Najnowsze

RCB przypomina o otwarciu lasów i parków. Jak być bezpiecznym w lesie

Najnowsze

Lasy i parki będą otwarte
tvn24Lasy i parki będą otwarte

Od poniedziałku znów można będzie odwiedzać parki i lasy. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało do Polaków wiadomości SMS przypominające o nowych zasadach bezpieczeństwa związanych z trwającą epidemią.

"Dzisiaj został uruchomiony #AlertRCB do mieszkańców całej Polski, o treści: Uwaga! Od 20.04 otwarte parki i lasy, więcej osób może być w sklepach" - napisano na Twitterze Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

W czwartek 16 kwietnia premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili plan stopniowego łagodzenia obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią COVID-19. W I etapie, od poniedziałku 20 kwietnia otwarte mają zostać lasy i parki. Prawo do samodzielnego wyjścia z domu mają otrzymać dzieci od 13 roku życia.

LISTA WSZYSTKICH ZMIAN NA TVN24.PL

Jak zachowywać się w lesie

Lasy Państwowe apelowały wcześniej:

"Prosimy gorąco: przede wszystkim siedźcie w domach, a jeśli już wybieracie się na spacer do lasu, zaplanujcie go tak, by nie potęgować zagrożenia dla siebie i innych. Lasów mamy mnóstwo, wszędzie w nich spacer jest tak samo zdrowy i przyjemny. Dlatego nie wybierajcie najpopularniejszych, "gorących turystycznie" atrakcji, lecz odkrywajcie w okolicy nowe leśne zakątki, mniej uczęszczane, gdzie łatwiej zachować maksymalne możliwe odosobnienie. Mamy w Polsce dość lasów, by każdy mógł znaleźć takie miejsce dla siebie. Lepszą porą na wyprawę będą też godziny poranne albo przed zachodem słońca i dni powszednie niż weekendy, bo wtedy ludzi w lesie jest mniej. Nastawcie się raczej na krótkie spacery niż dłuższe wycieczki krajoznawcze, unikajcie też ryzykownych zachowań, które mogłyby skutkować koniecznością wzywania służb ratunkowych - te mają obecnie ważniejsze zadania i są bardzo obciążone z powodu walki z SARS-CoV-2."

Poradnik Lasów PaństwowychLasy Państwowe
Podstawy nowej normalności (KPRM)
Cztery etapy znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem (KPRM)

Autor: anw/map / Źródło: PAP, RCB

Źródło zdjęcia głównego: unsplash, RCB

Pozostałe wiadomości