Aż 81 procent chronionych siedlisk w UE jest w niezadowalającym stanie - wynika z raportu sporządzonego przez Komisję Europejską. Najtrudniejsze warunki do życia mają między innymi ryby słodkowodne. Dlatego konieczne są zdecydowane działania, takie jak odtwarzanie terenów podmokłych.
Słowo "polipragmazja" prawdopodobnie mało kto zna, ale samo zjawisko jest powszechnie spotykane. Eksperci przestrzegają, że jednoczesne przyjmowanie wielu leków i suplementów diety może być niebezpieczne.
Nadchodzące dni zapowiadają się na ogół pogodnie, choć miejscami może przelotnie padać. Będzie też całkiem ciepło - termometry mogą pokazać maksymalnie 20 stopni Celsjusza.
Jesteśmy na etapie okresowych wzrostów i spadków liczby zakażeń, zmieniających się w odmiennym tempie i nasileniu w różnych częściach kraju, w zależności od zachowań Polaków - mówił o sytuacji epidemicznej w Polsce dr hab. Tomasz Smiatacz.
W dobie pandemii każda osoba, z którą się spotykamy, może być zakażona koronawirusem, każdy kontakt może być ryzykowny. Dlatego tak istotne jest przestrzeganie zasady DDM - dystans, dezynfekcja, maseczka.
Jeśli wszyscy zaczniemy się na własną rękę badać, to kompletnie zapchamy system - tak wirusolog profesor Krzysztof Pyrć skomentował fakt, że wielu Polaków prywatnie poddaje się testom na koronawirusa. Przyznał jednak, że wobec trudności z dotarciem do specjalistów, czasami jest to konieczność.
Włamał się do ośrodka, zniszczył ogrodzenie i ukradł lemura. Mieszkańcy San Francisco przez dwa dni szukali zwierzaka, którego porwano z lokalnego ogrodu zoologicznego. 21-letni Maki odnalazł się i jest już bezpieczny.
Kambodża od kilku dni zmagała się z wyjątkowo intensywnymi opadami deszczu. Doszło do ogromnych powodzi, w wyniku których zalanych zostało prawie 240 tysięcy hektarów terenu. Zginęły 24 osoby.
Od 1995 roku systematycznie spada zagęszczenie Wielkiej Rafy Koralowej. W najnowszych badaniach okazało się, że przetrwała jedynie połowa jej pierwotnej populacji. Wpływ na to miały czynniki takie jak ataki gatunków inwazyjnych, blaknięcia, a także zmiany klimatu.
Na południu Polski w rzekach poziom wody jest wysoki, obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Przez Brzeg (województwo opolskie) przechodzi fala kulminacyjna na Odrze.
Chicago kolejny raz wygrywa w zestawieniu amerykańskich miast, w których żyje najwięcej szczurów. Sytuacja pogorszyła się po wprowadzeniu obostrzeń związanych z pandemią COVID-19, ponieważ zwierzęta zaczęły wychodzić z kryjówek w poszukiwaniu pożywienia.
Grypa i COVID-19 to zakaźne choroby układu oddechowego, powodowane przez dwa różne wirusy. Jakie są wspólne objawy tych schorzeń, a co je różni, ile czasu mija zanim pojawią się pierwsze objawy? Naukowcy z Amerykańskich Centrów Kontroli Chorób (CDC) przygotowali poradnik.
Za kilka dni do Polski napłynie ciepło z południa i może być aż 20 stopni. Zobacz, co w swojej długoterminowej prognozie na 16 dni ma dla nas prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.
Istnieją spore szanse, że szczepionka na COVID-19 byłaby dostępna w przyszłym roku. Ważniejsze jest jednak to, jak długotrwałą ochronę będzie dawać - uważa dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Obecnie aż dziewięć preparatów przechodzi ostatnie fazy testów klinicznych.
Niedziela zapowiada się pochmuno. Należy spodziewać się przelotnych opadów deszczu, a także silniejszych porywów wiatru. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 11 stopni Celsjusza.
Stan Kolorado mierzy się z największym pożarem w historii. Cameron Peak Fire doszczętnie zniszczył już ponad 70 tysięcy hektarów terenu. W innych częściach Stanów Zjednoczonych obowiązują ostrzeżenia przed zimowymi zagrożeniami.
Nadchodzące dni upłyną pod znakiem przelotnego deszczu. Miejscami powiać może silniejszy wiatr. Termometry pokażą maksymalnie od 7 do 16 stopni Celsjusza.
Sobota to nie najlepszy dzień na wędrówki po górach. W Beskidach panują trudne warunki na szlakach - jest ślisko i błotniście, leży mokry śnieg. Podobnie jest w Tatrach. Ratownicy apelują o zachowanie bezpieczeństwa.
Liczba odnotowywanych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce rośnie, dlatego w całym kraju wprowadzono od soboty nowe restrykcje. Wirusolog Tomasz Dzieciątkowski we "Wstajesz i weekend" odpowiadał, kiedy obostrzenia mogą przynieść pierwsze efekty.
To był najbardziej deszczowy dzień w Wielkiej Brytanii od 129 lat. Dwa tygodnie temu w sobotę na obszarze całego kraju spadło więcej deszczu niż jest wody w Loch Ness - największym szkockim jeziorze.
Prawidłowe bakterie jelitowe pobrane od zdrowych osób mogą zmniejszać ryzyko ciężkiego przebiegu choroby COVID-19 - podejrzewają naukowcy. Wkrótce pierwsze na świecie badanie, które ma to wykazać rozpoczną polscy eksperci. Trwa rekrutacja chorych.
To pierwsze tak ogromne badania temperatury pod powierzchnią oceanu. Naukowcy z amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA) przeanalizowali odczyty godzinowe z czterech punktów Oceanu Atlantyckiego z okresu 2009-2019. Ich wnioski nie są optymistyczne.
W wielu regionach kraju sobota upłynie pod znakiem pochmurnej i deszczowej aury. Wysoko w górach prognozowane są opady śniegu. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 11 stopni Celsjusza.
Mieszkańcy Nowego Delhi, u których już wcześniej zdiagnozowano schorzenia takie jak astma, zaopatrują się w butle z tlenem i pulsoksymetry. Wszystko dlatego, że drastycznie pogarszająca się jakość powietrza w mieście może sprawić, że staną się bardziej podatni na zakażenie koronawirusem.
Lek przeciwwirusowy remdesivir nie skraca hospitalizacji ani nie zmniejsza ryzyka zgonu z powodu COVID-19 - wykazały wstępne badania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). To zupełnie inne wnioski niż płynące z badań przeprowadzonych wcześniej w Stanach Zjednoczonych.
Od soboty 17 października zostaną wprowadzone nowe obostrzenia w walce z koronawirusem. Zdaniem mikrobiologa i wirusologa profesora Włodzimierza Guta, spadek liczby zakażeń spowodowany wprowadzeniem zmian w życiu społecznym będzie widoczny za kilka tygodni, o ile społeczeństwo będzie potrafiło się do nich dostosować.