Najnowsze

Najnowsze

Sinice - czym są, jak wyglądają i co powodują? Ile trwa zakwit wody?

Sinice potrafią zakłócić odpoczynek nad wodą. Kiedy się pojawią nad Bałtykiem albo na jeziorach, wywołują z jednej strony niepokój, a z drugiej zdenerwowanie. Przez nie zamykane są kąpieliska, a kontakt z nimi może mieć groźne dla zdrowia konsekwencje. Sprawdź, czym są sinice, gdzie i kiedy się pojawiają i co powodują.

Naukowcy z Belfastu przekreślają nadzieje na życie na Wenus

Wiadomość, która we wrześniu ubiegłego roku obiegła świat, rozbudziła nadzieje na istnienie życia na Wenus. Badacze ogłosili wówczas, że w chmurach planety wykryto fosforowodór. Po miesiącach badań okazało się, że chmury Wenus są zbyt suche, by mogły tam istnieć znane nam formy życia.

Kolejny atak pogody na Czechy

Spora część Czech została objęta alarmami przed burzami z gradem. Synoptycy wskazują, że podczas wyładowań będzie bardzo silnie wiało, może ulewnie padać i sypać gradem.

Pogoda na dziś: upalnie i burzowo

We wtorek będą regiony, w których temperatura maksymalna sięgnie ponad 30 stopni Celsjusza. Miejscami może przelotnie padać i grzmieć. Burzom towarzyszyć mają intensywne opady i silny wiatr.

Scena jak z horroru? Spokojnie, to tylko ptasia spiżarnia

"Ciała zwierząt ponabijane na gałęzie w pierwszej chwili przywodzą na myśl scenerię kina grozy" - czytamy na profilu Nadleśnictwa Olesno w mediach społecznościowych i nie sposób się z tym nie zgodzić. Leśnicy jednak uspokajają i tłumaczą, dlaczego można natknąć się na taki widok.

Białka zapalne mogą opóźniać chorobę Alzheimera

Badacze z Ameryki postanowili zbadać, jaki wpływ mają białka zapalne na funkcje poznawcze u starzejących się ludzi. Uczestnikom badania pobrano próbki krwi, które następnie zostały zbadane pod kątem obecności cytokin. Okazało się, że u tych osób, które miały wysoki poziom wybranych białek zapalnych, organizm był lepiej przygotowany do opóźnienia objawów choroby Alzheimera.

Trąba powietrzna w Czechach. Skala zniszczeń z drona

W czeskich Morawach kolejny dzień trwa liczenie strat i sprzątanie po przejściu potężnej trąby powietrznej, a końca nie widać. Kilka wiosek zostało zrównanych z ziemią. To, jakiego spustoszenia dokonał żywioł, pokazują nagrania z drona.

Gwałtowne burze. Kiedy się ich spodziewać

Po niszczycielskich zjawiskach pogoda w większości kraju daje nam odetchnąć, ale ta sielanka potrwa jeszcze tylko przez chwilę. Widać powrót opadów deszczu, burz z gradem i silnymi porywami wiatru.

Wzrok a pandemia COVID-19. Jak go chronić

- Czas pandemii sprawił, że eksploatujemy nasz wzrok jeszcze bardziej niż zwykle - wskazał profesor doktor habilitowany nauk medycznych Jacek P. Szaflik, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. Ponad 70 procent Polaków deklaruje, że w ramach swojej codziennej pracy korzysta z komputera, a co trzeci pracownik na home office ocenia stan swoich oczu źle lub bardzo źle.

Ciechocinek to mikroklimat i maksikultura

Nie każdy wie, że oprócz możliwości zadbania o zdrowie Ciechocinek oferuje także szereg atrakcji kulturalnych. Wsród nich między innymi koncerty folklorystyczne, galę tenorów, festiwal opery i operetki czy kabaretony. - Każdy z przyjeżdżających znajdzie dla siebie coś ciekawego - zaznaczyła Katarzyna Kaliszewska z Miejskiego Centrum Kultury w Ciechocinku.

Interwencje, przerwy w dostawie prądu. Polska po sobotnich burzach

Po burzach, które pojawiły się w sobotę, straż musiała interweniować ponad 700 razy. Jak przekazał rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej brygadier Krzysztof Batorski, nikt nie został ranny. Jeszcze w niedzielę niektórzy poszkodowani skarżyli się na utrudnienia w dostawach elektryczności.

Rzadko kiedy panuje tam taki upał. "Gorąca kopuła" nad północnym zachodem USA

Mieszkańcy północno-zachodnich regionów Stanów Zjednoczonych zmagają się z uciążliwymi upałami. Ponieważ temperatura rzędu 37-39 stopni Celsjusza panuje tam bardzo rzadko, ludzie nie są przyzwyczajeni do takiego gorąca. Klimatolodzy wskazują, że "gorąca kopuła" nad częścią USA to zapowiedź postępujących zmian klimatu.