Najnowsze

Najnowsze

Polka relacjonuje z Tajlandii: "Woda zrujnowała całe miasto"

Powódź zastała w Tajlandii Polkę, która uczy tam języka angielskiego. @Anna skontaktowała się z Kontaktem 24 i przesłała swoją relację. - Woda zniszczyła prawie całe miasto. Można poruszać się wyłącznie łódkami. Nawet mosty są pod wodą - w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 mówi internautka. - Ponad 20 z 76 prowincji w Tajlandii znajduje się pod wodą - dodaje.

Październikowy las oczami Reportera 24

W środku tygodnia od zgiełku miasta najlepiej uciec do lasu. Tam odnajdziemy wszystkie kolory tegorocznej jesieni. Reporter 24 na spacerze nie rozstawał się z aparatem. Wy też spróbujcie!

Już za 11 dni zmiana czasu. Ukraińcy też zmienią

Ukraiński parlament unieważnił we wtorek swą wrześniową uchwałę i postanowił przywrócić zmianę czasu na letni i zimowy. Za powrotem do zmiany czasu głosowało 295 z 349 deputowanych, obecnych na sali obrad. Zmiana czasu, podobnie jak w Polsce, już w niedzielę 30 października.

Zubi zachwycony domem na wodzie

W magazynie "Dobre Klimaty" w tym tygodniu zaproszę widzów do domu na wodzie. Nie w Wenecji, nie w Amsterdamie, u nas we Wrocławiu.

Obłożyć Mount Everest panelami

Wydawałoby się, że panele słoneczne najefektywniej działają na rozgrzanej słońcem pustyni. Naukowcy twierdzą jednak, że więcej energii jesteśmy w stanie uzyskać z paneli zamontowanych na górskich stokach pokrytych śniegiem. Na przykład - Himalajów.

Milion worków z piaskiem nie pomogło. Wielka woda już u bram Bangkoku

Milion worków z piaskiem nie wytrzymało naporu wody, mknącej w kierunku centrum Bangkoku, stolicy Tajlandii. Kraj od końca lipca zmaga się z rekordową powodzią. Na skutek silnych monsunowych opadów deszczu zginęło już ponad 300 osób. Wiele miast, w tym słynąca z buddyjskich świątyń Ayutthaya, zostało całkowicie zalanych.

Jeźdźcy fal walczą z żywiołem

Najlepsi surferzy świata zjechali do Portugalii, by walczyć o tytuł Mistrza Świata 2011. Oznacza to nie tylko prestiż w środowisku, ale też duże pieniądze i międzynarodową sławę.

Klaus niesie wiatr, który może wszystko

Wieje w Europie za sprawą niżu Klaus, którego centrum zalega nad Morzem Norweskim. Objął on swoim zasięgiem północno-zachodnią i północną Europę. Obejmie w najbliższych godzinach zachodnią Polskę i kraje nadbałtyckie.

Pierwszy śnieg na Wyspach

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, jak ciepły i słoneczny jest październik w Wielkiej Brytani. Jednak wszystko co dobre, kiedyś musi się skończyć. Według lokalnych mediów śnieg we wtorek spadł na północy Wielkiej Brytanii. Synoptycy portalu accuweather.com zapowiadają, że opady w najbliższym czasie zintensyfikują się, a temperatura może spać nawet do -4 st. C.

Foka zamieszkała w rzece. Pokochały ją tłumy

Mieszkańcy przedmieść japońskiej miejscowości Shiki, oddalonej o około 30 km od Tokio, nie są przyzwyczajeni do takiej atencji mediów. Za obecny najazd ekip telewizyjnych odpowiada foka, która zadomowiła się w przepływającej przez miasto rzece.

Z tego wiru wyłoni się wyspa kanaryjska?

Mieszkańcy El Hierro zauważyli na wodzie ogromne bańki gazów wulkanicznych, które wydobywają się na powierzchnię oceanu. Według specjalistów jest to pierwszy etap tworzenia się nowej wyspy w archipelagu kanaryjskim. Zobacz zdjęcia wiru utworzonego wskutek erupcji.

Triumf Einsteina? Naukowcy: neutrina nie mogą być szybsze od światła

We wrześniu tego roku naukowcy z Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) podzielili się ze światem odkryciem, które mogło podważyć szczególną teorię względności Alberta Einsteina. Z przeprowadzonych przez nich badań wynikało, że neutrina osiągnęły prędkość przekraczającą prędkość światła. Wydaje się, że holenderscy badacze z Uniwersytetu Groningen, znaleźli wytłumaczenie dla tego zjawiska.

"Gwiezdny żłobek" na zdjęciu NASA

Miecz Oriona, będący fragmentem Gwiazdozbioru Oriona - jednej z najłatwiejszych do odnalezienia konstelacji nieba zimowego - uchodzi za prawdziwy "gwiezdny żłobek". Wypełniają go tysiące młodych gwiazd i protogwiazd, z których część osiąga rozmiary naszego Słońca lub większe.

