To odkrycie może napisać historię ludzkiej ewolucji na nowo. Poznajcie "człowieka smoka"

[object Object]
Wizualizacja czaszki Homo longiXijun Ni/Natural History Museum
wideo 2/22

Chińscy naukowcy zbadali czaszkę odkrytą w latach 30. XX wieku, która może należeć do zupełnie nowego gatunku człowieka. Ich zdaniem to odkrycie może na nowo napisać historię ewolucji rodzaju Homo.

Czaszka miała zostać znaleziona w 1933 roku przez pracownika budowy mostu na rzece Sungari, która przepływa przez miasto Harbin w prowincji Heilongjiang. Pobliską rzekę Amur, której Sungari jest dopływem, mieszkańcy nazywają "Rzeką Czarnego Smoka".

W tym czasie miasto znajdowało się pod okupacją japońską. Mężczyzna podejrzewał, że czaszka może mieć ogromną wartość kulturową, dlatego po kryjomu przemycił ją do domu, aby nie dostała się w ręce okupantów. Przez około 80 lat ukrywał ją na dnie swojej studni. Dopiero tuż przed śmiercią opowiedział o czaszce swojej rodzinie, dzięki czemu mogła w końcu trafić w ręce naukowców.

Badacze umownie przypisali właściciela czaszki do nowego gatunku Homo longi. Nazwę gatunku wymyślili na podstawie domniemanego miejsca znalezienia. "Long" to po chińsku "smok". Naukowcy zaczęli nazywać gatunek "człowiekiem smokiem" (ang. Dragon Man).

W badaniach, które ujrzały światło dzienne w piątek w czasopiśmie naukowym "The Innovation", gatunek ten miałby reprezentować grupę ludzi, która zamieszkiwała Azję Wschodnią co najmniej 146 tysięcy lat temu.

Czaszka Homo longi (Wei Gao/Natural History Museum)Wei Gao/Natural History Museum

Bliżej mu do Homo sapiens

Członkiem zespołu był jeden z czołowych brytyjskich ekspertów w dziedzinie ewolucji człowieka - profesor Chris Stringer z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

- Jeśli chodzi o skamieniałości, to jest to jedno z najważniejszych odkryć - powiedział ekspert. - To, co mamy tutaj, to oddzielna gałąź ludzkości, która nie stała się naszym gatunkiem Homo sapiens, ale reprezentuje drugą, oddzielną linię, która ewoluowała w tym regionie przez kilkaset tysięcy lat i ostatecznie wymarła - dodał.

Naukowcy twierdzą, że odkrycie może na nowo napisać historię ewolucji człowieka. Ich analiza sugeruje, że "człowiek smok" jest bardziej spokrewniony z Homo sapiens niż z neandertalczykiem.

- Udało nam się znaleźć naszą dawno zagubioną, siostrzaną linię rozwojową - powiedział Xijun Ni, profesor Chińskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Hebei GEO w Shijiazhuang. - Nie mogłem uwierzyć, że czaszka była tak dobrze zachowana, widać było wszystkie szczegóły. To naprawdę niesamowite znalezisko - powiedział.

W porównaniu z innymi gatunkami - także Homo sapiens - czaszka Homo longi jest ogromna. Naukowcy stwierdzili jednak, że jego mózg był podobnej wielkości, co mózg ludzi współczesnych.

Homo longi miał duże, prawie kwadratowe oczodoły, grube łuki brwiowe, szeroką szczękę i duże zęby. Prof. Qiang Ji z Uniwersytetu Hebei GEO ocenił, że jest to jedna z najbardziej kompletnych skamieniałości ludzkich czaszek, jakie kiedykolwiek odkryto.

Naukowcy uważają, że Homo longi był potężny, dobrze zbudowany i wytrzymały. Niestety niewiele wiadomo o trybie jego życia, ponieważ jego czaszkę zabrano z miejsca odkrycia. Oznacza to, że naukowcy nie mają obecnie żadnego kontekstu archeologicznego, takiego jak narzędzia czy inne elementy kultury, które także można byłoby znaleźć w tym miejscu.

