Bliskie spotkanie z powierzchnią Księżyca. Jej zdjęcia wykonał Orion

Autor:
as/dd
Źródło:
NASA, space.com
Powierzchnia Księżyca z bliska
Powierzchnia Księżyca z bliskaNASA
wideo 2/6
NASAPowierzchnia Księżyca z bliska.

NASA opublikowała nowe zdjęcia powierzchni Księżyca. Kratery i wzniesienia naszego naturalnego satelity zostały uchwycone z wysokości zaledwie 130 kilometrów nad jego powierzchnią. Na Ziemię przesłał je statek Orion, który mimo problemów technicznych w piątek wszedł na docelową orbitę księżycową, inicjując kolejny etap misji Artemis 1.

Misja Artemis 1 po licznych problemach wystartowała we wtorek 16 listopada. Rakieta Space Launch System (SLS) wyniosła w przestrzeń pozaziemską statek kosmiczny Orion, który właśnie odbywa podróż dookoła Księżyca. Kapsuła transportowa wyposażona jest w szereg urządzeń pomiarowych oraz kamer, co daje nam niepowtarzalną szansę do przyjrzenia się naszemu satelicie z bliska.

Niewidoczna strona Księżyca

Zdjęcia zostały wykonane szóstego dnia misji, podczas najbliższego przelotu Oriona koło Księżyca. Fotografie zostały wykonane, gdy kapsuła transportowa znajdowała się zaledwie 130 kilometrów nad powierzchnią satelity. Widać na nich usianą kraterami powierzchnię ciała niebieskiego. Jednym z najdokładniej uchwyconych obiektów jest położony po niewidocznej stronie Księżyca krater Vening Meinesz o średnicy 87 km.

Powierzchnia Księżyca z bliska. W centrum zdjęcia znajduje się krater Vening MeineszNASA

NASA wyjaśnia, że zdjęcia zostały wykonane przez kamerę nawigacji optycznej Oriona. W ten sposób agencja sprawdza, jak czujniki sprawdzają się w różnych warunkach oświetleniowych. To ważny test skuteczności systemu, który podczas przyszłych misji załogowych pomoże kapsule transportowej w nawigacji w przestrzeni kosmicznej.

Powierzchnia Księżyca z bliskaNASA

Na wysokiej orbicie

W piątek Orion po raz kolejny odpalił swoje silniki, by wejść na docelową, wysoką orbitę księżycową, ponad 64 tysiące kilometrów nad powierzchnią Księżyca. Manewr został wykonany pomyślnie, chociaż kilka dni wcześniej inżynierowie NASA przeżyli chwile grozy - na kilkadziesiąt minut utracili oni kontakt ze statkiem kosmicznym.

W ciągu tygodnia statek przebędzie połowę orbity, po czym opuści ją i rozpocznie podróż powrotną do domu. Statek kosmiczny wykorzysta siłę grawitacji Księżyca i znajdzie się na kursie powrotnym na Ziemię. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w niedzielę 11 grudnia kapsuła wyląduje na wodach Oceanu Spokojnego.

Agencja kosmiczna zapowiada również, że w sobotę Orion ma pobić rekord najdalszej odległości przebytej przez statek kosmiczny przeznaczony do transportu ludzi. Obecnie rekord ten należy do statku kosmicznego Apollo 13 i wynosi 400 171 km od Ziemi.

Powierzchnia Księżyca z bliskaNASA
Powrót na Księżyc Adam Ziemienowicz/PAP

Autor:as/dd

Źródło: NASA, space.com

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości