Brytyjscy paleontolodzy odkryli ogromne cmentarzysko skamieniałych stworzeń morskich, skrytych pod wapiennym kamieniołomem. Szkarłupnie, bo o nich mowa, zostały pogrzebane żywcem 167 milionów lat temu. Naukowcy nie wiedzą jednak, co doprowadziło do ich śmierci.
Znalezisko obejmuje dziesiątki tysięcy szczątków morskich bezkręgowców zwanych szkarłupniami (Echinodermata), w tym starożytnych przodków współczesnych rozgwiazd, strzykw, jeżowców czy liliowców. Jak przekazali naukowcy z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, stworzenia odnalezione na terenie dystryktu Cotswold w Wielkiej Brytanii, były zachowane w bardzo dobrym stanie. Echinodermata w języku greckim oznacza "skórę jeża".
Rozwój tych zwierząt został przerwany nagle. Specjaliści mówią o "tajemniczej katastrofie", być może lawinie błotnej, wywołanej trzęsieniem ziemi, która udusiła i uwięziła stworzenia na 167 milionów lat.
Odkrycie z Cotswold
- Mamy tu coś w rodzaju jurajskich Pompei - przekazał w rozmowie z BBC Neville Hollingworth, który odkrył skamieliny podczas wędrówki ze swoją żoną po Cotswold, jednostce osadniczej w Anglii. Oboje są paleontologami amatorami.
- [Stworzenia red.] próbowały się chronić, przyjmując pozycję stresową, wciągając ramiona do środka, ale to wszystko było na próżno - przekazał Tim Ewin, paleontolog i starszy kustosz Muzeum. - Zostały wepchnięte i pogrzebane żywcem - dodał.
Naukowcy chcą dobrze zbadać te zwierzęta
Jak twierdzą badacze, szkarłupnie miały bardzo dobrą zdolność chwytania pokarmu kolczastymi ramionami. Niektóre z nich, jak rozgwiazdy i strzykwy, potrafiły wyczuć drogę wzdłuż dna oceanu. Inne, jak liliowce, zakotwiczyły się w miejscu i czuwały, aż posiłek sam do nich przypłynie.
Choć nie wiadomo, co dokładnie doprowadziło do śmierci tych zwierząt, badacze są wdzięczni za to, co było, gdyby organizmy nie zachowały się pod błotem. Jak twierdzą, te starożytne stworzenia zostałyby prawdopodobnie wyłowione przez padlinożerców. Wtedy dla naukowców zostałoby niewiele.
Teraz, mając do zbadania tysiące różnorodnych okazów, naukowcy mają nadzieję dowiedzieć się więcej o ewolucji szkarłupni w okresie jurajskim. Chcą też opisać kilka nowych gatunków. Oprócz zwierząt, zespół znalazł w skałach także próbki drewna i pyłków, które mogą ujawnić więcej szczegółów na temat zmian klimatycznych w tamtym czasie.
Autor: dd / Źródło: sciencealert.com, BBC
Źródło zdjęcia głównego: TRUSTEES OF THE NATURAL HISTORY MUSEUM