Obecne przewidywania nie wskazują na to, abyśmy jeszcze w marcu cieszyli się ciepłą wiosenną pogodą. Czy możemy liczyć na to, że wiosna wybuchnie w następnym miesiącu? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił wstępną długoterminową prognozę temperatury i opadów na kwiecień.
W czwartek należy spodziewać się stopniowego wzrostu zachmurzenia. Możliwe są krótkotrwałe, ale intensywne opady. Powieje silniejszy wiatr, lokalnie jego porywy mogą osiągać ponad 80 kilometrów na godzinę.
Jednorazowe maseczki używane do ochrony w czasie pandemii COVID-19 zanieczyszczają wybrzeże Filipin. - Nigdy wcześniej nie widzieliśmy wokół siebie tylu śmieci - relacjonują nurkowie, którzy pierwszy raz od dawna pływali w jednym z regionów Morza Południowochińskiego.
Do Moskwy znów napłynęło mroźne arktyczne powietrze. W środę temperatura wyniosła -18 stopni Celsjusza. Według prognoz przez kolejne noce może spadać nawet do -30 st. C.
W nadchodzących dniach należy spodziewać się opadów, miejscami intensywnych, a także silnego wiatru. W weekend termometry pokażą maksymalnie 11-12 stopni Celsjusza.
Do karambolu na 17 pojazdów doszło w stanie Nevada. Przyczyną wypadku była oblodzona droga oraz niedostosowanie prędkości jazdy do warunków pogodowych. Zmiażdżony został nawet wóz policyjny.
To było wyjątkowo twarde lądowanie. Kamery jednego z rezerwatów przyrody w Nowej Zelandii zarejestrowały, jak albatros królewski przewraca się podczas próby zejścia na ziemię, a następnie usiłuje podnieść się po spektakularnym upadku.
Dwa mocarstwa - Chiny i Rosja - ogłosiły plany budowy księżycowej stacji kosmicznej. - To będzie największy międzynarodowy projekt współpracy kosmicznej dla Chin, więc jest to bardzo ważne - powiedział Chen Lan, analityk z GoTaikonauts.com, serwisu internetowego specjalizującego się w chińskim programie kosmicznym.
Pod koniec lutego zostawił ślad na wieczornym niebie Wielkiej Brytanii, ale to nie koniec jego historii. W jednym z miast znaleziono jego fragment. To pierwszy meteoryt na Wyspach od 30 lat.
Niemieccy naukowcy sprawdzili korelację stężenia pyłków roślin w powietrzu ze wskaźnikiem zakażeń SARS-CoV-2. Jednym z czynników, który brali pod uwagę, był zakres obowiązujących obostrzeń na badanym obszarze.
Na Kamczatce doszło do erupcji stratowulkanu Kluczewska Sopka. Świadek wybuchu uwiecznił na nagraniu wydobywające się z niego czerwone rzeki lawy, kłęby pomarańczowego dymu i wyrzucane w powietrze skaliste odłamki.
Od czwartku w kilku regionach kraju ma silnie wiać. Na obszarach podgórskich porywy mogą sięgnąć nawet 80-90 kilometrów na godzinę. Na Bałtyku spodziewany jest sztorm.
Niemal dwa lata temu spłonęła część katedry Notre Dame w Paryżu. Do odtworzenia świątyni posłużą co najmniej stuletnie dęby. Rozpoczęła się wycinka drzew.
Kończy się pogodowa przeplatanka ze słonecznymi chwilami. Czeka nas ciąg dni wypełnionych chmurami, deszczem i śniegiem. Do tego będzie porywiście wiać.
Naukowcy wciąż badają wpływ pogody na rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2. Ich zdaniem parametry takie, jak temperatura powietrza, wilgotność i prędkość wiatru powinny pomóc w modelowaniu pandemii COVID-19 i długoterminowym planowaniu działań.
- Po dość wilgotnym lecie i opadach śniegu zimą rezerwy wody są znacznie większe niż przed rokiem - ocenił ekohydrolog z Uniwersytetu Łódzkiego profesor Maciej Zalewski. Czy to uchroni nas przed suszą?
Reporter 24 uchwycił na nagraniu wir, który pojawił się na stoku narciarskim w Korbielowie na Śląsku. - Taka "trąba powietrzna" się stworzyła - relacjonował autor.
Jak podkreślił Przemysław Daca, szef Wód Polskich, w Polsce mamy obecnie klasyczne przedwiośnie, które sprawia, że śnieg powoli się topi. Ryzyko powodzi jest niewielkie, ale możliwe są lokalne podtopienia.
Stan środowiska Australii nieustannie ulega pogorszeniu. Gleby są coraz uboższe w składniki odżywcze, co niekorzystnie wpływa na tamtejsze rolnictwo. Z pomocą może przyjść jeden z endemicznych dla tego kraju gatunków zwierząt.
Astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego odkryli i szczegółowo zbadali najdalsze poznane do tej pory źródło emisji radiowej. Źródłem tym jest kwazar, czyli jasny obiekt z potężnymi dżetami emitującymi na falach radiowych. Odkrycie ma pomóc zrozumieć początki Wszechświata.
W ciągu nadchodzących dni spodziewajmy się i chmur, i słońca, i opadów. Spadnie deszcz i śnieg, a parasole mogą przydać się także do ochrony przed silnym wiatrem.
Kikutnik pstry uznawany jest za jedną z najrzadszych ropuch na świecie. Dzięki zaangażowaniu i pracy naukowców z Muzeum w Manchesterze w Anglii, płaz po raz pierwszy wykluł się w niewoli.