Czaszka Homo longi (Wei Gao/Natural History Museum)Wei Gao/Natural History Museum
Wizualizacja twarzy i głowy Homo longi (Chuang Zhao/Natural History Museum)Chuang Zhao/Natural History Museum

Znany czy całkowicie nowy?

Czaszka Homo longi dołączyła do wielu ludzkich szczątków odkrytych w Chinach, zbyt trudnych do zaklasyfikowania. Wśród nich znajdują się także pozostałości z Dali, Jinniushan, Hualongdong i Xiahe.

Naukowcy poświęcili dużo czasu na debatę dotyczącą pochodzenia czaszki. Zastanawiali się, czy powinni ją przypisać do prymitywnych przykładów Homo sapiens, neandertalczyków, grupy ludzkiej zwanej denisowianinami, czy też czegoś zupełnie innego.

Denisowianie, czyli inaczej Ludzie z Denisowej Jaskini, zostali zidentyfikowani na podstawie DNA pobranego z kości palca sprzed 30-50 tysięcy lat. Znaleziono je w Denisowej Jaskini w Rosji. Ponieważ szczątki związane z tą siostrzaną linią neandertalczyków były fragmentaryczne, grupę opisano jako "genom poszukujący zapisu kopalnego".

Czaszka Homo longi (po prawej) w porównaniu z innymi gatunkami (Kai Geng/Natural History Museum)Kai Geng/Natural History Museum

"Na tym polega nauka"

Prof. Marta Mirazon-Lahr z University of Cambridge uważa, że "człowiek smok" był denisowianinem.

- Denisowianie to fascynująca tajemnicza populacja z przeszłości. Pojawiają się sugestie, potwierdzone badaniami DNA, że jedna z pozostałości szczęki, którą znaleziono na Wyżynie Tybetańskiej, mogła należeć do denisowianina. Szczęka Homo longi wygląda tak samo, więc sądzę, że teraz mogliśmy odkryć, jak wyglądała twarz człowieka tego gatunku - powiedziała.

Ale chińscy naukowcy są jednak przekonani, że trudne do sklasyfikowania skamieliny z Azji Wschodniej reprezentują stopniową ewolucję nowego gatunku.

- Nasze odkrycia wywołują spore dyskusje i jestem pewien, że wiele osób się z nami nie zgodzi. Ale na tym polega nauka i rozwijamy się tylko dlatego, że się ze sobą spieramy - powiedział prof. Xijun Ni.

Wizualizacja nowego gatunku człowieka (Chuang Zhao/Natural History Museum)Chuang Zhao/Natural History Museum

Autor: kw/dd / Źródło: BBC, nhm.ac.uk

Źródło zdjęcia głównego: Chuang Zhao/Wei Gao/Natural History Museum

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W części kraju prognozowane są burze z obfitymi opadami deszczu. Obowiązują czerwone, pomarańczowe i żółte alarmy. Sprawdź szczegóły.

Nawałnice. Najwyższy stopień ostrzeżeń IMGW

Nawałnice. Najwyższy stopień ostrzeżeń IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Ulewne deszcze dały się we znaki mieszkańcom Pomorza i Podlasia. Na Kontakt24 dostaliśmy nagranie, na którym pokazane są intensywne opady deszczu w Augustowie. Podobna sytuacja miała miejsce w Słupsku i jego okolicach.

Mocno pada. Zalane piwnice

Mocno pada. Zalane piwnice

Źródło:
tvnmeteo.pl

Samolot ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądował w Kolonii, gdzie znajduje się Europejskie Centrum Astronautów ESA. Polak we wtorek wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie pracował w ramach misji kosmicznej Axiom-4. Teraz astronautę czekają badania lekarskie i proces adaptacji do ziemskich warunków.

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W południowo-zachodniej Islandii doszło do erupcji wulkanu Sundhnukur na półwyspie Reykjanes. Miejscowe służby ewakuowały mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów wypoczywających w kurortach. To już dziewiąty wybuch tego wulkanu od grudnia 2023 roku.

