Najnowsze

Najnowsze

Powodzie im niestraszne. I tak wyszły na wypas

W miejscowości Franklin w stanie Tennessee nagrano, jak dwie krowy niewiele robiły sobie ze stojącej wody i ze stoickim spokojem przemierzyły zalany obszar, by udać się na wypas. Powódź powodzią, ale obiad sam się nie zje.

"Prawie cały kraj spowity tumanami żółtego pyłu"

W Korei Południowej, Chinach i Mongolii doszło do bardzo silnej burzy piaskowej. Stężenia szkodliwych pyłów były bardzo duże - gdyby takie wartości zostały zarejestrowane w Polsce, stacje pomiarowe wykazałyby przekroczenia norm o 2-3 tysiące procent.

Skąd sinice w Bałtyku? Wpływa na to "nierozwiązany problem" rolnictwa

W polskim rolnictwie brakuje praktyk oczyszczania wody z azotu i fosforu, stosowanych do nawożenia pól - twierdzą eksperci. Zanieczyszczenia wsiąkają w ziemię lub spływają do rzek i morza, a to w konsekwencji wzbogaca zbiorniki właśnie o fosfor i azot, powodując zakwitanie sinic. Maciej Zalewski, dyrektor Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk, zaproponował kilka rozwiązań tego problemu.

"Zabijają jak najwięcej zwierząt". Trwa polowanie na foki w Kanadzie

Podczas polowań w ciągu roku zabijanych jest średnio trzysta tysięcy fok. Protestują przeciwko temu organizacje chroniące prawa zwierząt, wskazując, że polowania są niehumanitarne. Jak mówi Rebecca Aldworth, przedstawicielka jednej z nich, "to właśnie polowań na foki dotyczy największa część listów i zapytań kierowanych do rządu".

Chrząszcze mogą pomóc ustalić kryminalistykom, kiedy nastąpiła śmierć

Padlińce pospolite to padlinożerne chrząszcze odżywiające się zwłokami dużych kręgowców, w tym ludzi. Pokrywają je wytwarzającą ciepło powłoką, a to zapewnia korzystne środowisko dla rozwoju ich potomstwa - wykazały analizy polskich naukowców. Badacze opisują, w jaki sposób owady te mogą pomagać specjalistom w dokładniejszym określaniu momentu zgonu człowieka.

IMGW ostrzega przed roztopami

W jednym z województw na południu Polski przewidywane są roztopy. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia.

Pekin spowiła burza piaskowa

Stolica Chin w niedzielę obudziła się ogarnięta gęstym pyłem o wysokim stężeniu szkodliwych zanieczyszczeń dla zdrowia. To efekt burzy piaskowej, spowodowanej wiatrem wiejącym znad północno-zachodniej części kraju i Mongolii.

Jedne wybuchają gwałtownie, inne mniej. Od czego zależy moc erupcji wulkanu

Dlaczego islandzki wulkan w masywie Fagradalsfjall jest teraz spokojniejszy niż sycylijska Etna? Jak tłumaczyła geolog profesor Ewa Słaby, gwałtowność erupcji wulkanów zależy między innymi od składu stopu (upłynnionych skał) tworzących lawę. Ekspertka opowiedziała też, czy możliwe jest przewidywanie wybuchów wulkanów.