Mycie rąk. WHO: powinno trwać tyle, ile dwukrotne odśpiewanie "Happy Birthday"


Prawidłowe mycie rąk trwa mniej więcej tyle, ile dwukrotne zaśpiewanie "Happy Birthday" - informuje Światowa Organizacja Zdrowia. - Apeluję do tego, abyśmy wykonywali to mycie rąk zgodnie z zasadami - mówiła na antenie TVN24 Maria Gańczak, epidemiolog z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Uruchomiona została infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Jest ona czynna całą dobę, we wszystkie dni tygodnia.

Infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia dotycząca koronawirusa (KPRM)KPRM

Potwierdzono cztery nowe przypadki zakażania koronawirusem w Polsce - poinformował w piątek na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Wraz z przypadkiem potwierdzonym w środę w Polsce jest łącznie pięciu zakażonych SARS-CoV-2.

- Jeśli dojdzie do rozwoju epidemii koronawirusa w Polsce, to oczywiście stosujemy wszystkie te metody, które stosowaliśmy przy innych epidemiach tego typu wirusów, na przykład przenoszonych drogą kropelkową, jak grypa - mówiła na antenie TVN24 Maria Gańczak, epidemiolog z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Tłumaczyła, że należy unikać skupisk ludzkich i często myć ręce, ponieważ wirus może być obecny na powierzchniach w formie aktywnej. Ekspertka dodała, że wirus utrzymuje się na powierzchniach od kilku godzin do dwóch dni, w zależności od warunków panujących na zewnątrz - temperatury i wilgotności.

CZYTAJ TEŻ: WRACASZ Z KRAJÓW DOTKNIĘTYCH EPIDEMIĄ KORONAWIRUSA? SPRAWDŹ ZALECENIA GIS

Jak myć ręce? Film instruktażowy Światowej Organizacji Zdrowia
Jak myć ręce? Film instruktażowy Światowej Organizacji ZdrowiaWHO

Długość mycia rąk ma znaczenie

- Mycie rąk po każdym powrocie do domu z zakupów, po przemieszczaniu się z domu do pracy, po wyjściu z toalety - wyliczała Gańczak. - Apeluję do tego, abyśmy wykonywali to mycie rąk zgodnie z zasadami - mówiła. - Uważa się, że długość mycia rąk też ma wielkie znaczenie, żeby to nie było tylko kilka sekund. Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia mówią, że jest to tyle, ile trwa odśpiewanie piosenki "Happy Birthday", dwukrotne odśpiewanie tej piosenki - dodała. Czas mycia powinien wynosić 15-30 sekund.

Jak skutecznie myć ręce:

Główny Inspektorat Sanitarny dodaje: myjąc ręce w miejscu publicznym, staraj się nie dotykać umytymi rękoma klamek, drzwi oraz innych elementów wyposażenia, mogą znajdować się na nich liczne bakterie. Wychodząc, możesz posłużyć się papierowym ręcznikiem, który ograniczy kontakt z drobnoustrojami.

Gańczak dodała, że jeśli nie ma się dostępu do wody, ręce należy umyć środkiem na bazie alkoholu. Podkreśliła, że warto się w takie środki zaopatrzyć.

Jak skutecznie myć ręce (Główny Inspektorat Sanitarny)Główny Inspektorat Sanitarny

Posłuchaj całej rozmowy z Marią Gańczak:

Autor: anw/aw / Źródło: tvn24, WHO, GIS

Źródło zdjęcia głównego: GIS, Shutterstock

Pozostałe wiadomości