TVN Meteo | Pogoda

Gdzie jest burza. Przybywa miejsc, gdzie słychać grzmoty

TVN Meteo | Pogoda

Autor:
kw
Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na wtorek 09.08
Prognoza pogody na wtorek 09.08tvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Gdzie jest burza? We wtorek po południu pojawiły się wyładowania atmosferyczne. Zjawiskom towarzyszą opady deszczu i silne porywy wiatru. Śledź aktualną sytuację pogodową w Polsce na tvnmeteo.pl.

Jak poinformował we wtorek około godziny 14 synoptyk tvnmeteo.pl Damian Zdonek, nad Polską pojawiają się słabe, pojedyncze burze. Towarzyszą im opady rzędu 10-15 litrów na metr kwadratowy oraz porywy wiatru dochodzące do 40-60 kilometrów na godzinę.

Gdzie jest burza

Grzmi w województwach:

- łódzkim, w rejonie miast i miejscowości Lubochnia, Brzozów (okolice Tomaszowa Mazowieckiego);

- lubelskim, w Łukowie;

- podkarpackim, w okolicach Sanoka, w Cisnej.

Na Podkarpaciu występuje ulewny deszcz o sumie 10-30 l/mkw. Istnieje ryzyko opadów gradu.

Mapa i radar burz:

Burza. Jak się zachować

Kiedy grzmi, a my jesteśmy poza domem, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zaleca:

◼ szybko znaleźć bezpieczne schronienie; ◼ unikać chowania się pod drzewami; ◼ unikać przebywania na otwartej przestrzeni. Jeśli już na takiej jesteśmy, to trzeba znaleźć obniżenie w terenie i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tak zwanego napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami; ◼ jeżeli jesteśmy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi, należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona bardzo dobrym przewodnikiem elektrycznym; ◼ unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu, bo mogą one "przyciągać" pioruny; ◼ pozostać w samochodzie (jeżeli w nim akurat jesteśmy), bo stanowi on dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna; ◼ natychmiast przykucnąć, jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba"; ◼ osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:kw

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: sat24.com

Pozostałe wiadomości