Trzęsienie ziemi na Alasce. Ostrzegano przed tsunami

Trzęsienie ziemi na Alasce
Wizualizacja trzęsień ziemi na świecie
Źródło: 422 South
Ziemia zatrzęsła się na amerykańskim półwyspie Alaska. Wstrząsy nastąpiły na głębokości 28 kilometrów. Początkowo władze wydały alarm przed tsunami, który później odwołano.

Silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8 nawiedziło w środę półwysep Alaska - poinformowały amerykańskie służby geologiczne. Ogłoszono alarm przed tsunami, który około dwie godziny później odwołano. Podziemne wstrząsy nastąpiły na głębokości 28 kilometrów - poinformowały amerykańskie służby geologiczne USGS, korygując swoje wcześniejsze doniesienia, które mówiły o wstrząsach na głębokości 10 km. Epicentrum znajdowało się 99 kilometrów na południowy wschód od miasta Perryville.

Nie ma na razie informacji na temat rannych i zniszczeń, jakie wywołało trzęsienie.

Silne wstrząsy

Alarm przed tsunami dotyczył obszaru w promieniu 300 km wokół epicentrum trzęsienia ziemi. W ostrzeżeniu wezwano mieszkańców, aby udali się na wyżej położone tereny.

Półwysep Alaska znajduje się między Morzem Beringa a otwartym Oceanem Spokojnym.Jak informuje na swojej stronie internetowej "Anchorage Daily News", alarm przed tsunami dotyczył dużych połaci wybrzeża Alaski - od półwyspu Alaska, do wyspy Kodiak w zatoce Alaska i zachodniej części półwyspu Kenai.Chociaż mieszkańcy Anchorage mogli otrzymać ostrzeżenia przed tsunami, to rejon ten nie jest zagrożony - zapewniła na łamach gazety meteorolog z krajowych służb pogodowych.

Według USGS od 1900 roku doszło do sześciu trzęsień ziemi o magnitudzie 7 i większej w promieniu 250 km od epicentrum wtorkowego trzęsienia. Najsilniejsze było to z 1938 r. o magnitudzie 8,2.

W 1964 r. miało miejsce trzęsienie ziemi o magnitudzie 9,2 w Rowie Aleuckim, rowie oceanicznym, który ciągnie się wzdłuż południowych wybrzeży Aleutów i półwyspu Alaska.

Autor: anw/ja / Źródło: reuters, pap

Czytaj także: