Orzeł upolował sarnę. Niecodzienne zdarzenie zarejestrowała kamera

Orzeł atakuje sarnę
Orzeł atakuje sarnę
wcs.org
wcs.orgOrzeł atakuje sarnę

Kamera-pułapka zamontowana na Dalekim Wschodzie Rosji zarejestrowała niezwykłe zdarzenie. Na zdjęciach widać orła przedniego atakującego młodą sarnę. Ptak rzucił się na jej kark, atakując dziobem i ostrymi szponami.

Zwykle orły polują na niewielkie ssaki, które łatwo im pochwycić w szpony i unieść w koronę drzew. Jednak brawura w polowaniu tych ptaków sprawia, że niejednokrotnie atakują zwierzęta większe od siebie.

Niezwykłe kadry

Gdy naukowcy przyszli do pułapki, by wymienić karty pamięci, znaleźli "resztki" sarny. Brak śladów walki dookoła sugerował, że zwierzę po prostu padło przed obiektywem kamery. Dopiero gdy badacze przejrzeli zarejestrowane nagrania, zorientowali się, że na polanie rozegrało się niezwykłe polowanie.

- Byłam w szoku. Nigdy nie widziałam tego na własne oczy, choć wiem, że orłom zdarza się polować na większe od siebie zwierzęta - powiedziała Linda Kerley z Londyńskiego Towarzystwa Zoologicznego (ZSL - Zoological Society of London). Wraz Jonathanem Slaghtem z Wildlife Conservation Society (WCS) odkryła niezwykły zapis.

Drapieżnik ofiarą

- Orłom zdarza się atakować większe zwierzęta, nawet drapieżniki. Choć gustują w niewielkich ssakach, zdarzało się, że orzeł upolował kojota czy nawet sarnę. Pewien orzeł brązowy w 2004 roku upolował małego niedźwiedzia - przyznał Slaght.

Naukowcy prowadzili dzięki tej kamerze obserwacje tygrysów w Rezerwacie Łazowskim, na Dalekim Wschodzie Rosji w Kraju Nadmorskim.

Orzeł przedni atakujący sarnęwcs.org
Orzeł przedni atakujący sarnęwcs.org

Autor: mb/mj,map / Źródło: Wildlife Conservation Society

Źródło zdjęcia głównego: wcs.org

Pozostałe wiadomości