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Źródło:
Reuters, The Mirror

W związku z prognozowanymi burzami, którym mają towarzyszyć ulewny deszcz oraz silny wiatr Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert RCB. SMS-owe ostrzeżenia otrzymali odbiorcy na terenie trzech województw.

Alert RCB. "Możliwe podtopienia"

Alert RCB. "Możliwe podtopienia"

Aktualizacja:
Źródło:
RCB

Pogoda na dziś. Środa 16.07 przyniesie chmury w całej Polsce. W niektórych rejonach spodziewane są burze, w innych jedynie popada. Temperatura w większości kraju przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa, 15 lipca. Chłodniej, deszczowo. Miejscami zagrzmi

Pogoda na dziś - środa, 15 lipca. Chłodniej, deszczowo. Miejscami zagrzmi

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wtorek to kolejny burzowy dzień w Polsce. W województwach warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim zaobserwowano leje kondensacyjne, czyli zalążki trąb powietrznych.

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Aktualizacja:
Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz

W poniedziałek wschodnie stany USA nawiedziły silne opady, które wywołały powodzie. Woda pochłonęła życie co najmniej dwóch osób. Mieszkańcy i służby oceniają skalę zniszczeń i sprzątają po przejściu żywiołu.

"To było trochę postapokaliptyczne"

"To było trochę postapokaliptyczne"

Źródło:
CNN, CBS News

Burze i przyniesione przez nie ulewy powodują szkody na południu kraju. W Jelczu-Laskowicach (woj. dolnośląskie) doszło do zalania drogi na odcinku kilku metrów, a na Opolszczyźnie żywioł uszkodził dach stodoły. Padało także w Szczecinie.

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Źródło:
Oława na Sygnale, TVN24

Sąd koronny w Newcastle skazał we wtorek Daniela Grahama i Adama Carruthersa na cztery lata i trzy miesiące więzienia za ścięcie 100-letniego jaworu, który pojawił się w filmie o przygodach Robin Hooda. Mężczyźni odpowiedzieli też za uszkodzenie muru Hadriana z II wieku naszej ery, wpisanego na listę UNESCO.

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Źródło:
PAP

Najbliższe dni przyniosą ciepłą i jednocześnie dynamiczną aurę. Nad krajem pojawią się fronty niosące obfite opady deszczu, a miejscami burze. Temperatura maksymalna na ogół będzie przekraczać 20 stopni Celsjusza, a pod koniec tygodnia zbliży się do 30 st. C.

Do końca tygodnia warto mieć przy sobie parasol

Do końca tygodnia warto mieć przy sobie parasol

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych na Czerwonej Rzece, będącej głównym dopływem Jangcy - podała państwowa agencja Xinhua. Cel? Ochrona środowiska. Jednocześnie jednak w innej części kraju Pekin rozpoczyna budowę nowej, największej na świecie zapory, która budzi ogromne obawy ekologów.

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Źródło:
Xinhua, South China Morning Post, Financial Times, tvn24.pl

Intensywne opady deszczu nawiedziły miasto Fuji w japońskiej prefekturze Shizuoka. Przyniesione przez burzę tropikalną Nari ulewy spowodowały lokalne powodzie i paraliż komunikacyjny. Służby ostrzegały przed osuwiskami.

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Źródło:
Reuters, NHK

Ulewny deszcz sparaliżował w poniedziałek nowojorskie metro. Woda wdarła się do wagonów i na perony, powodując chaos i masowe opóźnienia. Nagrania z zalanej stacji 28th Street ukazują pasażerów, którzy w panice unosili nogi nad zalaną podłogą.

Deszcz zalał metro, pasażerowie wskakiwali na siedzenia

Deszcz zalał metro, pasażerowie wskakiwali na siedzenia

Źródło:
Reuters, CBS News

Sławosz Uznański-Wiśniewski bezpiecznie wrócił na Ziemię. Polak od końca czerwca przebywał na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji Axiom-4. Przed powrotem do domu astronauta skorzystał z usług "kosmicznego fryzjera".

