Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ogłosiło w piątek trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego. W górach, w wyższych partiach, panują dość trudne warunki turystyczne. Lawiny śnieżne mogą schodzić samorzutnie.
- Wypoczywającym w Zakopanem feriowiczom odradzamy wszelkich wypraw wysokogórskich powyżej górnej granicy lasu. Najlepiej ograniczyć się do wędrówek w tatrzańskich Dolinach. W górach może występować złudne poczucie bezpieczeństwa, ponieważ śniegu nie ma zbyt wiele, ale faktycznie jest on nagromadzony w formacjach wklęsłych”– powiedział ratownik dyżurny TOPR, Tomasz Wojciechowski.
Zagrożenie w drodze do Morskiego Oka
Lawiny mogą schodzić również na popularnej turystycznie trasie (na końcowym odcinku) do Morskiego Oka. W przeszłości śnieg często osuwał się Żlebem Żandarmerii, który przecina szlak.
Stopnie zagrożenia lawinowego wyznacza się na podstawie międzynarodowej, pięciostopniowej skali. W Tatrach natomiast najwyższy z możliwych stopni to czwórka. Piąty stopień może wystąpić na przykład w Alpach, gdzie lawiny mogą zagrażać osadom ludzkim.
Trudne warunki w Tatrach
Największe niebezpieczeństwo w polskich górach czai się powyżej górnej granicy lasy. Na tych wysokościach szlaki zawiane są śniegiem, a miejscami utworzyły się zaspy. Poza śniegiem, dużym utrudnieniem jest silny wiatr, który unieruchomił między innymi kolejkę linową na Kasprowy Wierch. Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr niezbędne jest posiadanie i umiejętność posługiwania się sprzętem takim jak raki, czekan oraz zestaw lawinowy czyli detektor, sonda i łopatka.
Autor: mab/mk /// film: TVN24 / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock