Na całym świecie liczba zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 wzrosła niemal do 120 tysięcy. Włochy są drugim, po Chinach, krajem z największą liczbą zakażeń oraz liczbą śmiertelnych przypadków. 10 marca na świecie przez chorobę COVID-19 zmarło 271 osób - najwięcej od kilku tygodni.
2024 - tyle testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 przeprowadziła dotychczas Polska. W krajach, gdzie stwierdzono znacznie większą liczbę przypadków zakażenia, liczba przeprowadzonych testów jest zazwyczaj większa. Portal Business Insider podał liczby w przeliczeniu na milion mieszkańców. Zestawienie zawiera osiem państw, dodaliśmy do niego Polskę.
Przeżył dwie wojny światowe, powstanie i upadek Związku Radzieckiego i pandemię grypy hiszpanki. Bob Weighton, najstarszy mężczyzna na świecie, ma 112 lat. Jest zdania, że grypa hiszpanka była groźniejsza niż obecna epidemia koronawirusa SARS-CoV-2.
Najbliższe dni okażą się ciepłe, ale na weekend prognozowany jest spadek temperatury. Tam, gdzie jeszcze w czwartek termometry wskażą nawet 16 stopni Celsjusza, w weekend będzie zaledwie kilka stopni powyżej zera. Czekają nas też opady deszczu ze śniegiem i porywisty wiatr.
W części kraju obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed silnym wiatrem. Z każdym dniem pogoda może stawać się coraz bardziej niebezpieczna. Alarmy przed silnymi porywami wiatru, miejscami drugiego stopnia, mogą obejmować niemal cały kraj. Lokalnie może też grzmieć i się błyskać.
Ostatnią pandemię Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w 2009 roku. Wtedy chodziło o grypę A/H1N1. Teraz, zdaniem WHO, świat ponownie stoi w obliczu jej ogłoszenia w związku z rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa. Wyjaśniamy, czym pandemia różni się od epidemii.
Angielscy naukowcy przeanalizowali czas, w jakim występują pierwsze objawy po zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2. Ich badanie wykazało, że zalecane dwutygodniowe kwarantanny na ogół są wystarczające do potwierdzenia zakażenia, jednak nie we wszystkich przypadkach.
Obserwacje lekarzy pracujących w epicentrum koronawirusa - mieście Wuhan w Chinach - wskazują, że nadciśnienie może zwiększać ryzyko śmierci z powodu SARS-CoV-2. - Będziemy monitorować stan osób starszych i chorych na nadciśnienie. Są w centrum naszej uwagi - powiedział Du Bin, dyrektor oddziału intensywnej terapii szpitala przy Peking Union Medical College.
Policjanci z miasta Molina de Segura na wschodzie Hiszpanii odebrali kilkadziesiąt telefonów od mieszkańców, którzy widzieli przechadzającego się po ulicach lwa. Po kilku godzinach poszukiwań okazało się, że jest to pies ostrzyżony tak, by wyglądał jak król wszystkich zwierząt.
Włochy są drugim, po Chinach, krajem z największą liczbą zakażeń koronawirusem oraz liczbą śmiertelnych przypadków. 9 marca na świecie przez chorobę COVID-19 umarło 198 osób, co zwiększyło łączną liczbę ofiar śmiertelnych do ponad czterech tysięcy.
Uścisk dłoni jest powszechnym powitaniem w wielu kulturach, ale jednocześnie zwiększa ryzyko przenoszenia się drobnoustrojów chorobotwórczych między ludźmi. Sprawdź, czym zastąpić ten gest w czasach epidemii koronawirusa SARS-CoV-2.
Wtorek upłynie pod znakiem silniejszego wiatru. W niektórych regionach należy spodziewać się opadów deszczu. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 12 stopni Celsjusza.
O poranku w poniedziałek w części regionów kraju pojawił się smog. I choć w dzień jakość powietrza się poprawiła, wieczorem pojawiły się miejsca, gdzie źle się oddycha.
- Ryzyko pandemii stało się bardzo realne - powiedział szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, komentując ciągłe rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2 w wielu krajach. Szef WHO uważa, że "dzięki zdecydowanym i wczesnym działaniom możemy spowolnić rozprzestrzenienie się wirusa".
W pierwszym tygodniu marca zanotowano w Polsce ponad 211 tysięcy przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę - podał Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny. Z powodu tej choroby zmarło w tym czasie siedem osób.
Czekają nas i chwile z nadzwyczajnym ciepłem, i te chłodniejsze. Przewidywane są też opady deszczu ze śniegiem oraz uciążliwe, bo silne, porywy wiatru.
Czy koronawirus jest niebezpieczny tylko dla osób starszych? Czy przenosi się na pieniądzach i przyciskach w windzie? Czy alkohol chroni przed zakażeniem? Od początku wybuchu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 powstało wiele wątpliwości. Światowa Organizacja Zdrowia stworzyła listę najczęstszych pytań i odpowiedzi.
W wyniku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 zmarło do tej pory ponad 3800 osób. Padł rekord w dziennej liczbie nowych przypadków śmiertelnych - 8 marca zmarło 228 osób. Ile jest zakażonych, a ile osób wyzdrowiało? Sprawdź statystyki.
Do Polski zbliża się duże ocieplenie. W czwartek temperatura może wzrosnąć nawet do 18 stopni Celsjusza. Jak powiedział w programie "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, "jak to w marcu bywa, to ocieplenie będzie krótkotrwałe". A co przyniesie marzec w dłuższej perspektywie?
Na północy kraju we wtorek i środę możliwy jest silny wiatr. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej może wydać ostrzeżenia przed tym niebezpieczeństwem.
W niedzielę w rejonie Hali Szrenickiej w Karkonoszach 11-latka wpadła w nierówność terenową. Została przetransportowana do szpitala. Obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.