Burza na Wyspach Brytyjskich. Brak prądu i silny wiatr


Do Wielkiej Brytanii i Irlandii dotarła burza Brendan. Wiał silny wiatr, który w porywach osiągał 130 kilometrów na godzinę. Bez prądu jest kilkadziesiąt tysięcy odbiorców. Według meteorologów to nie koniec gwałtownej pogody.

Brytyjskie biuro meteorologiczne MetOffice wydało alerty przed silnym wiatrem dla zachodniego wybrzeża Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej, części Walii oraz północno-wschodniej Szkocji. W poniedziałek miejscami porywy osiągały prędkość niemal 130 kilometrów na godzinę.

W Irlandii Północnej bez prądu jest ponad dwa tysiące odbiorców. Na wyspie Man wiatr był tak silny, że przewrócił śmieciarkę. Jej kierowca potrzebował pomocy medycznej.

W Walii odwołano w szkołach wszystkie lekcje, a bez prądu pozostało 900 domów. Pogoda powoduje spore utrudnienia w ruchu samolotów oraz promów w całej Wielkiej Brytanii. Były też utrudnienia w ruchu pociągów.

Groźnie też w Irlandii

Znacznie więcej odbiorców bez prądu jest w Irlandii. Jak podał tamtejszy operator energetyczny, wieczorem w poniedziałek prądu nie miało około 32 tysiące mieszkańców. Największe szkody wyrządziły gałęzie połamane przez wiatr.

Jak powiedziała na antenie telewizji RTÉ Evelyn Cusack z irlandzkiej agencji meteorologicznej Met Eireann, Brendan był "bardzo aktywną burzą", której towarzyszyły wyładowania atmosferyczne. Pogoda się uspokoiła, ale jej zdaniem to jeszcze nie koniec.

- Teraz na zachodzie się przejaśniło, ale nadchodzi nowa fala silnego wiatru, dlatego podnieśliśmy stopień ostrzeżeń na pomarańczowy - tłumaczyła Cusack. Met Éireann alerty drugiego stopnia wydało dla hrabstw Donegal, Galway, Leitrim, Mayo i Sligo. Wiatr znowu może osiągać prędkość dochodzącą do 130 km/h.

To jeszcze nie koniec

Groźnie może być też w Wielkiej Brytanii. Niektóre z ostrzeżeń przed silnym wiatrem obowiązują do godziny 12-13 we wtorek.

Szkocka Agencja Ochrony Środowiska ostrzega przed wysokimi falami. "W połączeniu z wysoką falą przypływu i silnym wiatrem, istnieje ryzyko zalań na lądzie" - podano w oświadczeniu. Zagrożeniem może być też silny wiatr.

Autor: dd/aw / Źródło: BBC News, RTÉ, Reuters, MetOffice

Pozostałe wiadomości