Najnowsze

Dlaczego pandy są czarno-białe? Naukowcy znaleźli odpowiedź

Najnowsze


Okazuje się, że czarno-białe umaszczenie pandy nie jest przypadkowe. Naukowcy odkryli, że charakterystyczne ubarwienie ma dwie funkcje: kamuflaż i komunikację.

Naukowcy z dwóch kalifornijskich uczelni (z Uniwersytetu Kalifornijskiego oraz z Uniwersytetu Stanu Kalifornia) postanowili zbadać, czemu służy dwubarwne umaszczenie pand. Udało im się ustalić, że czarno-białe futro zwierząt nie jest takie bez powodu. Wyniki najnowszych badań opublikowano w czasopiśmie "Behavioral Ecology".

Nowe podejście

- Zrozumienie tego, dlaczego panda wielka ma tak kontrastowe ubarwienie było od dawna problemem w biologii, który trudno było rozwiązać. Praktycznie żaden inny ssak nie ma takiego umaszczenia, więc trudno jest czynić analogie - mówi główny autor badań Tim Caro, profesor katedry Dzikiej Przyrody, Rybołówstwa i Ochrony Przyrody (Department of Wildlife, Fish and Conservation Biology) Uniwersytetu Kalifornijskiego. - Przełomem w badaniach okazało się traktowanie każdej części ciała jako niezależnego obszaru - dodaje.

Inne niż do tej pory podejście pozwoliło naukowcom porównać różne obszary futra na całym ciele pandy do ciemnego i jasnego zabarwienia 195 innych mięsożernych gatunków oraz 39 podgatunków niedźwiedzi, z którymi jest związana. Następnie badacze starali się dopasować ciemne zabarwienie w poszczególnych rejonach ciała do różnych zmiennych ekologicznych i behawioralnych, żeby określić ich funkcje.

Ukrywanie się

Dzięki wykonanym przez naukowców porównaniom, okazało się, że większa część ciała pand (ich pysk, szyja, brzuch i zad) jest biała, aby pomóc im ukryć się w zaśnieżonych siedliskach. Łapy pand są z kolei czarne, co ułatwia im kryjówkę w zacienionych miejscach.

Badacze sugerują też, że dwukolorowe ubarwienie pand wynika z ich ubogiej diety, składającej się jedynie z bambusa i niezdolności strawienia szerszej gamy roślin. To oznacza, że pandy nigdy nie są w stanie zachować tyle tłuszczu, aby zasnąć w okresie zimowym, tak jak robią to niektóre niedźwiedzie. W związku z tym pandy muszą być aktywne przez cały rok pokonując ogromne dystanse i podróżując po różnych typach siedlisk, od zaśnieżonych gór po lasy tropikalne.

Przekazywanie informacji

Okazuje się jednak, że nie całe ciało pandy ma służyć kamuflażowi. Ubarwienie pyska zwierzęcia służy mu bowiem raczej do komunikacji. Czarne uszy mogą pomagać pandom w pokazywaniu drapieżnikom, jak bardzo są one zaciekłe i gwałtowne. Z kolei ciemne plamy wokół oczu pomagają im rozpoznawać się nawzajem lub stanowić sygnał o agresji wobec konkurentów pand.

- To był dla naszego zespołu naprawdę herkulesowy wysiłek, znalezienie tysięcy obrazów i wyznaczenie ponad 10 obszarów dla każdego z nich, biorąc pod uwagę ponad 20 możliwych kolorów - mówi współautor badań Ted Stankowich, profesor Uniwersytetu Stanu Kalifornia. - Czasami znalezienie odpowiedzi na wydawałoby się najprostsze pytania: dlaczego panda jest czarno-biała, zajmuje setki godzin - dodaje.

Zobacz, jak mała panda, mieszkająca w ogrodzie zoologicznym w Chinach, bardzo przywiązała się do swojego opiekuna. Gdy tylko go widzi, pędzi by przytulić się do jego nogi. Niestety ochota zwierzęcia na czułości nieco utrudnia mężczyźnie jego pracę.

Autor: zupi/aw / Źródło: science daily

Pozostałe wiadomości