Najnowsze

Połowa lasów zagrożona pożarem. Sytuację poprawiają ostatnie opady deszczu

Najnowsze


Ściółka w lasach jest bardzo sucha. W połowie polskich lasów obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Leśnicy przestrzegają, jak bezpiecznie odpoczywać na łonie przyrody. Zapoznaj się z leśnym savoir-vivrem.

7 czerwca leśnicy ogłosili duże zagrożenie pożarowe w większości lasów państwowych w Polsce. Przyczyniła się do tego słoneczna pogoda, która panowała w ciągu długiego czerwcowego weekendu (4-7 czerwca).

Od 8 czerwca sytuacja pogodowa zmieniła się. Dzięki opadom deszczu, które dostarczają wodę do gleby oraz dodają roślinom wigoru, zmniejszył się obszar, na którym ryzyko pożarowe jest duże. Sytuacja poprawiła się w szczególności w centralnej, zachodniej i południowej Polsce. Tam obecnie zagrożenie pożarowe jest określane na małe i średnie.

Codzienne pomiary

Leśnicy liczyli na opady deszczu, które prognozowali meteorolodzy w tym tygodniu. Dzięki temu uniknęli wprowadzania okresowych zakazów wstępu do lasu. Ogłasza się je, gdy przez co najmniej pięć dni z rzędu wilgotność ściółki (mierzona o godzinie 9 rano) spada poniżej 10 procent.

Leśnicy codziennie od 1 kwietnia do 31 października określają stopnie zagrożenia pożarowego na danym terenie. Wykorzystują przy tym pomiary wilgotności ściółki, wilgotność powietrza oraz współczynnik opadowy.

W Lasach Państwowych pożarów coraz mniej

Od początku roku do końca maja lasy paliły się 3153 razy, najczęściej w kwietniu. W tym samym okresie rok wcześniej pożarów było około tysiąc mniej.

Sytuacja lepiej wygląda w Lasach Państwowych. Choć LP zarządzają 77 proc. lasów w Polsce, na ich terenie od początku roku powstało 1123 pożary lasów, spłonęło nieco ponad 320 ha państwowych lasów. Do małej liczby pożarów, zwłaszcza dużych, przyczynia się sprawny system przeciwpożarowy, na którego utrzymanie i rozwój LP wydają rocznie 70-80 mln zł.

Na plus działa także dobra współpraca leśników ze strażakami. Pożary są szybko wykrywane i tłumione, nim zdążą się rozprzestrzenić. Dlatego jak dotąd bardzo mała jest też przeciętna powierzchnia jednego pożaru w państwowych lasach (0,29 ha).

Leśny savoir-vivre

Ogólnodostępne państwowe lasy to wspaniałe miejsce na letni wypoczynek dla każdego. Leśnicy proszą jednak o ostrożność i przestrzeganie przepisów - dla własnego bezpieczeństwa.

Przede wszystkim nie powinniśmy używać otwartego ognia w lesie ani bliżej niż 100 m od ściany lasu. Ognisko lub grill możemy urządzić wyłącznie w specjalnie przygotowanych do tego i oznaczonych miejscach, po uzgodnieniu z miejscowym leśniczym. Nie wjeżdżamy do lasu pojazdami silnikowymi - jest to zabronione, a od rozgrzanego podwozia może też pójść iskra. Nie wyrzucamy śmieci do lasu, również dlatego, że wśród nich jest zwykle wiele materiałów łatwopalnych.

Z poniższego archiwalnego filmu z 2014 roku możesz się dowiedzieć, jak wygląda praca leśniczego:

Zobacz jak wygląda praca leśniczego
Zobacz jak wygląda praca leśniczegotvn24

Autor: AD/mk / Źródło: Lasy Państwowe

Pozostałe wiadomości