Najnowsze

CarniVacCov. W Rosji zarejestrowano pierwszą szczepionkę przeciw COVID-19 dla zwierząt

Najnowsze

ShutterstockW Rosji trwają szczepienia przeciw COVID-19

- Jest to pierwszy i jedyny obecnie na świecie preparat profilaktyczny przeciwko COVID-19 dla zwierząt - powiedział Konstantin Sawienkow, wiceszef rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego o szczepionce CarniVacCov.

W środę Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) poinformowała o zarejestrowaniu pierwszej na świecie szczepionki przeciw COVID-19 dla zwierząt. Preparat o nazwie CarniVacCov można podawać zwierzętom futerkowym, psom i kotom.

Szczepionka dla zwierząt opracowana została przez podlegający Rossielchoznadzorowi Centralny Ośrodek Ochrony Zdrowia Zwierząt. Na początku listopada 2020 roku ten ośrodek badawczy zapowiadał, że badania kliniczne szczepionki przeciw COVID-19 prowadzone na zwierzętach zostaną rozszerzone także na norki. Wcześniej testom szczepionki poddawano psy i koty.

"Jest bezpieczna i wysoce immunogenna"

- Wyniki pozwalają nam stwierdzić, że szczepionka jest bezpieczna i wysoce immunogenna - powiedział wiceszef Rossielchoznadzoru Konstantin Sawienkow, podkreślając, że wszystkie zaszczepione zwierzęta w 100 procentach przypadków wytworzyły przeciwciała przeciwko koronawirusowi.

Jak podaje agencja Reutera, według obecnych danych odporność utrzymuje się przez sześć miesięcy po podaniu preparatu, ale badania na ten temat trwają.

- Jest to pierwszy i jedyny obecnie na świecie preparat profilaktyczny przeciwko COVID-19 dla zwierząt - podkreślił Sawienkow.

Masowa produkcja szczepionki może ruszyć w kwietniu bieżącego roku. W Rosji odnotowano dotąd dwa przypadki zakażenia zwierząt koronawirusem.

Autor: ps/map / Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości