Tak jeszcze nie było. Północna półkula cieplejsza aż o 2 st. C

pixabay.com, TwitterEl Nino przyśpieszyło globalne ocieplenie

El Nino gwałtownie wpływa na klimat. Przez to zjawisko na półkuli północnej po raz pierwszy w historii pomiarów meteorologicznych zanotowano ocieplenie klimatu sięgające dwóch stopni Celsjusza. Specjaliści uspokajają, że to jedynie chwilowa anomalia.

Globalne ocieplenie gwałtownie przyspieszyło. Specjaliści obawiają się, że nieuniknione jest to, że w przyszłości na świecie średnia temperatura powietrza będzie wyższa od tej sprzed epoki przedprzemysłowej o 2 st. C. Twierdzą, że 4 stopnie to granica, której nie należy przekroczyć.

Temperatura na całej planecie wzrosła. Obecnie notuje się ocieplenie o około 1,4 st. C w porównaniu do czasów przedprzemysłowych. To jest średnia wartość w sumie dla półkuli południowej i północnej. Tymczasem na półkuli północnej odchylenie średniej temperatury powietrza na początku marca w porównaniu do średniej z tego samego okresu ale z XVIII wieku jest dużo większe niż na półkuli południowej. Osiągnęło martwiącą naukowców liczbę 2 st. C. Taką wartość, choć dla jednej półkuli, zmierzono po praz pierwszy od czasów rozpoczęcia pomiarów meteorologicznych.

Wina El Nino

Specjaliści podają, że stoi za tym El Nino, które miesza w pogodzie i jest to jedynie roczne zawahanie w całym procesie globalnego ocieplenia. W dzisiejszych czasach, kiedy nie występuje zjawisko El Nino, ocieplenie całego globu wynosi 0,8 st. C w porównaniu do czasów sprzed rewolucji przemysłowej.

Na ocieplenie na półkuli północnej zwrócił uwagę Bill McKibben, amerykański ekolog, który powołał się na wykresy amerykańskiej Narodowej Służby Meteorologicznej i Oceanicznej NOAA.

Today N. Hem. breached the 2C mark pols have talked about since '80s? Glimpsing the future https://t.co/O4v4amr7Jf pic.twitter.com/X3ojMW9viN— Bill McKibben (@billmckibben) 3 marca 2016

Zobacz, jak ociepla się klimat na Ziemi:

Tak ociepla się kula ziemska
Tak ociepla się kula ziemska

Autor: AD/map / Źródło: newscientist.com, telesurtv.net

Źródło zdjęcia głównego: pixabay.com, Twitter

Pozostałe wiadomości