Najnowsze

Najnowsze

Poznajcie palczaka madagaskarskiego. Zwierzę idealne na Halloween

Choć w Polsce oficjalnie nie obchodzimy Halloween, zabawy związane z tym zwyczajem są coraz bardziej popularne. 31 października chętnie przebieramy się za duchy, zombie czy inne potwory i chodzimy na halloweenowe imprezy. Okazuje się jednak, że w przyrodzie występuje stworzenie, które ma naturalne predyspozycje do zostania wizytówką Halloween.

Już dziś hydrolodzy zaczynają świętować nadejście Nowego Roku

Właśnie kończy się rok hydrologiczny 2016, a rozpoczyna nowy, 2017. W badaniach hydrologicznych (nauce o wodzie) rok zaczyna się wraz z początkiem listopada. Wtedy wody w rzekach zazwyczaj są unormowane, a bilans stabilny. Jest to dobry okres, żeby porównać dwa odrębne lata.

Na Wenus wypływa lawa

Dzięki nowej technice naukowcy zlokalizowali i przenieśli na mapę wypływy lawy na Wenus. Dokonano tego po raz pierwszy na innej planecie niż Ziemia.

Nad drogami deszczowe chmury

Kierowcy nie wszędzie będą narzekać na pogodę podczas jazdy. Najwięcej utrudnień ze strony deszczu pojawi się na północy i wschodzie kraju.

46 tys. Włochów bez dachu nad głową po najsilniejszym od 36 lat trzęsieniu

Po trzęsieniu ziemi, jakie miało miejsce w środkowych Włoszech w niedzielę nad ranem, 40 tysięcy osób nie ma gdzie mieszkać. Poważne szkody zanotowano w ponad 100 miejscowościach i osadach w regionach Umbria i Marche. Niektóre osady zostały niemal zrównane z ziemią. Wstrząs miał magnitudę 6,6 i był najsilniejszy w tym kraju od 36 lat.

Naukowcy ostrzegają, że mogą nastąpić kolejne trzęsienia ziemi

We Włoszech doszło w ostatnim czasie do serii silnych trzęsień ziemi. To, które wystąpiło w niedzielę, było najsilniejszym trzęsieniem w tym kraju od 1980 roku. Sejsmolog Stanisław Lasocki tłumaczy, jak lokalizacja niedzielnego zjawiska może wpłynąć na szkody i z czym związane są tak częste wstrząsy na obszarze Włoch.

Zmieniliśmy czas na zimowy. Więcej strat czy korzyści?

W nocy z soboty na niedzielę przestawiliśmy zegarki i zyskaliśmy dodatkową godzinę. Tym samym wracamy do czasu zimowego. W programie "Tak jest" w TVN24 prezes Fundacji Republikańskiej, Marek Wróbel i dr Albin Czubla z Głównego Urzędu Miar argumentowali zalety i wady wprowadzonej sto lat temu zmiany czasu.

W południowej Europie lato trwa w najlepsze

W ostatnich dniach października pogoda we Francji jest bardzo ładna. Jest ciepło, bo ok. 25 st. C, i nie brakuje słońca. Jeszcze lepsze warunki panują w Hiszpanii, gdzie odnotowano temperaturę blisko 30 st. C. Prognoza pogody na kolejne dni również jest przychylna.