Najnowsze

Najnowsze

NASA zmieniła plany. Lot drona Ingenuity przełożony

Dron Ingenuity oblał jeden z najważniejszych testów bezpieczeństwa przed wylotem w marsjańską atmosferę. Przy teście wirników uruchomionych do wysokiej prędkości, wyłączył się jeden z timerów. Ponieważ bez tej próby NASA nie może wypuścić drona, konieczne było przełożenie zaplanowanego na niedzielę startu.

"Uszkodzenia w płucach tych pacjentów były zdecydowanie mniejsze". Alergia a przebieg COVID-19

Uszkodzenia płuc z powodu COVID-19 zaobserwowano "u bardzo niewielkiego odsetka" pacjentów na przykład z alergicznym nieżytem nosa lub astmą, którzy wcześniej przyjmowali leki przeciwzapalne na te schorzenia - wskazała alergolog doktor Iwona Poziomkowska-Gęsicka ze szpitala wojewódzkiego w Szczecinie. Podkreśliła, że alergicy "nie powinni wzbraniać się przed noszeniem maseczek".

"Usłyszałam huk", "kolosalne wrażenie, ogromna siła natury"

W sobotę w okolicy Koziego Wierchu zeszła lawina. Ten moment na nagraniu uchwyciła Reporterka 24. Jak opowiadała, "nawet osoby, które widziały już wcześniej takie zjawiska mówiły, że ta była naprawdę spora". W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Wstępne prognozy: szykuje się kolejny ponadprzeciętny sezon huraganów

Według pierwszej prognozy ekspertów z Colorado State University, nadchodzący sezon huraganowy może być powyżej średniej, choć nie zanosi się na tak gwałtowny, jak ubiegłoroczny. Naukowcy oszacowali, że wystąpi 17 nazwanych burz, z których powstać może osiem huraganów. Cztery zjawiska mogą mieć niszczycielską siłę.

Cyklon Seroja zagraża Australii. "Sytuacja jest bardzo poważna"

Władze Australii Zachodniej wezwały mieszkańców środkowo-zachodniego wybrzeża do znalezienia bezpiecznego schronienia z powodu zbliżającego się cyklonu Seroja. Zdaniem władz, prognozowane porywy wiatru towarzyszące żywiołowi mogą być takimi, jakie nie były widziane na tym terenie od dekad.

Błotne baseny mogą być wskazówką aktywności Etny

Wydobywające się z wnętrza krateru fontanny lawy regularnie rozświetlają sycylijskie niebo. Zdaniem włoskiego naukowca, znajdujące się kilka kilometrów od najwyższego aktywnego wulkanu Europy błotne baseny, są kluczem do przewidywania kolejnych erupcji.

Pogoda na maj. Wstępna prognoza IMGW

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali wstępną prognozę pogody na maj. Jak wskazali, mogą pojawić się regiony, gdzie temperatura i suma opadów będą większe, niż wskazuje średnia wieloletnia z lat 1981-2010.

La Niña powoli słabnie. "Zmiana oscylacji jest nieuchronna"

Według synoptyków z amerykańskiego Centrum Prognozowania Klimatu zjawisko La Niña słabnie. Istnieje też 80-procentowa szansa, że od maja do lipca 2021 roku występować będzie faza neutralna oscylacji południowej (ENSO) – poinformowali w czwartek amerykańscy synoptycy.

Niedźwiedzie polarne zmieniają swoją dietę. Z powodu zmian klimatu

Zmiany klimatu odciskają swoje piętno na życiu niedźwiedzi polarnych (Ursus maritimus). Z powodu kurczącego się lodu, zwierzęta mają problem, by dotrzeć do swoich podstawowych źródeł pokarmu. Chociaż próbują znaleźć zamiennik w postaci jaj ptactwa wodnego, istnieje ryzyko, że nie będą mogły przystosować się do zmiany w diecie.