Przed nami prawdziwy atak zimy. Niż Brygida przyniesie dużo śniegu, chwycą siarczyste mrozy

Autor:
anw/dd
Źródło:
IMGW, PAP, tvnmeteo.pl
Prognozowana temperatura w kolejnych dniach
Prognozowana temperatura w kolejnych dniachVentusky
wideo 2/6
Pogoda na pięć dni

Kiedy spadnie śnieg? Kolejne dni przyniosą prawdziwy atak zimy. Niż Brygida sprowadzi śnieżyce i zamiecie śnieżne, dzienne opady nawet do 20 centymetrów, a potem siarczyste mrozy z temperaturami sięgającymi -20 stopni. Sprawdź, co przewidują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

W weekend czeka nas prawdziwy atak zimy. W wielu regionach będzie sypał śnieg. - Niż Brygida dociera do Polski wraz ze swoimi frontami atmosferycznymi i zacznie oddziaływać na nasz kraj z piątku na sobotę. Początkowo będą to bardzo intensywne opady deszczu, szczególnie na Lubelszczyźnie i na Podkarpaciu - powiedział Grzegorz Walijewski, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W części kraju obowiązują alerty IMGW drugiego stopnia. Na weekend dla dużego obszaru Polski prognozowane są intensywne opady śniegu, zawieje i zamiecie.

Jak przekazał Walijewski, w sobotę wieczorem, w nocy z soboty na niedzielę oraz w niedzielę spodziewane są śnieżyce. - Śniegu będzie naprawdę sporo, bo początkowo na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i Małopolsce z soboty na niedzielę spadnie do 10 centymetrów, w Karpatach nawet do 15 centymetrów - dodał rzecznik prasowy IMGW.

W niedzielę śniegu jeszcze przybędzie. - Przewidujemy, że w tym rejonie grubość pokrywy śnieżnej wzrośnie o kolejne 10-15 centymetrów. A na Lubelszczyźnie, Mazowszu, w województwie świętokrzyskim, Ziemi Lubuskiej, aż po Opolszczyznę śnieg utworzy warstwę grubości 20 centymetrów - zapowiedział Walijewski.

Sprawdź też: "Takich opadów śniegu w części kraju dawno nie zapowiadano". Co jeszcze wynika z prognozy pogody na 5 dni

Kolejna porcja śniegu w nadchodącym tygodniu

Front z dużą ilością opadów przesunie się bardziej na północ. W poniedziałek spadnie do 10 centymetrów na Pomorzu i krańcach zachodnich.

Wraz z przemieszczającym się frontem i opadami śniegu będzie wzrastała prędkość wiatru i osiągnie od 70 do 90 kilometrów na godzinę, a to spowoduje zamiecie i zawieje śnieżne.

Tomasz Zubilewicz o pogodzie w Polsce
Tomasz Zubilewicz o pogodzie w PolsceTVN24

Chwyci mróz

Od nocy z wtorku na środę zacznie robić się mroźnie - na Podlasiu i całym południu temperatura spadnie do -13 stopni Celsjusza, a w obszarach górskich aż do -18 lub -20. W centrum termometry pokażą -8 st. C. Najcieplej będzie na północnym zachodzie, tam na termometrach zobaczymy od -4 do 5 stopni.

Jak powstaje i ile waży śniegPAP

Autor:anw/dd

Źródło: IMGW, PAP, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock

Pozostałe wiadomości