pod znakiem zimowej aury. Na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu prószył śnieg. Zdjęcia i nagrania otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Archeolodzy o suszy: może nas czekać prawdziwy wysyp odkryć

Polscy archeolodzy rozpoczynają już przygotowania do sezonu letniego, w którym znajdują najwięcej odkryć. Zdarza się, że brak opadów i wysuszona gleba znacznie ułatwiają im pracę. Jednak gdy susza jest zbyt silna, a w rzekach ubywa za wiele wody, jakość wydobywanych reliktów może być dużo gorsza.

Deszcz zalewał piwnice. Interwencje po środowych opadach

Burze z ulewami, które przechodziły w środę nad częścią kraju, w niektórych miejscach zakończyły się podtopieniami. Na Śląsku strażacy interweniowali około 100 razy. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy materiały, w których dokumentujecie skutki gwałtownej aury.

Bliskie spotkanie Księżyca i Wenus. Wiosenne niebo pełne atrakcji

Czym jest ten świecący punkt na nocnym niebie, który towarzyszy Księżycowi? To nasza sąsiednia planeta - Wenus. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy kosmiczne obserwacje z niedzielnego wieczoru. Jednak dla wszystkich, którzy jeszcze nie zdążyli uwiecznić naszej sąsiadki na zdjęciach, mamy dobrą wiadomość. W poniedziałek również będzie ją świetnie widać.

Hydrolog: Zeszłoroczna susza była dotkliwa. Tegoroczna może być jeszcze gorsza

Widzimy coraz więcej oznak suszy w Polsce. Kolejne nadleśnictwa zakazują wstępu do lasu ze względu na zagrożenie pożarowe, a w rzekach wody jest bardzo mało. Zdaniem hydrologa i wiceprezesa Polskiej Akademii Nauk, jeżeli w najbliższych tygodniach deszcz nie będzie padał regularnie, to tegoroczna susza może być jedną z najgorszych w historii naszego kraju.

Mężczyzna upadł z wysokości w Pieninach

W Pieninach w okolicy szczytu Trzech Koron z wysokości upadł mężczyzna. Ratownicy po przybyciu na miejsce stwierdzili u niego podejrzenie urazu kręgosłupa. Został przetransportowany do szpitala w Nowym Targu.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. "Ginęły pisklęta, niszczone była jaja"

Udało się ugasić ogień po pożarze w Biebrzańskim Parku Narodowym, jednak płomienie pozostawiły po sobie wiele strat. Spalony został teren o powierzchni ponad pięciu tysięcy hektarów, który był domem dla wielu gatunków rodzimych ptaków. - Dla wielu z nich był to okres wysiadywania jaj i opieki nad pisklętami, w związku z czym jest to dla nich tragedia - opowiadał w rozmowie z TVN24 ornitolog Adam Zbyryt.

Zagrożenie pożarowe w lasach, kolejne nadleśnictwo zamknięte

W dużej części lasów nadal obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Z tego powodu zamknięte są dwa nadleśnictwa - Świeradów i Ostrów Mazowiecka. O tym, jak być bezpiecznym w lesie, mówił Maciej Lipka z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.

Jak walczyć z suszą w Polsce? "Musimy wodę zatrzymywać"

Zdaniem ekspertów susza w tym sezonie może być katastrofalna. - Ten najważniejszy zasób, jakim jest woda, zaczyna się kurczyć - mówiła we "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 Katarzyna Karpa-Świderek, rzeczniczka WWF Polska. - Musimy myśleć o tym, żeby wodę zatrzymywać - dodała.

"Popcorn" spadł z nieba w Zakopanem

Nie w każdym regionie kraju sobota jest słoneczna. Miejscami grzmi, pada i wieje silny wiatr. Występują też gradobicia, co pokazujecie nam poprzez Kontakt 24.

Biebrzański Park Narodowy kiedyś i dziś. Zobacz zdjęcia

Z powodu ogromnego pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym spłonęło około sześciu tysięcy hektarów lasów i torfowisk. Ogień zniszczył mnóstwo rodzimych gatunków roślin, a także przyczynił się do śmierci mnóstwa zwierząt. Zobacz, co zostało z jednego ze skarbów polskiej natury.