Najnowsze

Najnowsze

To jeszcze nie koniec gwałtownej pogody

W środę pogoda przyniesie porywisty wiatr i opady deszczu. W kolejnych dniach możemy liczyć na chwilę wytchnienia od gwałtownej pogody, jest też szansa na słońce. Pod koniec tygodnia aura znów może się popsuć.

Podsumowują skutki wichur w Polsce. Liczby przerażają

Państwowa Straż Pożarna i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podsumowują straty i interwencje z ostatnich dwóch dni. Zginęły trzy osoby, kilka zostało rannych, strażacy interweniowali blisko 5000 razy. Bez prądu jest ponad 6000 odbiorców. Najbardziej niebezpieczny okazał się poniedziałek.

Groźna pogoda górach. Zamykają kolejne wyciągi narciarskie

Warunki w górach są bardzo niebezpieczne. Wieje porywisty wiatr osiągający w porywach prędkość do niemal 100 kilometrów na godzinę, miejscami pada też śnieg. Niektóre stacje narciarskie wyłączyły wszystkie wyciągi. W Tatrach i Bieszczadach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

"Musimy zadbać o własne bezpieczeństwo"

W całej Polsce wieje porywisty wiatr związany z niżem Sabina. Na antenie TVN24 Paweł Frątczak z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej opowiadał o tym, jak niebezpieczne są wichury. - To są zjawiska, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia - mówił. Przypominał o tym, jak ważne jest śledzenie komunikatów meteorologicznych.

Trzy ofiary śmiertelne, tysiące interwencji w związku z niżem Sabina

Od niedzieli wieczorem w całej Polsce w związku wichurami strażacy interweniowali prawie 3200 razy. Zginęły trzy osoby, a kilka zostało rannych. Wiatr zrywał dachy, a ulewny deszcz powodował podtopienia. Na Opolszczyźnie, po tym jak wiatr zerwał kabel energetyczny, prąd śmiertelnie poraził 16 krów. Ponadto porywy zrywały dachy z budynków, łamały drzewa i niszczyły samochody. Gwałtowna pogoda pozbawiła prądu ponad 55 tysięcy gospodarstw.

Kolejne ofiary śmiertelne orkanu Ciara w Europie

Orkan Ciara związany z niżem Sabina wywołuje poważne szkody w kilku europejskich krajach. W Wielkiej Brytanii zginął mężczyzna, na którego samochód przewróciło się drzewo. Do podobnego śmiertelnego wypadku doszło też w Słowenii. We Francji wieje wiatr dochodzący do 165 kilometrów na godzinę i występują wysokie fale morskie o wysokości do sześciu metrów. Meteorolodzy określają Ciarę jako nadzwyczaj silną burzę.

Brak prądu, kilkaset interwencji. Skutki gwałtownej pogody nad Polską

W Polsce odczuwalne są pierwsze skutki porywistego wiatru związanego z niżem Sabina. Miejscami porywy osiągają prędkość ponad 120 kilometrów na godzinę. W województwie zachodniopomorskim w związku ze szkodami wywołanymi przez gwałtowną pogodę strażacy interweniowali ponad 200 razy. W Wielkopolsce prądu nie ma około tysiąc odbiorców.

Odwołane loty, brak prądu. Sztorm Ciara nęka Europę Zachodnią

Przez Europę Zachodnią przetacza się gwałtowny sztorm Ciara. W wielu krajach obowiązują alerty przed silnym wiatrem. Poza tym pada ulewny deszcz, powodujący lokalne powodzie. W Wielkiej Brytanii ponad 100 tysięcy odbiorców nie ma prądu. Linie lotnicze odwołują loty. Pogodowe relacje dostajemy na Kontakt 24.

Najwyższy stopień zagrożenia. Alert RCB: jeśli możesz, zostań w domu

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert do osób przebywających na południu Polski. Bardzo groźny będzie tam wiatr. W całej Polsce obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed tym zjawiskiem. Są miejsca, gdzie alarmy mają trzeci - najwyższy - stopień. Porywy mogą osiągać maksymalną prędkość do 120 kilometrów na godzinę.

Pogoda na 16 dni: zima prawie bez mrozu

Do Polski z dużą prędkością wtargnie atlantyckie powietrze. Po kilku słonecznych dniach przed nami radykalna zmiana pogody - ustępuje wyż, który w weekend zapewnił nam stabilną i spokojną aurę, a rozwija się niż z opadami i silnym wiatrem.

Księżyc tuż przed pełnią na Waszych zdjęciach

W nocy z soboty na niedzielę mogliśmy podziwiać na niebie zachwycający Księżyc. Tak wyglądał tuż przed swoją pełnią, która nastąpiła w niedzielę rano. Zdjęcia ze swoich obserwacji wysłaliście na Kontakt 24.