Spaceport America otwarty. Pierwsze loty w 2012 roku

Pierwszy w historii kosmiczny port lotniczy został oficjalnie otwarty. Spaceport America zbudowała korporacja Virgin Galactic, założona przez ekscentrycznego miliardera Richarda Bransona. Z kosmodromu na pustyni w Nowym Meksyku do końca 2012 roku ma wystartować pierwszy pojazd, którzy zabierze pasażerów w krótki lot w kosmos.

"Smażą mu wątróbkę, z rarytasów nie będzie rezygnował"

Cała ptasia rodzina już wygrzewa się w ciepłych krajach, podczas gdy ostatni z jej członków zadomowił się w zachodniopomorskiej wiosce i ani myśli o wylocie. Jest pokaźnych rozmiarów i nie da się dotknąć nikomu poza dwójką gospodarzy... którzy karmią go smażoną wątróbką. Mowa o bocianie z Chomina, którego los podzielił mieszkańców tej zachodniopomorskiej wioski. Większość obawia się, że ptak nie przetrwa zimy, ale gospodarze, którzy go udomowili nie chcą ptaka oddać. O problemie poinformowała redakcję Kontaktu 24 mieszkanka Chomina.

Bułgaria sparaliżowana. Ogłoszono stan klęski żywiołowej

- Jedna ofiara, dziesiątki zablokowanych pociągów i pojazdów, zalane ulice, zamknięte drogi i porty - taka jest sytuacja we wschodniej i środkowej Bułgarii - poinformowało we wtorek bułgarskie radio publiczne. W wielu gminach, z powodu opadów deszczu i śniegu, ogłoszony został stan klęski żywiołowej.

Czeka nas prawdziwa angielska pogoda. Od niedzieli już tylko słońce

Jeszcze dzisiaj cieszymy się słońcem. Jednak od jutra pogoda się popsuje. Przyjdą dni pełne chłodu, deszczu i silnego wiatru. – Do Polski wchodzi niż, przyniesie nam prawdziwą angielską pogodę – zapowiada Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo. Na szczęście brzydka pogoda zostanie z nami tylko do niedzieli. Potem możemy liczyć na to, że do końca października pogoda będzie ładna i słoneczna.

Gigantyczna burza piaskowa w Teksasie

Ogromna burza piaskowa przeszła w poniedziałek wieczorem przez Lubbock w amerykańskim stanie Teksas. Towarzyszył jej wiatr wiejący z prędkością prawie 100 km/h, który pozrywał linie energetyczne. Jak dotąd nie pojawiły się doniesienia ani o rannych, ani o zniszczeniach.

Ewakuowali ponad 100 słoni

Z powodu panującej w Tajlandii powodzi, ponad 100 słoni zostało wyprowadzonych w bezpieczne miejsce poza kompletnie zalaną, największą na świecie Wioskę Słoni w mieście Ayutthaya. Krajowe władze zapewniły zwierzętom schronienie i jedzenie. Niestety, nie wszystkie z nich znalazły się w nowym miejscu. Te stare i schorowane wciąż przebywają w wiosce.

Asyż się zapada

Naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) odkryli, że Asyż, miasto znane jako miejsce narodzin św. Franciszka, zapada się. Według nich historyczne miasto we włoskim regionie Umbria w ciągu ostatnich 20 lat obniżyło się o aż 15 centymetrów.

Puyehue znowu zatrzymał samoloty

Coraz więcej lotnisk w Argentynie i Urugwaju zmuszonych jest odwoływać loty. Przyczyną jest rozprzestrzeniający się nad tymi krajami pył powstały w wyniku wybuchu chilijskiego wulkanu Puyehue - to już druga erupcja w tym roku. Od poniedziałku wieczorem loty powoli są wznawiane.

Nie żyje Pacho, krokodyl opłakiwany przez ludzi

W niedzielę w miasteczku Siquirres w Kostaryce odbył się pogrzeb gigantycznego krokodyla Pocho. Gada żegnały tłumy. O Pocho stało się głośno kilka lat temu, kiedy w internecie pojawiły się zdjęcia 4,5-metrowego krokodyla bawiącego się z człowiekiem.

Polscy rolnicy coraz bardziej ekologiczni

Pod koniec 2010 r. w Polsce było prawie 21 tys. gospodarstw ekologicznych, w stosunku do poprzedniego roku ich liczba wzrosła o ponad 20 proc. - wynika z najnowszego raportu Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Przez noc zasypało całe miasto

Pierwszy śnieg w tym sezonie spadł zeszłej nocy w północno-wschodnich Chinach. Najwyższa temperatura w tym regionie wyniosła wówczas 4 st. C.

Kontrowersyjny Koreańczyk sklonował kojoty

Zespół naukowców z Korei Południowej, pod kierownictwem Hwang Woo-Suk, sklonował kojoty. Badacz znany jest na całym świecie z oszustwa i prowadzenia nieetycznych eksperymentów. Podczas prezentacji kojotów, przeprosił za dawne winy.

Po 170 dniach w jajku ujrzały Chiny

Po 170 dniach spędzonych w inkubatorze w północno-wschodnich Chinach, z jaj wykluły się małe kameleony jemeńskie. Jest to o tyle niezwykłe wydarzenie, że ich rodzice do tej pory żyli na wolności w tropikalnych lasach na Madagaskarze.