Helodermy wylęgły się na Mazowszu

Helodermy meksykańskie ważą maksymalnie 2,5 kg

W Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Płocku (woj. mazowieckie) wykluły się helodermy meksykańskie. Te jadowite jaszczurki, żyjące na wolności w Ameryce Środkowej, płockie zoo hoduje jako jedyne w Polsce.

Jak poinformował w środę Aleksander Niweliński, dyrektor zoo w Płocku, w tamtejszym terrarium wykluło się pięć małych heloderm, ale być może będzie ich więcej.

"To rewelacyjna sprawa"

Niweliński przypomniał, że pierwszy przypadek rozmnożenia heloderm w ogrodzie zoologicznym w Polsce miał miejsce właśnie w Płocku, ale obecny jest również wyjątkowy, bo jaszczurki rozmnożyły się w terrarium, a nie jak poprzednio - dzięki umieszczeniu jaj w inkubatorze.

- To jest dla nas rewelacyjna sprawa. Trzy dni temu, ku naszemu zaskoczeniu, zobaczyliśmy małe helodermy, które chodziły po dnie terrarium. Okazało się, że dorosłe osobniki w naturalny sposób -zupełnie tak, jakby to zrobiły żyjąc na wolności, na przykład na pustyni w Meksyku - wygrzebały norę w piasku i złożyły tam jaja, z których następnie wykluły się młode - powiedział Niweliński.

Panują tu idealne warunki

Niweliński dodał, że powiększenie się rodziny heloderm meksykańskich nie w inkubatorze, a właśnie w terrarium, potwierdza właściwe warunki, w których zwierzęta te są hodowane w płockim zoo.

- Bardzo się z tego cieszymy. To dla nas satysfakcja, że warunki, w których przebywają te zwierzęta, są dobrze dobrane - podkreślił Niweliński.

Chcą je inne ogrody

W 2012 r. w płockim zoo z 10 jaj, które były inkubowane przez siedem miesięcy, wykluło się sześć heloderm meksykańskich.

- Wtedy jaja przebywały w inkubatorze. Dbaliśmy o odpowiednią temperaturę, wilgotność. Tym razem nie wiemy, ile jaj zostało złożonych. Na razie wykluło się pięć młodych, ale być może będzie ich więcej. Czekamy, co będzie dalej - przyznał Niweliński i zaznaczył, że na pozyskanie młodych heloderm meksykańskich, które wykluły się w zoo w Płocku, chętne są inne ogrody zoologiczne.

O tym, gdzie ostatecznie trafią, zdecyduje europejski koordynator hodowli tego gatunku. - To gatunek rzadki, ginący. Na nasze młode chętnych jest bardzo wielu. Zobaczymy, gdzie koordynator, który kieruje zwierzęta do poszczególnych ogrodów, zezwoli na ich przesłanie - dodał Niweliński.

W naturze - Meksyk i Gwatemala

Helodermy meksykańskie naturalnie występują w Meksyku i w Gwatemali. Dorosłe osobniki osiągają długość do 80 cm i wagę do 2,5 kg. Prowadzą nocny tryb życia.

Autor: map/ŁUD / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości