Entomolodzy z Departamentu Rolnictwa Stanu Waszyngton (WSDA) znaleźli i usunęli pierwsze w historii USA gniazdo szerszeni azjatyckich, nazywanych też "szerszeniami mordercami". Złapano 98 owadów - poinformowali urzędnicy.
W jeden dzień COVID-19 uśmierca tyle osób, co grypa w pół roku - wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. Jak mówił doktor Michał Sutkowski, grypy jeszcze nie ma, a jej nasilenia możemy spodziewać się "pod koniec grudnia, a szczytu w pierwszej dekadzie lutego".
Huragan Zeta, niosący ze sobą ulewne deszcze i silny wiatr, uderzył w nocy z poniedziałku na wtorek we wschodnie wybrzeże Meksyku, w okolice kurortu Tulum na półwyspie Jukatan. Żywioł osłabł i obecnie jest już burzą tropikalną.
Portugalscy naukowcy donoszą, że u znacznej większości przebadanych osób, które przeszły COVID-19, przeciwciała pozostają w organizmie do siedmiu miesięcy. - Pomagają walczyć z wirusem - tłumaczył doktor Marc Veldhoen, jeden z autorów badań.
Woda jest na Księżycu bardziej rozpowszechniona niż wcześniej przypuszczano - podkreślili podczas poniedziałkowej telekonferencji prasowej naukowcy z NASA. Przedstawiono wyniki badań, zgodnie z którymi cząsteczki wody są uwięzione w ziarenkach minerałów lub pomiędzy ich odłamkami na księżycowej powierzchni.
Plan był taki: Santa Clausowie, panie Mikołajowe i elfy będą mogli skorzystać z wczesnego dostępu do szczepionki na COVID-19. Akcja promocyjna Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych została jednak odwołana.
"Obiecujący sygnał" przynoszą wczesne wyniki testów tak zwanej oksfordzkiej szczepionki przeciwko COVID-19. Według informacji przekazanych przez "Financial Times", wywołuje ona pożądaną odpowiedź immunologiczną u osób starszych - najbardziej zagrożonych zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 i najciężej przechodzących wywoływaną przez niego chorobę.
Przebywający w miejscowości Utsjoki na północy Finlandii w niedzielę mieli okazję oglądać przepiękne zjawisko. Niebo rozbłysło kolorami zorzy polarnej.
Praktycznie na wszystkim, czego dotykamy, może znajdować się koronawirus SARS-CoV-2. Eksperci przestrzegają jednak przed paniką i podkreślają, że do zakażenia może dojść dopiero wtedy, gdy przeniesiemy patogen na błony śluzowe. Dlatego tak ważna jest regularna dezynfekcja rąk, częste ich mycie oraz unikanie dotykania twarzy.
Strażacy w Kolorado w Stanach Zjednoczonych walczą z drugim największym pożarem w historii tego stanu. Spłonęło ponad 77 tysięcy hektarów. Nadzieją są spodziewane opady śniegu.
Kilkunastu mieszkańców Filipin zaginęło po przejściu tajfunu Molave. Bardzo niebezpieczny żywioł przyniósł ze sobą silny wiatr oraz obfite opady. Konieczne były ewakuacje blisko 45 tysięcy osób.
Rankiem w niektórych miejscach może być mglisto. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 17 stopni Celsjusza. Temperatura odczuwalna może być jednak nieco niższa z powodu silniejszego wiatru.
Zaledwie kilka dni po tym, jak w Filipiny uderzył tajfun Saudel, na ląd w niedzielę zszedł kolejny. Molave, bo o niego chodzi, spowodował lokalne powodzie i osunięcia ziemi. Teraz, tak jak poprzedni, przesuwa się w kierunku Wietnamu i Kambodży.
Na Oceanie Atlantyckim uformowała się kolejna burza tropikalna - Zeta. Tym samym drugi raz w historii nadawania nazw systemom pogodowym na Atlantyku użyto tej litery greckiego alfabetu, zabrakło też tylko jednego żywiołu, aby wyrównać rekord z 2005 roku. Po raz kolejny w ciągu ostatnich miesięcy żywioł zagraża Meksykowi, Kubie i południowemu wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.
Mężczyzna trafił do szpitala po tym, jak zaatakował go rekin w rejonie Wielkiej Rafy Koralowej u wybrzeży Australii. 59-latek jest w stanie krytycznym.
Jeszcze przed końcem października będzie aż 20 stopni, ale potem musimy być gotowi na trwałe ochłodzenie. Sprawdź 16-dniową prognozę pogody prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.
Zaszczepienie znacznej części populacji tak, "aby można było wywrzeć znaczący wpływ na dynamikę epidemii", jest prawdopodobne dopiero w drugim lub trzecim kwartale przyszłego roku - powiedział w rozmowie z BBC doktor Anthony Fauci, doradca Białego Domu do spraw pandemii.
To jest bardzo dobra wiadomość, także z punktu widzenia skuteczności szczepionek, nad którymi prowadzi się badania - podkreślił doktor habilitowany Piotr Rzymski, ekspert w dziedzinie biologii medycznej.
W ochronie zdrowia zawsze był chaos, zawsze było gaszenie pożaru. W tej chwili pandemia roznieciła taki pożar, że chaos jest jeszcze większy. Władza, wydaje mi się, przestała panować nad epidemią - ocenił w niedzielę prezes Naczelnej Rady Lekarskiej profesor Andrzej Matyja.
Grupa surferów u wybrzeży plaży Bondi w Sydney miała bliskie spotkanie z rekinami. Pływacy nie zdawali sobie sprawy z tego, że ryby były w tak niewielkiej odległości od nich. Zdarzenie zarejestrowały kamery drona.
Przed kilkoma dniami należąca do NASA sonda OSIRIS-REx wzięła próbkę materiału z asteroidy Bennu. Okazało się, że pobrała go dużo więcej niż było to wymagane, aby misja się udała, przez co cząsteczki zablokowały klapę pojemnika. Sonda traci uzyskany materiał, a naukowcy spieszą się, by temu zaradzić.
Niedziela zapowiada się na ogół pogodnie, więcej chmur pojawi się tylko lokalnie. Na termometrach zobaczymy od 14 do 19 stopni Celsjusza. Chwilami może silniej powiać.
- Fala zachorowań może zacząć wygasać dopiero w maju lub czerwcu przyszłego roku - uważa prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii dr hab. Ernest Kuchar, odnosząc się do wzrostu zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce. Zdaniem podkarpackiego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych dr hab. Andrzeja Cieśli, zmniejszenie liczby infekcji zależy nie tylko od "ogólnych zarządzeń, ale także od postawy każdego z nas".
W Lubuskiem panuje trudna sytuacja w związku z wysokim stanem wody w Odrze. W kilku miejscowościach rzeka przekroczyła stany alarmowe i wylała, doszło do podtopień. Obowiązują alerty trzeciego stopnia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Przed nami bardzo przyjemny koniec weekendu z dużą ilością słońca i wysoką temperaturą. Po nim zrobi się nieco chłodniej, zacznie pojawiać się także więcej chmur i opadów deszczu.