TVN Meteo zaprasza do oglądania filmów dokumentalnych, które przybliżą nam miejsca na Ziemi o jakich nam się nie śniło. Staniemy się gośćmi rekinów, humbaków i orek. Podejrzymy życie mikroorganizmów i bez wysiłku przespacerujemy się upalną Doliną Śmierci.
Czwarty tydzień grudnia będzie łaskawy dla tych, którzy lubią patrzeć w niebo. Po raz ostatni w tym roku będziemy mogli zobaczyć Księżyc, a na dodatek - w towarzystwie Merkurego. Ponadto w wigilijny wieczór, jako pierwsza gwiazdka, zaświeci nam Wenus.
Zima zbliża się do nas wielkimi krokami. W najbliższy czwartek rano Słońce wstąpi w znak Koziorożca. Moment przesilenia zimowego, a więc początek astronomicznej zimy wypadnie w tym roku 22 grudnia o godzinie 6.30 czasu polskiego.
Weekend spędziłem na Suwalszczyźnie. Pojechałem w zimowej kurtce. Na wszelki wypadek do samochodu wrzuciłem zimowe buty - niektóre modele matematyczne zapowiadały śnieżyce. Śniegu było tyle co kot napłakał, nawet w Wiżajnach pogoda przemawiała jesienią.
Najnowsze badania pokazują, że Jowisz - największa planeta Układu Słonecznego, zniszczył część swojego centralnego rdzenia. Jak na ironię, winę za taki stan rzeczy ponosi wodór i hel, czyli pierwiastki, dzięki którym Jowisz jest gazowym gigantem. To one otaczają bowiem "serce" Jowisza.
Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos informuje, że sonda, którą wysłała w kierunku Marsa w listopadzie tego roku, spadnie na Ziemię pomiędzy 6 a 19 stycznia 2012. Obecnie znajduje się on około 201-275 kilometrów ponad powierzchnią Ziemi na niebie pomiędzy Londynem a Punta Arenas w Chile. A gdzie spadnie na Ziemię?
Północ będzie w poniedziałek jedyną częścią kraju, w której synoptycy przewidują opady deszczu ze śniegiem i śniegu, a także silne podmuchy wiatru. Na pozostałym obszarze Polski dzień upłynie pod znakiem rozpogodzeń.
Nad ranem padający deszcz ze śniegiem i śnieg utrudniał będzie jazdę po drogach północnej Polski. W ciągu dnia rozpogodzeń należy spodziewać się w centralnej, południowej i wschodniej części kraju.
Na większości polskich stoków leży świeży śnieg, ale warunki narciarskie nadal są trudne. W górach zalega od 10 do 50 cm śniegu. Jedynie w Tatrach pokrywa śnieżna wynosi 80 cm.
W ostatni weekend przed rodzinnym spotkaniem wigilijnym, morsy m.in. w Gorzowie, ale też Szwajcarii, uczciły swoim zwyczajem Boże Narodzenie. Nie obyło się bez opłatka, śledzika i barszczu. A wszystko to podane w temperaturze 2 st. C.
Ostatnie tygodnie grudnia będą ciepłe. Na termometrach zobaczymy nawet 7 st. C, a w najcieplejszych miejscach kraju do końca roku maksymalna dzienna temperatura nie spadnie nawet poniżej zera. W Wigilię i Nowy Rok również nie ma co liczyć na mróz.
Dwa tysiące mieszkańców Podkarpacia nie ma w domach prądu, po pierwszym poważnym ataku zimy. Śnieg i połamane pod jego ciężarem drzewa pozrywały tam linie energetyczne.
Zima zaczyna dawać o sobie znać. W nocy z soboty na niedzielę, a także w niedzielny poranek w wielu miejscach w Polsce spadł śnieg. Jak się okazuje, nie tylko na południu kraju.
Deski, wiązania, buty, kijki, gogle, kask - to zestaw obowiązkowy dla wszystkich amatorów białego szaleństwa, tak początkujących, jak i zaawansowanych. TVN Meteo podpowiada, jak odpowiednio do umiejętności i cech fizycznych dobrać sprzęt.
Brytyjczycy znudzili się sztandarowym symbolem Bożego Narodzenia, świętym Mikołajem. Przestają się za niego przebierać, za to dużo chętniej korzystają z usług wypożyczalni reniferów. Wśród nich jest m.in. premier Wielkiej Brytanii David Cameron.
Wszystko wskazuje na to, że Boże Narodzenie będzie białe tylko dla niektórych z nas.
Na zakupy po karpia, choinkę i ostatnie prezenty udamy się w strugach deszczu ze śniegiem i samego śniegu. W przedświąteczny tydzień temperatury będą dodatnie, więc to, co spadnie na ziemię, szybko stopnieje.
Władze portugalskiego miasta Guarda zarabiają w nietypowy sposób - sprzedają powietrze z terenu byłego sanatorium. Słoiczki z "czystym powiewem" kosztują 5 euro.
Na Morzu Ochockim w pobliżu wyspy Sachalin silny sztorm przewrócił platformę wiertniczą z 67 osobami na pokładzie. Jak na razie rosyjskim służbom ratunkowym udało się uratować 14 osób. Co najmniej 4 nie żyją. Akcja ratunkowa wciąż trwa.
Tegoroczny grudzień znacznie odbiega od tych, które mamy w pamięci. - Pogoda, jak dotąd, była wiosenna - ocenia trafnie mieszkanka Krynicy Zdrój. Dopiero teraz, w połowie miesiąca, zaczyna padać śnieg.
Naturalny krajobraz Falklandów uchwycił 14 grudnia spektoradiometr MODIS umieszczony na satelicie NASA. Atlantyk, na wschód od wysp, opalizuje niebieskim odcieniem, a całość przykrywają wstęgi chmur.
Fale o wysokości 5-6 metrów uderzyły o wybrzeża w kilku rejonach Włoch, między innymi w Genui. Krytyczna sytuacja panowała w sobotę rano w nadmorskich okolicach Rzymu, a wyspy Capri i Sardynia zostały odcięte od świata.
Świąteczne dekoracje, którymi od tego weekendu zdobimy nasze domy, wzmacniają nasze zmysły, szczególnie węchu i tym samym poprawiają samopoczucie. Zapach pomarańczy nadziewanych goździkami, cynamonu i choinki są kojące, odprężające i działają antybakteryjnie.
Na drogach panować będą dość trudne warunki. Jazdę utrudnią opady deszczu, śniegu i silny wiatr. W ciągu dnia wypogodzi się jedynie na południowym wschodzie kraju.
W niedzielę spodziewamy się dodatniej temperatury i, na przeważającym obszarze kraju, opadów śniegu oraz deszczu ze śniegiem. Prawdziwa zimowa aura zapanuje tylko w górach. Ponadto powieje wiatr, którego podmuchy mogą w porywach osiągać prędkość 80 km/h.