Atrakcje turystyczne w Polsce – ciekawe miejsca na urlop i na weekend

Aktualizacja:
[object Object]
Morskie Oko jednym z najpiękniejszych jezior na świecie
wideo 2/4

Atrakcje turystyczne w Polsce to propozycja zarówno dla miłośników natury, jak i fanów architektury. W naszym przewodniku znajdziesz mało znane miejsca w Polsce, które warto odwiedzić podczas dłuższego urlopu, a także pomysły na weekend.

Jedną z ciekawszych, a mniej popularnych atrakcji w Polsce jest Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach, które zachwyca różnorodnością form skalnych.

Jezioro Piechcińskie przyciąga niespotykaną w Polsce turkusową wodą, przywodzącą na myśl klimat Morza Śródziemnego.

Wybierając się na weekendowy odpoczynek, warto odwiedzić takie miasta, jak Chełmno, Toruń czy Bydgoszcz.

Jeśli spędzasz urlop nad Morzem Bałtyckim, uwzględnij w swoich planach niezwykłą Wyspę Sobieszewską czy Słowiński Park Narodowy i ruchome wydmy.

Polska – atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć

Polska ma wiele atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć. Wcale nie trzeba do tego dużych pieniędzy ani miesięcznego urlopu. Zacznijmy od wartych odwiedzenia, a mało znanych lub całkiem nieznanych miejsc w Polsce. Formacje skalne rodem z filmów sci-fi, akweny z wodą o niezwykłej barwie, zwierzęta i przyroda w swoim naturalnym środowisku – te atrakcje turystyczne trzeba zobaczyć.

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich (woj. dolnośląskie) na zboczu Wielkiej Kopy to jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych w regionie. Te cztery jeziorka powstały w miejscu dawnych niemieckich kopalni i naprawdę są kolorowe: żółte, purpurowe, błękitne i czarne. Ich barwa wynika ze składu chemicznego dna i ścian wyrobisk.

Park Narodowy Ujście Warty (woj. lubuskie) zachwyca mokradłami i trzęsawiskami. Największą atrakcją turystyczną są tu dobrze oznakowane ścieżki przyrodnicze i spacerowe. Wiosną i jesienią to idealne miejsce dla ornitologów – na terenie parku można spotkać ponad 280 gatunków różnych ptaków. Spacerując „Ptasim szlakiem”, masz szansę zobaczyć m.in. ostrygojada, ślepowrona, gęgawę, wodniczkę czy rybitwę czarną.

Jezioro Piechcińskie (woj. kujawsko-pomorskie) to tak naprawdę nie jezioro, a zalany kamieniołom. Ostatnio stał się bardzo popularnym miejscem wśród turystów. Przyciąga miłośników kąpieli i nurkowania niespotykaną w Polsce turkusową, przejrzystą wodą, która do złudzenia przypomina klimat Morza Śródziemnego. Wokół znajdują się skałki, na których można przysiąść i zachwycić się pięknem tego miejsca.

Jezioro PiechcińskieShutterstock

Puszcza Białowieska (woj. podlaskie i Białoruś) to 141 885 ha pierwotnego lasu. Właśnie te lasy wybrały sobie żubry europejskie, nigdzie indziej nie występują tak licznie. Oprócz żubrów, w Puszczy Białowieskiej żyje 60 gatunków różnych ssaków, w tym rysie i wilki szare. To również obszar specjalnej ochrony ptaków: jest tu aż 177 gatunków ptaków lęgowych. Można tu spotkać m.in. wszystkie europejskie dzięcioły i aż cztery gatunki muchołówek. Puszcza Białowieska wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco.

Ojcowski Park Narodowy (województwo małopolskie) – w tym najmniejszym polskim parku narodowym można wspaniale spędzić czas na pieszych wędrówkach i wspinaniu się po skałkach. To tutaj znajdują się jedne z najciekawszych atrakcji turystycznych w Polsce, które warto zobaczyć także z dziećmi: Maczuga Herkulesa, jaskinie Łokietka i Ciemna, skalna Brama Krakowska oraz zamek w Pieskowej Skale i ruiny zamku w Ojcowie.

Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach (woj. małopolskie) – położone w Ciężkowicko-Rożnowskim Parku Krajobrazowym Skalne Miasto to tak naprawdę rezerwat, na dodatek otwarty codziennie przez całą dobę i cały rok. Porozrzucane grupy skał tak działały na wyobraźnię mieszkańców, że o niemal każdej z nich powstała legenda. Nic dziwnego, już same nazwy przywołują ciekawe skojarzenia. Są tu m.in. Piekiełko, Pustelnia, Czarownica, Cyganka.

CiężkowiceShutterstock

Atrakcje turystyczne w Polsce na weekend

Jeśli szukasz ciekawych miejsc w Polsce, które mógłbyś zwiedzić w jeden weekend, pomyśl o wycieczce do któregoś z tych miast:

Toruń ze swoimi malowniczymi uliczkami i interesującą gotycką architekturą jest jednym z najciekawszych miejsc w Polsce na weekend. Średniowieczny zespół miejski Torunia figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO od 1997 roku.

Stare miasto w Toruniu

Wartą polecenia atrakcją turystyczną w województwie kujawsko-pomorskim jest też Bydgoszcz ze swoją kameralną starówką, którą otacza rzeka Brda, Wenecją Bydgoską, czyli linią zabytkowych kamienic nad rzeką Młynówką, i pełną zieleni Wyspą Młyńską.

Świdnica to nie tylko dobry punkt wypadowy w Góry Sowie, ale też jedno z najładniejszych miast na Dolnym Śląsku. Możesz zwiedzić wpisany na listę UNESCO drewniany barokowy Kościół Pokoju pw. Świętej Trójcy, zbudowany bez użycia gwoździ, i przespacerować się uliczkami pięknego Starego Miasta.

Wrocław – pozostając na Dolnym Śląsku, na pewno warto zahaczyć o Wrocław. Pospaceruj po rynku i okolicznych uliczkach, wybierz się na Wyspę Słodową, zwiedź przepiękny Ostrów Tumski, a zrozumiesz, dlaczego Wrocław jest jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast w Polsce.

Chełmno nazywane jest Krakowem Północy. Czy słusznie? Możesz to sprawdzić w jeden weekend. Czeka cię tu romantyczny spacer uliczkami Starego Miasta z jego piękną renesansową architekturą, czerwonymi dachami, murami miejskimi i basztami. Romantyczny, bo Chełmno ma też przydomek Miasta Zakochanych, a w farze znajduje się nawet relikwia świętego Walentego.

Kraków – nie da się przygotować zestawienia atrakcji turystycznych w Polsce bez Krakowa, tak jak nie sposób wymienić wszystkie ciekawe miejsca w tym mieście. Krakowskie Stare Miasto jako jedno z pierwszych 12 miejsc na świecie zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (w 1978 r.). Koniecznie przespaceruj się po wzgórzu wawelskim, wejdź na kopiec Kraka, poczuj klimat starego żydowskiego Kazimierza. Jeśli wybierasz się do Krakowa z dziećmi, pokaż im ziejącego ogniem smoka wawelskiego – to jedna z ulubionych atrakcji turystycznych dla dzieci w tym mieście.

Atrakcje nad Morzem Bałtyckim

Co warto zobaczyć nad Morzem Bałtyckim? Atrakcji turystycznych jest tu wiele, my proponujemy zacząć od tych:

Słowiński Park Narodowy to jedno z najciekawszych miejsc nad morzem. Zobaczysz tu ruchome wydmy, lasy, torfowiska, jeziora Łebsko i Gardno oraz oczywiście całe kilometry przepięknych plaż rozpostartych między Łebą a Rowami.

Wyspa Sobieszewska (Sobieszewo) to dzielnica Gdańska. Żeby do niej dotrzeć, trzeba przejechać przez zwodzony most (który sam w sobie jest atrakcją turystyczną, szczególnie dla dzieci!). Na miejscu czeka cisza, przyroda i piękne piaszczyste plaże. Nie ma tu tłumów i głośnych dyskotek. Jest za to rezerwat przyrody Ptasi Raj – miejsce wyjątkowe, z dwoma nadmorskimi jeziorami, imponującym widokiem na ujście Wisły Śmiałej do morza i oczywiście mnóstwem ptaków. Żyje tu ponad 200 gatunków, a 45 ma w rezerwacie swoje gniazda. Na Wyspie Sobieszewskiej warto też zobaczyć m.in. XIX-wieczną Kamienną Groblę, oddzielającą Wisłę Śmiałą od jeziora Ptasi Raj, foki w rezerwacie Mewia Łacha i Krzywy Las z fantazyjnie wygiętymi drzewami.

Ruiny kościoła św. Mikołaja w Trzęsaczu – przekonaj się na własne oczy, jak potężnym żywiołem jest morze. Na samym szczycie klifu znajduje się ściana kościoła wybudowanego w środku wsi ok. 2 km od morza na przełomie XIV i XV w. Od 1891 roku fale systematycznie zabierały kolejne fragmenty budynku, dzisiaj zachował się tylko fragment jego południowej ściany. Legenda mówi, że to sam Bałtyk, ojciec bogini morza Zielenicy, więzionej przez miejscowego proboszcza, mści się za śmierć zmarłej z tęsknoty córki. A robi to, posyłając niszczycielskie fale, by odebrać jej ciało i zwrócić ją morzu.

Atrakcje w górach

Atrakcji turystycznych w górach jest tyle, ile szczytów. Jeśli jednak chciałbyś poznać kilka szczególnie ciekawych turystycznie miejsc w polskich górach, proponujemy zacząć zwiedzanie od tych:

Błędne Skały w Górach Stołowych – atrakcji w Sudetach nie brakuje, my proponujemy najpierw odwiedzić skalne miasto. Na wysokości 853 m n.p.m. przez kilkaset metrów ciągnie się labirynt skał. Już sam szlak (do wyboru czerwony lub zielony) z Kudowy-Zdroju jest atrakcją turystyczną, a Błędne Skały robią ogromne wrażenie.

Barania Góra to drugi co do wysokości szczyt w Beskidzie Śląskim. Warto się na niego wspiąć, a przy okazji zobaczyć miejsce, z którego wypływa Wisła.

Hala Gąsienicowa (Tatry) – droga do schroniska „Murowaniec" wiedzie niebieskim szlakiem, który zaczyna się w Kuźnicach. Trasa nie jest długa, można przebyć ją w dwie godziny, ale są na niej do pokonania spore różnice wzniesień, nie rekomendujemy jej więc początkującym turystom. Jeśli jednak masz już pewne doświadczenie w chodzeniu po górach, ta wędrówka sprawi ci przyjemność. Jeśli wolisz łatwiejsze podejście, wybierz się na spacer do Morskiego Oka – prawdopodobniej najbardziej znanej atrakcji turystycznej w polskich górach.

Widok z Rys na Czarny Staw i Morskie OkoShutterstock

Autor: ks/mro / Źródło: Polskie Parki Narodowe, unesco.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Synoptycy IMGW ostrzegają przed burzami. Zjawiskom tym towarzyszyć mają silne porywy wiatru i obfite opady deszczu. Lokalnie może sypnąć gradem. Obowiązują też alerty przed silnym wiatrem.

Północ z silnym wiatrem, południe z burzami. IMGW ostrzega

Północ z silnym wiatrem, południe z burzami. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na poniedziałek 15.04. Noc miejscami będzie chłodna, na termometrach zobaczymy czasami tylko kilka stopni. W dzień sporą część Polski obejmie strefa opadów. Termometry pokażą maksymalnie 16 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - poniedziałek, 15.04. Nocą miejscami tylko kilka stopni, w dzień popada i zagrzmi

Pogoda na jutro - poniedziałek, 15.04. Nocą miejscami tylko kilka stopni, w dzień popada i zagrzmi

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie tańczących żurawi. Temu niezwykłemu spektaklowi przyglądał się z oddali jeleń. - Taniec ptaków jest po prostu niesamowity. Widać, jak skoordynowane są ich ruchy. Robią wszystko identycznie - opowiada pan Dawid, autor nagrania.

"Żurawie tańczyły, a jeleń stał obok i tylko podziwiał". Nagranie

"Żurawie tańczyły, a jeleń stał obok i tylko podziwiał". Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Żmije zygzakowate są coraz bardziej aktywne. W przypadku ukąszenia należy zachować spokój i natychmiast wezwać pomoc. Nie wszystkie ataki kończą się zatruciem, ale warto zachować czujność nawet wtedy, gdy czujemy się dobrze.

Ostrożnie na spacerach! "Wstrząs może wystąpić nawet 16 godzin po zdarzeniu"

Ostrożnie na spacerach! "Wstrząs może wystąpić nawet 16 godzin po zdarzeniu"

Źródło:
PAP

W rosyjskim Kurganie sytuacja powodziowa jest bardzo trudna - rośnie poziom wody w rzece Toboł. Gubernator wezwał mieszkańców do ewakuacji. Agencja informacyjna TASS podała, że w całej Rosji w wyniku powodzi zalanych zostało ponad 14 tysięcy domów.

"Zabierzcie swoje rodziny, dokumenty, kosztowności i wyjedźcie"

"Zabierzcie swoje rodziny, dokumenty, kosztowności i wyjedźcie"

Źródło:
Reuters

Ulewne deszcze spowodowały, że na indonezyjskiej wyspie Sulawesi (Celebes) doszło do osunięć ziemi. Zginęło co najmniej 19 osób - podały w niedzielę lokalne władze. Ucierpiały szczególnie okolice osady Makale w dystrykcie Tana Toraja. Trwają tam poszukiwania dwóch zaginionych osób.

Indonezja. 19 osób zginęło na skutek osunięcia się ziemi

Indonezja. 19 osób zginęło na skutek osunięcia się ziemi

Źródło:
PAP, Reuters

Ciepły weekend trwa w wielu częściach Europy. W sobotę słoneczna, upalna pogoda skłoniła mieszkańców francuskiej Nicei do wypoczynku na plażach. Cieplej niż zazwyczaj było także w Grecji, Hiszpanii czy Portugalii.

W części Europy żar leje się z nieba. "Nie sądzę, że takie upały są normalne"

W części Europy żar leje się z nieba. "Nie sądzę, że takie upały są normalne"

Aktualizacja:
Źródło:
Meteo France, RTL.be, Ant1 News, Reuters, La Sexta, tempo.pt

Powodzie błyskawiczne nawiedziły Afganistan. W ciągu ostatnich trzech dni w wyniku żywiołu zginęły co najmniej 33 osoby, a 27 zostało rannych - poinformował w niedzielę Abdullah Janan Saik, rzecznik resortu zarządzania kryzysowego. Przez sąsiedni Pakistan przetoczyły się gwałtowne burze. Tam też doszło do powodzi.

Kilkaset zalanych domów, ofiary śmiertelne

Kilkaset zalanych domów, ofiary śmiertelne

Źródło:
PAP

Burza przetoczyła się w nocy nad Ustką (woj. pomorskie). Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. Jak wynika z prognoz, w niedzielę w Polsce spodziewane są dalsze wyładowania atmosferyczne.

Za mieszkańcami Ustki niespokojna noc

Za mieszkańcami Ustki niespokojna noc

Źródło:
Kontakt 24, IMGW, tvnmeteo.pl

Naukowcy uczą czworonożnego robota-psa poruszania się po górzystym terenie. Ćwiczenia odbywają się na terenie Mount Hood w amerykańskim stanie Oregon. Teren ten ma symulować ekstremalne warunki panujące na Księżycu i Marsie.

Robot-pies uczy się chodzić po terenie przypominającym powierzchnię Marsa

Robot-pies uczy się chodzić po terenie przypominającym powierzchnię Marsa

Źródło:
BBC, Reuters

Tegoroczny sezon pożarowy w Kanadzie może być "katastrofalny", podobnie jak zeszłoroczny - poinformowały władze tego kraju. Zdaniem ekspertów wpływ na ilość, siłę i zasięg pożarów, które mogą wybuchnąć w tym roku, mają ponadprzeciętnie wyższa temperatura powietrza i zjawisko El Niño.

To może być kolejny "katastrofalny" sezon pożarowy

To może być kolejny "katastrofalny" sezon pożarowy

Źródło:
Reuters

W wyniku powodzi, które nawiedziły Kenię, zginęło co najmniej 13 osób - poinformowało w piątek biuro Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Koordynacji Pomocy Humanitarnej. Żywioł zmusił do przesiedlenia około 15 tysięcy osób. W Tanzanii również zmagają się z powodzią.

Autobus szkolny utonął w zalanym wodą wąwozie

Autobus szkolny utonął w zalanym wodą wąwozie

Źródło:
PAP

Choć to dopiero pierwsza połowa kwietnia, to drzewa w wielu miejscach są już zielone, zakwitły kasztanowce, magnolie, tulipany. Widać też żółte dywany rzepaku. Taki "wybuch" wiosny może nas cieszyć, jednak należy pamiętać, że może mieć też negatywne konsekwencje. Jak podkreśla Maja Popielarska, prezenterka tvnmeteo.pl i prowadząca programu "Nowa Maja w ogrodzie" w HGTV, niemal wszystko kwitnie w jednej chwili, a to "zaburza pracę owadów zapylających, które później będą mieć mniej pokarmu".

Wiosna "dostała zadyszki". Niektóre rośliny kwitną miesiąc wcześniej

Wiosna "dostała zadyszki". Niektóre rośliny kwitną miesiąc wcześniej

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, IMGW

Pod koniec maja w szkockim jeziorze Loch Ness rozpoczną się kolejne poszukiwania słynnego potwora. O pomoc została poproszona amerykańska agencja kosmiczna. - Mamy nadzieję, że eksperci z NASA mogą dysponować zaawansowaną technologią obrazowania do skanowania jeziora. Musielibyśmy usiąść i porozmawiać z nimi o tym, jak ją tu sprowadzić - powiedziała Aimee Todd z Loch Ness Centre. W tym roku mija 90 lat od pierwszej zorganizowanej ekspedycji w celu wyjaśnienia tajemnicy.

Będą szukać potwora z Loch Ness. Proszą NASA o pomoc

Będą szukać potwora z Loch Ness. Proszą NASA o pomoc

Źródło:
PAP

Dwie znacznych rozmiarów asteroidy w poniedziałek miną naszą planetę - wynika z danych udostępnionych przez Centrum ds. Badań Obiektów Bliskich Ziemi (CNEOS). Są one zaliczane do tak zwanych obiektów potencjalnie niebezpiecznych.

Dwie "potencjalnie niebezpieczne" asteroidy zbliżą się do Ziemi

Dwie "potencjalnie niebezpieczne" asteroidy zbliżą się do Ziemi

Źródło:
PAP

W berlińskim Muzeum Obrzydliwej Żywności można spróbować pieczonych świerszczy, byczego prącia czy smażonej tarantuli. - Chcę prowadzić działania edukacyjne na temat uprzedzeń kulinarnych i kulturowych - mówi dyrektorka Aleksandra Bernsteiner.

Jak smakuje smażona tarantula albo prącie byka? Tu można się o tym przekonać

Jak smakuje smażona tarantula albo prącie byka? Tu można się o tym przekonać

Źródło:
Reuters

Ptak naśladował dźwięk syreny policyjnej w angielskim hrabstwie Oxfordshire. Zwierzęciu udało się niemal idealnie odwzorować charakterystyczny odgłos towarzyszący przejazdowi auta na sygnale. Jak potwierdzili funkcjonariusze w mediach społecznościowych, to wcale nie spóźniony żart primaaprilisowy.

Ptak zaśpiewał jak syrena policyjna

Ptak zaśpiewał jak syrena policyjna

Źródło:
Reuters, BBC, All About Birds

Lirydy pojawią się na nocnym niebie. Ten rój meteorów charakteryzuje się sporą szybkością, i chociaż nie zawsze jest bardzo aktywny, od czasu do czasu towarzyszą mu efektowne deszcze spadających gwiazd. Sprawdź, kiedy warto będzie spojrzeć w niebo.

Tę atrakcję zobaczysz gołym okiem. Będzie widoczna na niebie już niebawem

Tę atrakcję zobaczysz gołym okiem. Będzie widoczna na niebie już niebawem

Źródło:
PAP

Policja z Florydy ratowała ludzi uwięzionych przez wody powodziowe. W czwartek nad miastem Tallahassee przeszły dwie silne burze, które przyniosły lokalnie ponad 250 litrów deszczu na metr kwadratowy. Opady uszkodziły drogi, domy i samochody.

Wody przybywało, zostali uwięzieni. Nagranie

Wody przybywało, zostali uwięzieni. Nagranie

Źródło:
Reuters, Tallahassee Democrat, NWS

- Obecne zmiany klimatyczne będą miały reperkusje przez dziesiątki tysięcy, a nawet setki tysięcy lat - podkreśla geolog Jan Zalasiewicz, emerytowany profesor Uniwersytetu w Leicester, który jest jednym z inicjatorów koncepcji ustanowienia epoki nazywanej antropocenem. Jak mówi, "zmieniliśmy biologię w każdym zakątku Ziemi w niespotykanej wcześniej skali i wyjątkowo krótkim czasie".

"Pod tym względem jesteśmy wyjątkowi w historii świata". Co po nas zostanie?

"Pod tym względem jesteśmy wyjątkowi w historii świata". Co po nas zostanie?

Źródło:
PAP

Lisy mogły być najlepszymi przyjaciółmi społeczności łowiecko-zbierackich. Na dawnym cmentarzu w Argentynie archeolodzy odnaleźli szczątki przedstawiciela gatunku Dusicyon avus, wymarłego kuzyna dzisiejszych psowatych. Sposób pochówku zwierzęcia wskazywał na to, że było ono bliskim towarzyszem jednego z ówczesnych mieszkańców Patagonii.

Lisy mogły być najlepszymi przyjaciółmi człowieka

Lisy mogły być najlepszymi przyjaciółmi człowieka

Źródło:
CNN, NY Times

Mieszkańcy jednego z bloków w warszawskim Śródmieściu znaleźli na klatce schodowej węża zbożowego. Liczącego ponad 1,2 metra egzotycznego gościa odłowili strażnicy miejscy.

Na schodach przestraszył ich czerwony wąż

Na schodach przestraszył ich czerwony wąż

Źródło:
PAP

Archeolodzy natknęli się w Pompejach na malowidła, na których widać sceny z mitologii greckiej. Freski są zachowane w doskonałym stanie. - To naprawdę prawdziwy skarbiec, bo za każdym razem podczas wykopalisk odkrywamy coś pięknego i znaczącego - powiedział włoski minister kultury Gennaro Sangiuliano.

Doskonale zachowane freski odkryte w Pompejach

Doskonale zachowane freski odkryte w Pompejach

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Wysychają ważne dla mieszkańców stolicy Kolumbii i okolic źródła wody pitnej. Władze podjęły decyzję o racjonowaniu wody dla około dziewięciu milionów ludzi.

W tej stolicy trzeba racjonować wodę. Sytuacja najgorsza od 40 lat

W tej stolicy trzeba racjonować wodę. Sytuacja najgorsza od 40 lat

Źródło:
PAP, Reuters. tvnmeteo.pl

Trzech rozbitków zostało uratowanych z bezludnej wyspy w Mikronezji. Ich łódź została uszkodzona podczas rejsu, na który wybrali się w Niedzielę Wielkanocną. Odnalezienie mężczyzn było możliwe dzięki wykonanemu na piasku napisowi.

Spędzili dziewięć dni na bezludnej wyspie. Ocalił ich "akt pomysłowości"

Spędzili dziewięć dni na bezludnej wyspie. Ocalił ich "akt pomysłowości"

Źródło:
BBC, Reuters

Znak ostrzegający przed nisko latającymi bocianami został ustawiony w niemieckiej miejscowości Sandstedt. Dochodziło tam do wypadków z udziałem tych majestatycznych ptaków, które podczas zbliżania się do gniazd często znajdowały się na drodze ciężarówek.

"Uwaga, nisko latające bociany!" Postawiono nietypowy znak

"Uwaga, nisko latające bociany!" Postawiono nietypowy znak

Źródło:
RTL

Wiosna zaskakuje temperaturą. W pierwszych dniach kwietnia zrobiło się tak gorąco, że poczuliśmy lato. Jakiej pogody spodziewać się w wakacje? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej stworzył eksperymentalną długoterminową prognozę pogody na lato 2024.

Jaka pogoda czeka nas w wakacje? Oto prognoza IMGW na lato 2024

Jaka pogoda czeka nas w wakacje? Oto prognoza IMGW na lato 2024

Źródło:
IMGW