Przed powrotem polski astronauta był u "kosmicznego fryzjera"

Przed powrotem polski astronauta był u "kosmicznego fryzjera"

Źródło:
Nichole "Vapor" Ayers/X, PAP

Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kapsuła wylądowała w Oceanie Spokojnym. Teraz astronautę czeka szereg badań, procedur i ważnych zadań. Jak będą wyglądały jego nadchodzące tygodnie?

Wodowanie i co dalej? Następne kroki polskiego astronauty

Wodowanie i co dalej? Następne kroki polskiego astronauty

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP, POLSA

Polski astronauta zakończył misję na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i jest w trakcie powrotu na Ziemię. We wtorek jego kapsuła będzie wodować w Pacyfiku. Jednak powrót jest bardziej skomplikowany i niebezpieczny niż mogłoby się wydawać.

Jak wcelować w ocean z kosmosu

Jak wcelować w ocean z kosmosu

Źródło:
PAP

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i kapsuła Dragon - taki widok mogliśmy podziwiać w nocy z poniedziałku na wtorek na polskim niebie. Na pokładzie statku kosmicznego znajduje się polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który we wtorek wróci z ISS na Ziemię. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Poniedziałek upływa w części kraju pod znakiem burz. W kilku miejscowościach pojawiły widać było groźnie wyglądający lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Lej kondensacyjny nad Polską

Lej kondensacyjny nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przechodziły w poniedziałek nad częścią kraju. Towarzyszące im opady deszczu spowodowały, że podtopiło Suwałki, a w powiecie raciborskim zalana została trasa Pawłów-Maków. Na terenie Mazowsza spadł grad.

Suwałki popłynęły po ulewie

Suwałki popłynęły po ulewie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt24

W niedalekiej odległości od gminy Nijar w andaluzyjskiej prowincji Almeria zatrzęsła się ziemia. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1930 roku, na szczęście - jak poinformowały lokalne władze - nie doprowadziło do poważniejszych szkód.

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Źródło:
ENEX

Największy znany fragment Marsa na Ziemi, nazwany NWA 16788, zostanie wystawiony na sprzedaż 16 lipca w domu aukcyjnym Sotheby's. To meteoryt, który znaleziony został dwa lata temu na Saharze. Spodziewa się, że cena sprzedaży wyniesie od 2 do 4 milionów dolarów.

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Źródło:
CBS News, ABC news

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbliża się do końca. W programie "Wstajesz i wiesz" reporter TVN24 BiS Hubert Kijek i Piotr Dziuban z firmy Creotech opowiadali o tym, jak będzie wyglądał powrót polskiego astronauty na Ziemię i tym, jakie są jego dalsze plany.

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Źródło:
TVN24, PAP

Góra lodowa zagraża portowi w niewielkiej miejscowości Innaarsuit na Grenlandii. Jak poinformował lokalny nadawca KNR, masa lodu znalazła się niebezpiecznie blisko zakładu przetwórstwa ryb i lokalnego sklepu. Służby monitorują sytuację na wypadek pęknięcia lodu.

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Źródło:
PAP

Burze z gradem przechodziły w niedzielę nad Polską. W południowej części kraju strażacy mieli pełne ręce roboty - na Podkarpaciu doszło do przerw w dostawach prądu, a w Małopolsce wiatr zwiał dach z kościoła. Groźnie wyglądające chmury szelfowe pojawiły się także na północy.

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Turcja walczy z pożarami lasów. Ogień ponownie pojawił się w zachodniej części kraju, która płonęła jeszcze niecałe dwa tygodnie temu. Służby walczą z żywiołem z ziemi i powietrza.

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Źródło:
Reuters, aa.com.tr

Zaraz po weekendzie temperatura zbliży się do 30 stopni. Co czeka nas w kolejnych dniach? Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Źródło:
tvnmeteo.pl