To odkrycie może napisać historię ludzkiej ewolucji na nowo. Poznajcie "człowieka smoka"

[object Object]
Wizualizacja czaszki Homo longiXijun Ni/Natural History Museum
wideo 2/22

Chińscy naukowcy zbadali czaszkę odkrytą w latach 30. XX wieku, która może należeć do zupełnie nowego gatunku człowieka. Ich zdaniem to odkrycie może na nowo napisać historię ewolucji rodzaju Homo.

Czaszka miała zostać znaleziona w 1933 roku przez pracownika budowy mostu na rzece Sungari, która przepływa przez miasto Harbin w prowincji Heilongjiang. Pobliską rzekę Amur, której Sungari jest dopływem, mieszkańcy nazywają "Rzeką Czarnego Smoka".

W tym czasie miasto znajdowało się pod okupacją japońską. Mężczyzna podejrzewał, że czaszka może mieć ogromną wartość kulturową, dlatego po kryjomu przemycił ją do domu, aby nie dostała się w ręce okupantów. Przez około 80 lat ukrywał ją na dnie swojej studni. Dopiero tuż przed śmiercią opowiedział o czaszce swojej rodzinie, dzięki czemu mogła w końcu trafić w ręce naukowców.

Badacze umownie przypisali właściciela czaszki do nowego gatunku Homo longi. Nazwę gatunku wymyślili na podstawie domniemanego miejsca znalezienia. "Long" to po chińsku "smok". Naukowcy zaczęli nazywać gatunek "człowiekiem smokiem" (ang. Dragon Man).

W badaniach, które ujrzały światło dzienne w piątek w czasopiśmie naukowym "The Innovation", gatunek ten miałby reprezentować grupę ludzi, która zamieszkiwała Azję Wschodnią co najmniej 146 tysięcy lat temu.

Czaszka Homo longi (Wei Gao/Natural History Museum)Wei Gao/Natural History Museum

Bliżej mu do Homo sapiens

Członkiem zespołu był jeden z czołowych brytyjskich ekspertów w dziedzinie ewolucji człowieka - profesor Chris Stringer z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

- Jeśli chodzi o skamieniałości, to jest to jedno z najważniejszych odkryć - powiedział ekspert. - To, co mamy tutaj, to oddzielna gałąź ludzkości, która nie stała się naszym gatunkiem Homo sapiens, ale reprezentuje drugą, oddzielną linię, która ewoluowała w tym regionie przez kilkaset tysięcy lat i ostatecznie wymarła - dodał.

Naukowcy twierdzą, że odkrycie może na nowo napisać historię ewolucji człowieka. Ich analiza sugeruje, że "człowiek smok" jest bardziej spokrewniony z Homo sapiens niż z neandertalczykiem.

- Udało nam się znaleźć naszą dawno zagubioną, siostrzaną linię rozwojową - powiedział Xijun Ni, profesor Chińskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Hebei GEO w Shijiazhuang. - Nie mogłem uwierzyć, że czaszka była tak dobrze zachowana, widać było wszystkie szczegóły. To naprawdę niesamowite znalezisko - powiedział.

W porównaniu z innymi gatunkami - także Homo sapiens - czaszka Homo longi jest ogromna. Naukowcy stwierdzili jednak, że jego mózg był podobnej wielkości, co mózg ludzi współczesnych.

Homo longi miał duże, prawie kwadratowe oczodoły, grube łuki brwiowe, szeroką szczękę i duże zęby. Prof. Qiang Ji z Uniwersytetu Hebei GEO ocenił, że jest to jedna z najbardziej kompletnych skamieniałości ludzkich czaszek, jakie kiedykolwiek odkryto.

Naukowcy uważają, że Homo longi był potężny, dobrze zbudowany i wytrzymały. Niestety niewiele wiadomo o trybie jego życia, ponieważ jego czaszkę zabrano z miejsca odkrycia. Oznacza to, że naukowcy nie mają obecnie żadnego kontekstu archeologicznego, takiego jak narzędzia czy inne elementy kultury, które także można byłoby znaleźć w tym miejscu.

Czaszka Homo longi (Wei Gao/Natural History Museum)Wei Gao/Natural History Museum
Wizualizacja twarzy i głowy Homo longi (Chuang Zhao/Natural History Museum)Chuang Zhao/Natural History Museum

Znany czy całkowicie nowy?

Czaszka Homo longi dołączyła do wielu ludzkich szczątków odkrytych w Chinach, zbyt trudnych do zaklasyfikowania. Wśród nich znajdują się także pozostałości z Dali, Jinniushan, Hualongdong i Xiahe.

Naukowcy poświęcili dużo czasu na debatę dotyczącą pochodzenia czaszki. Zastanawiali się, czy powinni ją przypisać do prymitywnych przykładów Homo sapiens, neandertalczyków, grupy ludzkiej zwanej denisowianinami, czy też czegoś zupełnie innego.

Denisowianie, czyli inaczej Ludzie z Denisowej Jaskini, zostali zidentyfikowani na podstawie DNA pobranego z kości palca sprzed 30-50 tysięcy lat. Znaleziono je w Denisowej Jaskini w Rosji. Ponieważ szczątki związane z tą siostrzaną linią neandertalczyków były fragmentaryczne, grupę opisano jako "genom poszukujący zapisu kopalnego".

Czaszka Homo longi (po prawej) w porównaniu z innymi gatunkami (Kai Geng/Natural History Museum)Kai Geng/Natural History Museum

"Na tym polega nauka"

Prof. Marta Mirazon-Lahr z University of Cambridge uważa, że "człowiek smok" był denisowianinem.

- Denisowianie to fascynująca tajemnicza populacja z przeszłości. Pojawiają się sugestie, potwierdzone badaniami DNA, że jedna z pozostałości szczęki, którą znaleziono na Wyżynie Tybetańskiej, mogła należeć do denisowianina. Szczęka Homo longi wygląda tak samo, więc sądzę, że teraz mogliśmy odkryć, jak wyglądała twarz człowieka tego gatunku - powiedziała.

Ale chińscy naukowcy są jednak przekonani, że trudne do sklasyfikowania skamieliny z Azji Wschodniej reprezentują stopniową ewolucję nowego gatunku.

- Nasze odkrycia wywołują spore dyskusje i jestem pewien, że wiele osób się z nami nie zgodzi. Ale na tym polega nauka i rozwijamy się tylko dlatego, że się ze sobą spieramy - powiedział prof. Xijun Ni.

Wizualizacja nowego gatunku człowieka (Chuang Zhao/Natural History Museum)Chuang Zhao/Natural History Museum

Autor: kw/dd / Źródło: BBC, nhm.ac.uk

Źródło zdjęcia głównego: Chuang Zhao/Wei Gao/Natural History Museum

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2024. Do Polski zmierza powietrze z południa, dzięki któremu przez kilka dni temperatura miejscami będzie przekraczać 25 stopni. Zrobi się gorąco, jednak zawita do nas także więcej chmur, z których część może okazać się burzowa. Sprawdź najnowszą szczegółową prognozę pogody na majówkę przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Najnowsza pogoda na majówkę. Wybuch gorąca, ale i ryzyko gwałtownych zjawisk

Najnowsza pogoda na majówkę. Wybuch gorąca, ale i ryzyko gwałtownych zjawisk

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przez przymrozkami. W części regionów kraju temperatura przy gruncie może spaść do -3 stopni Celsjusza. Obowiązują także ostrzeżenia przed roztopami.

Ostrzeżenia IMGW w trzech województwach

Ostrzeżenia IMGW w trzech województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro. Noc upłynie w części kraju pod znakiem słabych opadów deszczu. W niedzielę 28.04 w całym kraju będzie pogodnie. Temperatura wzrośnie nawet do 24 stopni Celsjusza, lokalnie powieje silniejszy wiatr.

Pogoda na jutro - niedziela 28.04. Nocą w części kraju pokropi deszcz

Pogoda na jutro - niedziela 28.04. Nocą w części kraju pokropi deszcz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tornada przetoczyły się w piątek przez amerykańskie stany Nebraska i Iowa. Wiele domów zostało uszkodzonych, są doniesienia o osobach lekko rannych. Żywioł spowodował też przerwy w dostawie prądu. Przed zagrożeniem ostrzegały syreny alarmowe.

"Cała okolica jest teraz dość płaska"

"Cała okolica jest teraz dość płaska"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, CNN

Trwa akcja poszukiwawcza ludzi, którzy próbowali przekroczyć ciężarówką wezbraną rzekę Kwa Muswii na południu Kenii. Do tej pory znaleziono 11 żywych osób i siedem martwych.

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Bogocie, stolicy Kolumbii, w domu mieszka rodzina z ponad 20 krowami. Warunki, w jakich są przetrzymywane, pozostawiają wiele do życzenia. Sprawą zainteresowały się lokalne władze oraz organizacje ochrony praw zwierząt.

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Źródło:
noticiascaracol.com, El Pais, tvnmeteo.pl

Brytyjski turysta został zaatakowany przez rekina w Trynidadzie i Tobago - poinformowały w sobotę brytyjskie media. 64-letni mężczyzna przebywa na oddziale intensywnej terapii. Do ataku doszło zaledwie 10 metrów od brzegu.

Atak rekina. Turysta znajdował się zaledwie 10 metrów od brzegu

Atak rekina. Turysta znajdował się zaledwie 10 metrów od brzegu

Źródło:
BBC, PAP

W ciągu ostatnich lat narażenie antarktycznej fauny i flory na szkodliwe działanie promieni słonecznych wzrosło - donosi międzynarodowy zespół naukowców, dodając, że zwierzęta i rośliny muszą sobie z tym zagrożeniem radzić. Wszystko przez dziurę ozonową, która potrafi niezwykle długo utrzymywać się nad najzimniejszym kontynentem.

Poparzenie słoneczne zagraża zwierzętom i roślinom na Antarktydzie

Poparzenie słoneczne zagraża zwierzętom i roślinom na Antarktydzie

Źródło:
nature.com, BBC

Wysoce zjadliwego wirusa ptasiej grypy (HPAI) wykryto u delfina butlonosego z Florydy. Jest to pierwszy taki udokumentowany przypadek - donoszą naukowcy z University of Florida.

Ptasia grypa po raz pierwszy wykryta u delfina

Ptasia grypa po raz pierwszy wykryta u delfina

Źródło:
phys.org

Dwuletniej orce, uwięzionej od miesiąca w zatoce wyspy Vancouver, udało się samodzielnie pokonać piaszczystą płyciznę dzielącą zatokę od otwartych wód Pacyfiku - przekazały w piątek kanadyjskie media. Akcja ratunkowa ssaka morskiego trwała od początku kwietnia.

W zatoce była uwięziona od miesiąca. Młoda orka wypłynęła na otwarte wody Pacyfiku

W zatoce była uwięziona od miesiąca. Młoda orka wypłynęła na otwarte wody Pacyfiku

Źródło:
AP News, PAP, The Guardian

W Szwajcarii trwa wielkie odśnieżanie zamkniętych na okres zimowy alpejskich dróg. W kantonie Gryzonia rozpoczęło się udrażnianie przełęczy San Bernardino. Praca jest niełatwa - operatorzy sprzętu muszą uważać między innymi na schodzące lawiny.

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Źródło:
fm1today.ch

Fala upałów nawiedziła południowe i wschodnie Indie. W czwartek temperatura wzrosła miejscami powyżej 40 stopni Celsjusza. Nie zniechęciło to jednak obywateli głosujących w wyborach, które obecnie odbywają się w części dotkniętych przez upały regionów.

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Źródło:
Reuters, CNN, IMD

Emocje kur domowych można wyczytać z ich... skóry. Jak pokazało badanie przeprowadzone przez francuskich naukowców, zwierzęta te czerwienieją, znajdując się w pewnych sytuacjach. Odkrycie może pomóc nam oceniać, w jakim stanie psychofizycznym są zwierzęta, co jest szczególnie ważne dla dobrostanu gatunków hodowlanych.

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Źródło:
INRAE

Należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej sonda ExoMars Trace Gas sfotografowała powierzchnię Czerwonej Planety. Na zdjęciu widać coś na kształt chmary pająków.

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Źródło:
ESA,cbsnews.com

Dynamicznie zmieniająca się pogoda zepsuła początek sezonu szparagowego w Polsce. - Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce - powiedział prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga Marian Jakobsze.

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

Źródło:
PAP

Wysoko w Tatrach panuje jeszcze zimowa aura. Na Kasprowym Wierchu leżą 93 centymetry śniegu. - Takich warunków narciarskich pod koniec kwietnia to chyba jeszcze nie było - powiedział Maciej Stasiński, reporter TVN24.

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

Źródło:
TVN24, TPN, TOPR

Ponad dwumetrowy krokodyl spowodował wypadek drogowy, w wyniku którego zginęły trzy osoby - dwóch mężczyzn i kobieta. Jak podają lokalne media, gad wbiegł po zmroku na drogę położoną na obrzeżach miasta Culiacan w stanie Sinaloa w zachodnim Meksyku.

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Źródło:
PAP, losnoticieristas.com

Mammatusy pojawiły się w czwartek na wielkopolskim niebie. Zjawisko to często towarzyszy burzom, jakie przechodziły tego dnia nad częścią Polski. Niesamowite zdjęcia chmur otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Potężny pożar wybuchł na wysypisku śmieci Ghazipur w Nowym Delhi. Chmura toksycznych oparów spowiła stolicę Indii. Mieszkańcy tego wielomilionowego miasta od kilku dni skarżą się na problemy z oddychaniem.

"Nie jesteśmy w stanie wyjść z domu". Płonie góra śmieci, niebezpieczne opary spowiły miasto

Źródło:
CNN

Chiny wystrzeliły w czwartek w stronę stacji orbitalnej Tiangong trzech tajkonautów. Razem z nimi poleciał danio pręgowany, dzięki któremu Chińczycy chcą dokonać przełomu w hodowli kręgowców w kosmosie.

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, Reuters

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

U wybrzeży Australii Zachodniej utknęło ponad 100 grindwali. Na miejscu pojawili się wolontariusze, którzy próbowali pomóc zwierzętom. Jak przekazały władze stanowe, część zwierząt zmarła, a podobny los może czekać także resztę.

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Środkową część Paragwaju w ostatnich dniach nawiedziły ulewne deszcze, w wyniku których zginęły dwie osoby.

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, adndigital.com, hoy.com

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters